Seks bağımlılığı nasıl teşhis edilir?

İnsanların bazı dürtüleri var. Bu dürtüler kimi zaman hayat kurtarabilir. Örneğin hayatta kalma içgüdüsü zor durumlarda hayatınızı kurtarabilir. Ancak bazı dürtüler var ki kontrol altında tutulmazsa işlerin rengi çok değişebilir. Önlenemez seks isteği bunlardan. 

İnsanlar farkında olmasa bile sürekli üremeyi düşünür. Beyniniz durmaksızın en iyi eşi arar. Koku alma duyusu bile bunun için gelişmiş olabilir diyen bilimciler var. “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyiz. İnsanların bağışıklık sistemi bazı hormonları değişik oranlarda salgılıyor. İnsan burnu farkında olmadan bu hormonların kokusunu alıyor. Kendi bağışıklık sisteminden farklı çalışan birini buldu mu hemen alarmlar çalmaya başlıyor. Cinsellik dürtüsü bu denli etkili. Ancak bazı durumlarda cinsellik düşüncesi boyut değiştirip kontrolden çıkıyor. Tam bir bağımlılığa dönüşüyor. 

Seks bağımlılığı pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Hormonsal dengesizlik, bazı hastalıklar, psikolojik sorunlar, beyindeki kimyasal dengesizlikler, sinir hücresi sorunları derken liste uzayıp gidiyor. Ancak biz şimdi nedenini bir yana bırakalım ve sonuçlarına bakalım. Seks bağımlılığının sonuçları büyük olabilir. Çevredeki insanlara zarar vermeye, hatta tutuklanmaya kadar ilerleyebilir.  Sorun derinleşmeden müdahale etmek önemli. Ancak nasıl? Seks bağımlılığı tanısı nasıl konuyor dersiniz?

Seks bağımlılığı tanısı

Seks bağımlısı olduğunu düşünen kişi psikolog ya da Psikiyatrist doktora başvurmuşsa Doktor öncelikle şu soruları sorar:

Herhangi psikolojik ya da fizyolojik bir sorununuz var mı?

Uyuşturucu kullanıyor musunuz?

Aile ilişkileriniz nasıl?

Sosyal durumunuz ve ilişkileriniz nasıl gidiyor?

Cinsel içerikli düşünceleriniz neleri kapsıyor?

Bazı durumlarda doktorunuz ailenizi de terapilere dahil edebilir. Ancak bunun için bir şart yok. Doktorunuz bu konuda size baskı uygulamaz. 

Seks bağımlılığı tanısı koymak güç olabilir. Tıp dünyasında bu konudaki tartışmalar hala devam ediyor. Çoğu durumda seks bağımlılığı başka psikolojik veya fizyolojik sorunların belirtisi olduğundan kesin tanı zorlaşabilir. 

Amerikan Psikiyatri Birliği (APB) tarafından hazırlanan bir tanı kitabı var. Bu kitapta her hastalığın tanısı, belirtileri, nedenleri, tanı ve tedavi aşamaları yer alıyor. Ancak burada bile seks bağımlılığı konusunda belirsizlikler var. Örneğin seks bağımlılığının başlı başına bir psikolojik sorun mu yoksa başka sorunların belirtisi mi olduğu karmaşık. 

Seks bağımlılığının kendi tanısı olmadığından başka sorunların altında ele alınır. Özetle, seks bağımlısı olanların aslında başka bir psikolojik sorun yaşadığı kabul edilir. Bu sorunlara genel olarak parafili deniyor. Parafililere bakalım:

Parafili örnekleri

Teşhircilik: Kişinin cinsel organlarını başkalarına göstererek haz duyması.

Fetişizm: Cansız bir nesnenin veya bedenin bir parçasının tahrik edici bulunması. 

Frotteurism: Otobüslerde veya kalabalık yerlerde bunlardan bulmak kolay. Frotteurism sizin de tahmin ettiğiniz gibi halk arasında fordçuluk olarak bilinen psikolojik sorun. Kişinin genital bölgesini ilgilendiği cinse sürtmesi sonucu zevk alması olarak açıklanabilir.

Pedofili: Yetişkin bir kişinin ergenlik çağı öncesi çocuklara karşı cinsel istek duyması. Sübyancılık olarak da bilinir.

Cinsel mazoşizm: Seks sırasında fiziksel acı çekmekten hoşlanma. Bu kişiler seks sırasında dövülme, aşağılanma, bağlanma, işkence edilme gibi seksüel fantezilerden zevk alır. Bazense köle – sahip ilişkisi tahrik edici bulunabilir.

Cinsel sadizm: Mazoşizme benzer. Ancak burada kişi karşısındakine acı vermekten hoşlanır.

Travestizm: Cinsel haz almak için karşı cinsin kıyafetlerini giymek, onlar gibi davranmak olarak tanımlanabilir.

Röntgencilik: İzlendiğinin farkında olmayan kişileri çıplakken veya giyinip soyunurken izlemekten haz alma.

Kökeni ne olursa olsun, seks bağımlılığı size ve çevrenize zarar verebilir. Kişinin kendine saygısı azalabilir, çevresindekileriyle ilişkileri ve iş yaşantısı bozulabilir. Bu nedenle seks bağımlılığı tanısı konmuş kişiler mutlaka düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeli, yardım ve destek gruplarına katılmalı. Bu sorun size daha fazla zarar vermeden iradenin iplerini elinize almalısınız.