Sanal Ofis Nedir ve Kiralamak Mantıklı Mıdır?

Sanal ofis kiralama ülkemizde son zamanlarda yaygınlaşan ve bir çok yerli ve yabancı firma tarafından da tercih edilen bir iş modelidir. Maliyetlerin normal ofis kiralamaya göre düşük olması ve bir çok hizmet (temizlik, çay servisi, kargo gibi) için eleman çalıştırmaya gerek duyulmaması yüzünden yeni kurulmuş firmalar için ideal bir çözümdür. Sanal ofis kiralamayı düşünüyorsanız bu yazımıza kulak verin.

Neden Sanal Ofis Kiralamalıyım ?

Türkiye’de kurulmuş bir firmanın mutlaka bir adresi olması gerekmektedir. İlk defa iş kuruyorsanız maliyetlerinizi mümkün oldukça düşük tutmanız önerilir. Normal bir apartman dairesini ofise çevirmek yıllardır ülkemizde uygulanan bir yöntemdir fakat stopaj, temizlik ücretleri, güvenlik hizmetleri, internet, su, ısınma ve aidat ücretleri yeni kurulmuş bir şirket için ciddi bir külfet olabilir. Sanal ofis kiralayan firmalar hem kiralama bedelini KDV’ye atar, hem de yukarıda bahsettiğimiz ücretleri kiralama hizmetinin içinde alır; yani ekstra bir ücret ödemez. Ayrıca başlangıç kalemlerini oluşturan mobilya alınması ve dairenin döşenmesi ile ilgili oluşan masraflardan da kurtulunmuş olunur. 

Türkiye’de sanal ofis hizmeti veren firmalar genellikle en iyi lokasyonlarda hizmet vermektedirler. İstanbul gibi bir şehirde bu prestij açısından çok önemlidir çünkü yeni kurulmuş bir firmanın iyi bir bölgede konumlanması, o firmaya olan iş başvurularının da sayısını pozitif yönde etkilemektedir. Aynı şekilde müşterilerle toplantı yapmak istediğiniz zaman da olumlu bir irtiba yaratabilirsiniz. 

Sanal Ofis Ne Gibi Firmalar İçin Uygun ?

Sanal ofis hizmeti veren firmalar genellikle hizmetlerini farklı paketler olarak sunduğu için şirketinizin iş modeline göre uygun paketi seçmeniz gerekmektedir. Özellikle mali müşavirlik, danışmanlık, avukatlık gibi tek başına hizmet vermeyi planlayan kişiler için başlangıç paketleri kullanılabilir. Başlangıç paketleri genellikle kargo hizmeti, telesekreter hizmeti ve belli bir süre ofis kullanımı ile sınırlandırılmaktadır. Gelişmiş paketler ise tamamen size ait bir ofis ve diğer tüm hizmetleri kapsamaktadır. Gelişmiş paketler m2’ye vurduğunuz zaman normal bir ofise göre daha pahalıya gelebilir çünkü düşündüğüz zaman ofis artık pek de sanal olmaktadır.

Sanal Ofis Kiralamanın Bedeli Nedir ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi paket seçimi ve lokasyon fiyatı belirleyen en önemli faktörler. Paket fiyatları arasında firmadan firmaya çok ciddi uçurumlar ne yazık ki olabiliyor. Bu yüzden bu hizmeti veren firmaların fiyatlarını ve verdikleri hizmetlere nelerin ücret dahilinde olup olmadığını iyi öğrenmenizi tavsiye ederiz. Örnek vermek gerekirse; bir adresim olsun ve kargolarım da saklansin diyorsanız, fiyatlar genellikle aylık $150-$350 civarında olabilir. Ben tüm hizmetlerden yararlanmak istiyorum ve bir de 2 kişilik bir ofisim olsun diyorsanız sadece Büyükdere Caddesi üzerindeki plazalarda bile fiyatlar aylık $800-$4000 arasında değişiklik göstermektedir. Genellikle yüksek ücretleri ödeyen firmalar yabancı uyruklu ve prestije önem verdikleri için bu rakamları görmeniz gayet normaldir.