Satya Nadella

Satya Narayana Nadella
Satya Narayana Nadella
HakkındaSatya Narayana Nadella
(19-08-1967)19-08-1967 (yaşı 51)
Haydarabad, Hindistan
İkametWashington, Seattle, ABD
MeslekCEO
Aktif Yıllar1996-
BurcuBaşak
EşiAnupama Nadella
Boyu175 cm
Kilosu68 kg

Satya Nadella 19 Ağustos 1967’de Hindistan – Haydarabad’da dünyaya gelmiştir. İlk eğitimini Begumpet bölgesinde bulunan Hyderabad Public School’da alan ünlü isim, daha sonra Manipal kenti Karnataka’da bulunan prestijli Manipal Enstitüsü’ne kaydoldu.

1988 yılında mezun olan Satya Nadella, yüksek öğrenimine devam etmek için ülkeden ayrılmayı düşündü. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde Wisconsin Üniversitesi-Milwaukee’ye giden Satya Nadella, 1990 yılında üniversiteden mezun oldu. Şirket dünyasında üstün olma arzusu, Nadella’nın dünyadaki en iyi işletme okullarından biri olan Chicago Üniversitesine bağlı Booth School of Business’a geçiş yapmasına neden olmuştur.

Eğitimini tamamladıktan sonra Sun Microsystems’e katılan ünlü isim, kısa bir süre bu şirkette çalışmış ve 1992 yılında Silikon Vadisi devi Microsoft’a geçmiştir. Microsoft’ da çalışırken düzenli bir şekilde yükselen Satya Nadella, daha sonra firmayla alakalı önemli kararlar vermeye devam etti. Bulut bilgi işlemi kavramını firmaya öneren az sayıdaki çalışandan biri olan Satya Nadella, sonunda şirket bu teknolojinin geliştirilmesine zaman ve kaynak ayırdı. Daha sonra, Çevrimiçi Hizmet Bölümü’ne ait Araştırma ve Geliştirme bölümünü kontrol etme sorumluluğunu alan Satya Nadella,  aynı zamanda Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak atandı. 2007’de bu departmana katıldı ve dört yıl boyunca onun bir parçası olmaya devam etti.

Daha sonra Microsoft’un Sistemler ve Araçlar bölümüne taşınan ve hatta başkanlığına atanan ünlü isim, Microsoft’a, Microsoft SQL Server gibi diğer birçok projeyi ve yönetmiştir. Satya Nadella’nın Microsoft’tan elde ettiği kazançlar, 2013 yılı itibarıyla 7.6 Milyon $ değerinde hisse senedi ve 700.000 yıllık bir maaşı içeriyordu.

Şirkette yirmi iki yıl çalıştıktan sonra 2014 yılında, Microsoft’un CEO’luğuna terfi eden Satya Nadella, 2017’de Hit Refresh kitabını çıkardı. Kitapta hayatını, Microsoft’u ve teknolojinin dünyayı nasıl değiştirdiğini anlatıyor.

Satya Nadella Kitapları

Yazmış olduğu kitaplar şu şekildedir;

Hit Refresh: The Quest to Rediscover Microsoft’s Soul and Imagine a Better (2017)

Oprime refrescar (2017)

Satya Nadella Bilinmeyenler

Kendinin hayat boyu bir öğrenci olduğunu söylemiş ve boş zamanlarında çevrimiçi kurslara katıldığını açıklamıştır.

Microsoft CEO’sudur ve boş zamanlarında şiir okumayı çok sever.

Microsoft’un CEO’su olarak, dünyanın önde gelen Hintli teknoloji yöneticilerinden biridir.

Seattle merkezli profesyonel Amerikan futbolu takımı Seahawks’in büyük bir hayranıdır.

Fitness meraklısıdır ve koşu konusunda çok tutkuludur.

Tatlı bir dişi var ve hamur işleri seviyor.

Satya Nadella’nın Kişisel Hayatı

1992’de Anupama Nadella ile evlendi. Çiftin iki kızı ve bir oğlu olmuştur.

Şiir okuyarak gevşemekten hoşlanan ünlü isim, ayrıca kriketten hoşlanmakta ve sporu liderlik yeteneklerinin arkasındaki nedenlerden biri olarak görmektedir.