Sedef geçmiyor. Ne yapsam iyi gelir?

Adı güzel kendi çirkin hastalık sedef. Bir geldi mi ömürlük kalıyor. Evde önlem şart. Sedef geçmiyor ne yapsam iyi gelir diyorsanız gelin birlikte bakalım.

Sedef çoğu zaman hafif seyreder. Vakanın durumuna göre cilt bakımı tedavisi uygulanabilir. Cildi nemli tutmak için ilaçlar, kremler, losyonlar, şampuanlar gerekiyor. Ultraviyole ışık tedavisi bir başka seçenek. 

Ağır vakalarda süreç zorlaşıyor. Doğru tedaviyi bulmak için kremlerle, losyonlarla uygun kombinasyonu aramak gerekiyor.  

Yaşam tarzı değişiklikleri ve ufak tefek önlemler sedefi kontrol etmenize yardımcı olabilir. İşte bazı ipuçları:

Losyon ve krem: Sedefte cildi nemli tutmak önemli. Hamam veya buhar uygulamaları işinize yarayabilir. 

Güneş ışığı: Kısa süreli güneş banyoları sedefe iyi gelir. Önemli olan çok uzun süre güneşte kalıp sorunlu bölgelere daha da zarar vermemek. Haftada 2 – 3 kez 20 dakika güneş banyosu yeterli. En iyisi sabah erkenden veya akşam güneşi.

Ölü deri: Sedeften yadigar ölü deri katmanlarını soymak cildinizi rahatlatır. Ama önce cildinizi iyice nemlendirin. Sonra sedef kabuklarını itinayla soyun. 

Bir yandan bunları yaparken tetikleyicilerden de uzak durmak şart. Ne bunlar?

Yaralanma: Özellikle sedefli bölgelerden yaralanmak sorunu daha da büyütür. Tırnaklarınızı kısa tutun. Mobilyaların sivri köşelerini yuvarlayın mesela. Evinizi, yaşam tarzınızı sedef uyumlu düzenlemeniz önemli. 

Stres: Sorunu azdıran en önemli etken stres. Sakin kalmaya çalışın. Aktiviteler, hobiler edinin. Yoga olur. El sanatları olur. 

Enfeksiyon:  Çocuklarda gelişen boğaz enfeksiyonları sedefi arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyeceklere odaklanın. Ek vitaminler yararlı olabilir. Öncelikle doktorunuzla görüşün. Size uygun takviyeleri soruşturun.  

İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar, örneğin lityum bazlı olanlar sedefi tetikleyebilir. Herhangi bir nedenle ilaç kullanmanız gerekirse mutlaka doktorunuza danışın. Reçetesiz de olsa, içeriğini bilmediğiniz ilacı asla kullanmayın. 

Aşırı güneş: Güneş ışığı sedef hastalığına iyi gelir ama fazlası yorar. Cilt kanserine dikkat. 

Alkol: Sedefi tetikleyebilir. Ölçüyü kaçırmayın. 

Sigara: Bırakmayı deneyin. Özellikle kadınlarda sigara sedef yoksa başlatabilir. Varsa iyice kötüleştirebilir.