Sarı nokta hastalığı tedavisinde vitaminlerin önemi

Sarı nokta hastalığı (ayrıca yaşlılık kaynaklı makular dejenerasyon olarak da bilinir) bireyin, merkezi görme yetisini aşamalı olarak kaybetmesine sebep olan bir hastalıktır. Merkezi görme, okuma ve araba kullanma gibi çeşitli objeleri kesin bir şekilde görmemizi gerektiren birçok aktiviteyi gerçekleştirmemizde önemli bir rol oynar.

Dünyada yaşlı insanlarda gerçekleşen görme kayıplarının en önemli sebeplerinden biri olan sarı nokta hastalığı, gözdeki sarı noktanın bozulmasının sonucu olarak ortaya çıkar. Sarı nokta, retinanın merkezinde bulunan ve görüntüleri sinir sinyallerine dönüştürüp beyine gönderen ışığa duyarlı bir dokudur.

Kuru sarı nokta hastalığı ve yaş sarı nokta hastalığı arasındaki fark

Kuru sarı nokta hastalığı (sarı nokta hastalığının en sık rastlanan türü) sarı noktadaki ışığa duyarlı hücrelerin yavaş yavaş bozulması sebebiyle oluşan ve etkilenen gözün merkezi görmesinde adım adım gelişen bir bulanıklığa yol açan bir hastalıktır.

Yaş sarı nokta hastalığındaysa, sarı noktanın altında olması gerekenden fazla büyüyen kan damarları sıvı veya kan sızdırarak, sarı noktaya hızlı bir şekilde zarar verir.

Sarı nokta hastalığının belirtileri

Kuru sarı nokta hastalığının belirtileri aşağıdaki gibi olabilir:

Bulanık görme

Görme alanınızın ortasında bulunan bir bulanıklık veya kör nokta

Yüz tanımada zorluk yaşamak

Okurken parlak ışığa olan gereksinimin artması

Renklerin yoğunluk ve parlaklığında azalma

Yaş sarı nokta hastalığına sahip hastalar düz bir doğruyu genellikle eğri şekilde görürler. Islak sarı nokta hastalığına yakalanan hastalar bazen merkezi görmenin kaybına sebep olabilecek ufak kör noktalar tecrübe edebilirler.

Sarı nokta hastalığının sebepleri

Sarı nokta hastalığının sebebi tam olarak bilinmese de; hastalığın yaşlanmayla birlikte ortaya çıktığı bilinmektedir. Sarı nokta hastalığına yakalanma ihtimali en yüksek olan bireyler 60 yaş üzeri insanlardır.

Sarı nokta hastalığının oluşmasını sağlayabilecek bazı risk faktörleri aşağıdaki gibidir:

Sigara İçmek

Obezite

Genetik yatkınlık

Ayrıca beyaz ırk mensubu insanlar ve kadınlar sarı nokta hastalığına yakalanmaya daha yatkındırlar.

Sarı nokta hastalığının tedavisinde vitamin ve takviyelerin yeri

Etkilerinin onaylanması için daha fazla araştırmaya gerek duyulsa da, aşağıdaki doğal ilaçlar sarı nokta hastalığının ilerlemesinin yavaşlamasına yardımcı olabilir:

1) Lutein ve Zeaksantin

Birçok araştırma bu iki doğal antioksidanın, sarı nokta hastalığının gelişmesini yavaşlattığını ortaya koymaktadır. Takviye olarak bulunabilse de, lutein ve zeaksantin doğada brokoli ve brüksel lahanası gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

2) Japon Eriği(Ginkgo Biloba)

Birkaç araştırmaya göre kan dolaşımını hızlandıran Japon eriği sarı nokta hastalarının görme duyusunun korumasına yardımcı olmaktadır.

3) Yabanmersini

2005 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre,  yabanmersini içeriği takviyesi, uzun vadede sarı nokta hastalığının engellenmesine yardımcı olmaktadır (ayrıca kataraktın engellenmesine de yardımcı olmaktadır).

4) Hastalığın Engellenmesi İçin Vitamin Kullanımı

Yaş ile alakalı göz hastalıkları hakkında (önemli bir Ulusal Göz Sağlığı Enstitüsünün sponsorluğunda, çeşitli seviyelerde sarı nokta hastalığına sahip yaklaşık 3600 birey üzerinde) yapılan bir çalışmada, araştırmacılar yüksek miktarda antioksidan ve çinko alımının sarı nokta hastalığının gelişmesini %25 oranında düşürdüğünü gözlemlemiştir. Çalışmada kullanılan vitaminler aşağıda listelenmiştir.

500 mg C vitamini

400 Uluslar arası birim E vitamini

15 mg  beta-karoten

80 mg çinko (çinko oksit halinde)

2 mg bakır(bakır oksit halinde)

Sarı nokta hastalığından korunmak için bazı ipuçları

Sarı nokta hastalığından korunmak için aşağıdaki adımları uygulayınız:

Bol antioksidan içeren bir beslenme düzenine sahip olun

Düzenli olarak göz testleri yaptırın

Açık alanlarda gündüzleri güneş gözlüğü kullanın

Sigara içmeyin

Tansiyon seviyenizi kontrol altında tutun

Düzenli olarak egzersiz yapın