Sarkoidoz hastaları rafine şeker tüketebilir mi?

Sarkoidoz iç organlarda gelişen küçük bağışıklık hücreleri grupları olan granülom oluşumu ile ortaya çıkan bir hastalıktır. 2011 yılına kadar zencefilli soda tüketiminin sarkoidoz üzerinde etkisi olup olmadığına dair tıbbi bir araştırma yapılmamıştı. Fakat Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki uzmanlar sarkoidoz hastalarına rafine edilmiş şekerden uzak durmalarını tavsiye etmektedir. 

Sarkoidoz

Araştırmacılar 2011 yılına kadar sarkoidoza neyin sebep olduğunu bilmemekteydi fakat hastalığın genellikle siyahi insanlarda ortaya çıkan bir durum olduğunu göz önüne alarak genetik faktörlerin bu hastalık üzerinde etkisi olduğunu düşünmektelerdi. Hastalığın çok belirgin semptomları yoktur fakat göğüste ağrı, kuru öksürük ve nefes darlığı en çok görülen belirtileridir. Hafif sarkoidoz vakalarının tedavisi genellikle kortikosteroidler yoluyla yapılır ağır vakalardaysa sarkoidozlu organın yerine yenisinin nakledilmesi bile gerekebilir. 

Sarkoidoz diyeti

Sarkoidoz hastaları kiraz ve kırmızı biber gibi antioksidan bakımından zengin besinlerin yer aldığı sağlıklı bir beslenme planına uymak durumundadırlar. Buna ek olarak muz ve patates gibi potasyum bakımından zengin besinler tüketmek de hastanın faydasına olacaktır. Sarkoidoz hastaları ayrıca fasulye ve soğuk su balıkları gibi yağsız protein içeren besinler tüketmeli ve günde 6 – 8 bardak su içmelidirler. Bu beslenme planı, hastanın genel sağlığını düzelterek hastalıkla savaşmasına yardımcı olacaktır.

Kaçınılması gereken gıdalar

Kafein ve şeker içeren besinlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Kafeinsiz ve şekersiz meşrubatların da, sarkoidoz hastaları için çok sağlıklı olmadığını söylemekte fayda var. Ek olarak hastalar D vitamini ve kalsiyum bakımından zengin besinlerden de uzak durmalılardır çünkü bu besinler sarkoidoz semptomlarını tetikleyebilir ve hiperkalsemiye (kanda yüksek oranda kalsiyum bulunması) yol açabilir. “Sarkoidoz Atlası” kitabının yazarları Violeta Mihailovic-Vucinic ve Om P. Sharma, sarkoidoz hastalarının yüzde 63’ünün aynı zamanda hiperkalsemi hastası olduğunun altını çizmişlerdir.

Bir uzmana danışın

Sarkoidozun çeşitli belirtileri bulunur fakat bunlar hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Eğer sarkoidoz belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız (özellikle çarpıntı, nefes darlığı ve görme kaybı) en kısa zamanda bir uzmana başvurun. Eğer sarkoidoz hastası olduğunuzu biliyorsanız fakat semptomlar giderek kötüleşiyorsa da bir an önce doktorunuza gözükmelisiniz. Hastalığın diğer organlara sıçrayıp sıçramadığını öğrenmek için çeşitli tahlillere ve sıçramış olması durumunda da farklı ilaç tedavilere ihtiyacınız olabilir. Sarkoidoz tedavi edilmediğinde ölüme kadar götüren bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar tedavi edilmeyen hastaların yaklaşık yüzde 5’inin akciğer yetmezliği, kalp yetmezliği ve nihayetinde ölümle karşı karşıya kaldığını göstermektedir.

Sarkoidoz hastalığı hakkında daha detaylı bilgi için uzman yorum olarak başvurabilirsiniz.