Şarküteri ürünlerinde çok fazla sodyum bulunur mu?

Jambon, salam ya da hindi eti içeren bir sandviç lezzetli bir yemek seçeneği gibi gözükebilir fakat yediğiniz yemeğin içerdiği sodyum oranı hakkında büyük ihtimalle bir bilginiz yok. Şarküteri ürünleri raflara konulmadan önce birçok işlemden geçer ve çok fazla katkı maddesi içerirler. Bu katkı maddeleri arasında yer alan sodyum da çeşitli kalp rahatsızlıklarına ve yüksek kan basıncına sebep olabilir. Şarküteri ürünlerinin yüksek oranda sodyum içermesinin çeşitli sebepleri vardır.

Koruyucu Maddeler

Çiğ ve pişmiş etler çok çabuk bozulur ve birkaç gün içerisinde insan sağlığı için zararlı hale gelirler. Ete tuz eklenmesi, raf ömrünü arttırdığı gibi bozulmayı engellediği için etin güvenle tüketilmesini de sağlar. Şarküteri ürünlerinin raf ömrünü arttırmak için üreticiler genellikle sodyum nitrat ve sodyum nitrit gibi sodyum türevlerini yüksek miktarlarda kullanırlar. 

Tat Arttırıcı

Sodyum, birçok insana lezzetli gelir bu yüzden şarküteri ürünlerinde bolca kullanılır. Ayrıca tuz da birçok ürüne lezzet ve aroma katması için eklenir. Özellikle baharatlarla birlikte kullanıldığında sodyum, şarküteri ürünlerine aroma katar. Geleneksel şarküteri ürünlerinin bir porsiyonunda birkaç yüz miligram sodyum bulunur.

Daha Canlı Bir Görünüm

Şarküteri ürünlerinden bazılarında, güzel görünümlerini korumak ve eti daha canlı göstermek için sodyum kullanılır. Eklenen sodyum, şarküteri ürünlerinin renklerinin canlılığını korur ve bu ürünleri daha iştah açıcı gösterir. Tuzlu soslar da birçok şarküteri ürününün dilimlendiğinde daha güzel gözükmesi için eklenir. 

Tavsiyeler

Çok fazla tuz içermeyen ve tuzsuz yendiklerinde aromalarından pek bir şey kaybetmeyen, düşük-sodyum oranına sahip şarküteri ürünlerini tüketmeye gayret gösterin. Olası kalp hastalıkları ve yüksek kan basıncına ek olarak, şarküteri ürünlerinde yer alan yüksek miktardaki sodyum aynı zamanda mide rahatsızlıklarına da yol açabilir. Yüksek oranda sodyum nitrat ve sodyum nitrit türevlerinin de kanser riskini arttırdığı bilinmektedir. Tükettiğiniz gıdaların yüksek besin değerine sahip olmasını sağlamak ve bahsedilen risklerden kaçınmak için bu maddeleri içermeyen şarküteri ürünlerini tüketmeye özen gösterin.