SANASOL 100 ML ŞURUP

ATC: A11BA

BARKODU: 8699502570801

FİYATI: 3,92TL

ETKEN MADDE: Multivitamins, plain – mültivitamin

ÜRETİCİ: ZENTIVA

Vitamin kombinasyonu. Kontrendikasyon; hipervitaminoz.Kısıtlamalar Parenteral mültivitaminler sadece yatarak tedavilerde. Prospektüs Sanasol® Şurup FORMÜLÜ Her ölçekte (5 ml), A Vitamini… ….. ….. . 1250 I.U. D3 vitamini.. ….. ….. .. 400 I.U. B1 vitamini.

….. ….. … 0.75 mg B2 vitamini.

….. ….. …. 0. 85 mg B6 vitamini….. ….. ….. 0.25 mg Niasinamid…. ….. …. 7. 50 mg D-Pantenol….. ….. …. 0. 25 mg C vitamini….. ….. …. 15. 00 mg Tatlandırıcı: Sakaroz, invert şeker Koruyucu: Sodyum benzoat

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki bir organizmanın günlük vitamin gereksinimini karşılamak üzere hazırlanmış, yağda eriyen A ve D vitaminleriyle suda eriyen önemli B grubu vitaminleri ve C vitaminini optimal miktarlarda birleştiren bir polivitamin emülsiyonudur. A vitamini, büyüme ve kemik gelişimi, görme fonksiyonları, mukoza ve epitel dokusunun bütünlüğü için gereklidir. D vitamini, kalsiyum ve fosfor metabolizmasında yer alır. Kemiklerin normal mineralizasyonu için gereklidir. B1 vitamini, karbonhidrat metabolizması için gereklidir.

B2 vitamini, insanlarda dokuların solunumu için gereklidir. B2 vitamini, eritrositlerin bütünlüğünün korunmasında da doğrudan rol alır. B6 vitamini, amino asit metabolizması için gereklidir. Karbonhidrat ve yağ metabolizmasında da rol oynar. Niasinamid, insanlarda yağ metabolizması, doku solunumu ve glukojenoliz için gereklidir.

Pantenol, karbonhidrat, protein ve yağların ara metabolizmasında rol oynar. Epitel işlevlerinin normal olarak sürdürülmesi için de gereklidir. C vitamini, kolajen dokunun yapımı ve doku yenilenmesi için gereklidir. Tirosin metabolizmasında, folik asidin folinik aside dönüştürülmesinde, karbonhidrat metabolizmasında, yağ ve protein sentezinde, demir metabolizmasında, enfeksiyonlara karşı dirençte ve hücre solunumunda rol oynar.

ENDİKASYONLAR

Çocukların günlük vitamin gereksinimini karşılamak amacıyla kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI

Preparatın bileşiminde bulunan vitaminlerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR

Çocuklarda 5.000 IU., erişkinlerdeyse 10.000 IU. A vitamini günlük dozu aşılmamalıdır. Yüksek dozlarda uzun süre alındığında, A ve D hipervitaminozu oluşabilir. Yüksek doz vitamin A alınmasına bağlı toksisite, çocuklarda daha sıktır. Uzun süreli kullanılması halinde, hipervitaminoza neden olabilecek A vitamini miktarı kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. A vitamini hayvanlarda teratojendir.

Yapılan sınırlı araştırmalarda, gebelik sırasında günde 25.000 ünite ya da daha yüksek miktarlarda A vitamini alınması halinde fetal malformasyonlar görüldüğü bildirilmiştir. Bu nedenle, gebelik esnasında yüksek dozlarda kullanılmamalıdır.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU Günlük gereksinimi karşılamak amacı ile 0-6 yaş arası çocuklara: Günde 1 ölçek (5 ml) 6 yaşından büyük çocuklara: Günde 1-2 ölçek (5-10 ml) Günlük kullanım dozu Doktor önerisi ile artırılabilir.

Kullanmadan önce şişeyi çalkalayınız.

SAKLAMA KOŞULLARI

25°C’nin altındaki oda sıcaklıklarında, karanlık bir yerde ve kapağı sıkıca kapalı olarak saklanmalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

100 ve 150 ml’lik şişelerde. RUHSAT SAHİBİ Nycomed Pharma AS, Danimarka lisansı ile Eczacıbaşı İlaç San.

ve Tic. A.Ş. Büyükdere Cad. Ali Kaya Sok.

No:7 Levent 34394 İstanbul ÜRETİM YERİ Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri San.Ve Tic. A.Ş. Küçükkarıştıran 39780 Lüleburgaz RUHSAT TARİHİ: 27.

04.1971 RUHSAT NO: 107/53 ® Tescil edilmiş marka Reçetesiz satılır.