Sedef tedavisine alternatif yöntemler

Sedef hastalığı bütün geleneksel tedavi yöntemlerine karşı direnebilir. Tıbbi yöntemlerle tedavi edilmesi mümkün olsa da oluşabilecek yan etkileri de unutmamak lazım.

Sedef hastalığının tedavisinde alternatif yöntem arayışı son zamanlarda arttı. Talep çok ancak üzerinde çalışılmış olan sadece birkaç alternatif tedavi var. Araştırma az ancak şöyle bir durum var ki alternatif tedaviler geleneksel yöntemlerden daha fazla işe yarıyorsa, siz hiç yan etkisini görmeden memnun kalmışsanız ihtiyacınız olan kanıt bulundu demektir.

Sedef tedavisinde güneş ışığı

Güneş ışınları sedef tedavisinde en iyi alternatif yöntemlerden. Düzenli olarak güneş ışığında bulunan kişilerin %80’i sedef hastalığında iyileşme olduğunu bildirmiş. Düzenli olarak güneşe çıkmak sedef için mükemmel bir alternatif tedavi şekli.

Ancak güneş yanıklarına karşı dikkatli olmak da şart. Çok fazla yanarsanız sedef hastalığınız daha da kötüye gidebilir ve cilt kanseri riskinizi arttırmış olursunuz. Güneşe çıkmadan güneş yağı sürmeyi unutmayın. Güneş kreminiz 15 faktörden daha koruyucu olsun ve UVA ve UVB ışınlarının her ikisine karşı da korusun.

Gözlerinizi güneşten koruduğunuza emin olun. Güneş gözlüklerinizi takmayın unutmayın.

Sedef hastalığında lokal tedaviler

Sedef için uygun olan birçok lokal alternatif tedavi var. Bunlara kısaca bakalım:

Aloe vera cildi pürüzsüzleştirir ve sedeften kurtulmaya yardımcı olur. Ancak bilim dünyası aloe veranın etkileri konusunda karışık. Umut verici sonuçlarla karşılaşılabilir ancak şu durumda bununla ilgili kesin sonuçlara varılamaz.

Çay ağacı yağı da sedef tedavisinde kullanılabilir. Ancak bu yağ herkes için uygun olmayabilir bu yüzden öncelikle doktorunuza danışın.

Yulaf kaşınmayı engellemesiyle ünlü. Cildi de pürüzleştirmeye yardımcı. Birçok kozmetik ürünün içinde de var. Ancak araştırma yetersizliğinden henüz etkileri tam olarak bilinmiyor.

Kapsaisin kremi bir tür biberden yapılıyor. Sedef hastalığının belirtilerini silmede etkili olduğuna inananlar var. Ancak kapsaisin ciltte yanma hissine neden olabiliyor. Bunun üzerine birçok araştırma yapılmış ancak araştırmaların sonucuna henüz gelinememiş.

Sedef tedavisi ve diyet

Bazı kişiler bazı yiyeceklerin sedef hastalığını azdırdığını düşünür. Yine de diyetlerin sedef hastalığına iyi geldiğine inanmak biraz zor. Beslenme alışkanlıklarının sedef hastalığını nasıl etkilediğini kanıtlayacak yeterli araştırma henüz yok.

Uzmanlar bu konuda şüpheli davranmaya devam ediyorlar. Beslenme şeklinizi değiştirmeyi sedef hastalığına karşı alternatif tedavi olarak kullanacaksanız bu konuda çok dikkatli olun. Yediklerinizden bazılarını çıkarıp bazı şeyleri ekleyebilirsiniz ancak sonunda sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen gösterin.

Balık yağı ve D vitamini gibi besinlerin sedef hastalığına iyi geldiği konuşuluyor. Ancak araştırmalarla henüz kanıtlanan bir durum yok. Bunları diyetinize eklemeyi düşünüyorsanız doktorunuzla bu konuda konuşmayı ihmal etmeyin. 

Sedef tedavisinde Stres kontrolü

Bazı kişilerde stres sedef hastalığını tetikleyebiliyor. Stresi azaltmak ilaç yerine kullanılabilecek bir tedavi şekli değil maalesef, ancak ilaçların etki etmesini hızlandırabilir. Yani ilaçları daha etkili hale getirerek alternatif tedavi koltuğuna yerleşebilir.

Stres kontrolüne yardımcı olan alternatif tekniklerden birkaçı şunlar:

Meditasyon. Bir düşünceye odaklanıp stresin azalmasına hatta ortadan kalkmasına yardımcı olur. Meditasyonun sedef tedavisinde işe yaradığına dair çok sınırlı araştırma var. Ancak geleneksel tedaviye eklendiğinde etkili olduğu biliniyor.

Yoga. Tarih boyunca stresi yenmek için kullanılan bir teknik. Yoga rahatlamanıza yardımcı oluyorsa sedef için de alternatif olarak denemeye değer.

Masaj. Masaj stresi söküp atan alternatif yöntemlerden biri. Masöze sedef hastalığınızın olduğunu söylemeniz yararınıza olabilir.

Unutmayın sedef hastalığı için söz konusu olan birçok alternatif tedavi yönteminin etkileri kanıtlanmamış. Konu sedef hastalığı tedavisi olunca alternatif tedavi yöntemlerine hem şüpheli hem de iyimser bakılabiliyor. Bahsettiğimiz alternatif tedavi yöntemlerinden biri sizin sorununuza iyi geldiyse tebrikler. Sedefle mücadele etmek için kendi silahınızı buldunuz demektir.