Salvia Divinorum Nedir ve Yan Etkileri Nelerdir?

Salvia Divinorum halüsinojik etkileri olan ve Meksika’da yetişen entojenik bir bitkidir. Meksika’nın Mazatec bölgesinde yaşayan şamanlar tarafından yüzyıllarca medikal amaçlı kullanılmıştır. Bitkinin içindeki Salvinorin A toksik bir madde olmasa da, uzun vadeli yan etkileri hakkında hiçbir şey bilinmemektedir.

Başka bir halüsinojen olan LSD ile yaşanan deneyimler bize, bu tarz maddelerin intihar riskini arttırmak gibi ciddi tehlikelere yol açabildiklerini öğretmektedir. Salvia Divinorum, çok düşük dozajlarda kullanıldığı zaman antidepresan etkisi gösterir. Düşük dozlar sıklıkla ilginç deneyimler yaşatır. Daha büyük dozajlarda, kullanıcı bedensel ve zihinsel kontrolünü tamamen kaybeder. Nesneler ve insanlar ile ilgili gerçeklik algıları ortadan kalkar.

Salvia Divinorum Kullanımı ile Motorsal Yeteneklerin Bozulması

Salvia’nın başlıca zararı, özellikle yüksek dozajlarda kullanıldığı zaman motor koordinasyonunun sıfır olmasıdır. Kullanıcı odada düşüp yuvarlanacak gibi olur, bu süreçte odadaki eşyalara zarar verir ya da kemikleri kırılabilir. Salvia’nın etkisi altındayken, bir araç kullanmak aşırı derecede tehlikelidir. Yangına ya da büyük bir faciaya sebep olmamak için tüm yakıcı ve yanıcı maddeleri kontrol edilmeli, mumların ve diğer yanıcı maddelerin yanmadığından emin olunmalıdır.

Salvia Divinorum’un bir diğer etkisi, kötü bir uyuşturucu deneyimi yaşamak ya da uyuşturucunun etkisi altındayken her şeyin çok kötü gittiğine dair kullanıcıyı kötümser bir his kaplaması durumudur. Salvia Divinorum’un tartışmalı pozitif etkileri, boşlukta hareket etme hissi, sandalye ve masa gibi nesneleri birbirine bitişik görmek, dünyayı tamamen anladığını düşünme hissi, yer çekiminin değişmesine dair tuhaf hisler, kendini kaybetmek, nesnelerin şekillerini değişik görmek, aynı anda birden çok gerçeklik hissi ve beden dışı deneyimlerdir.

Salvia Divinorum’un etkileri, sıcaklık ya da soğukluk hissi, kas koordinasyonunun yok olması, derinin şişmesi, üşümek ya da tüylerin ürpermesi, (taşikardi) kalp atış hızının artmasıdır.

Salvia Divinorum ve Psikoloji Üzerinde Yarattığı Etkiler

Salvia Divinorum’un psikolojik etkileri anksiyete, asabilik, aşırı derecede baş dönmesi, uyuşukluk, uykusuzluk, ruhsal duruma olan etkileri, bayılma hissi, düşüncelerin hızlanması, kendine güvenin artması, konsantrasyonun artması ya da azalması. Salvia’nın çevreyi gerçek dışı şekilde görmek ile ilgili diğer etkileri, sezgilerin artması (ya da öyle zannedilmesi), mistik deneyimler, tuhaf düşünceler, havada süzülüyormuşçasına hissetmek, sakinlik ya da esnemek, ayrıca Salvia kullanımından sonra hafif bir baş ağrısı yaşandığı da belirtilmektedir. Salvia’nın kesinlikle eğlence amaçlı olarak kullanılmaması gerekmektedir.

Salvia Divinorum, kullanıcının psikolojisi üzerinde yoğun bir etki yapar. Kullanıcı genellikle tamamen farklı bir gerçeklik algısında bulunabilir ve bu algısına göre hareket edebilir. İçeriğinin kuvvetinin bilinmemesi sebebiyle ya da yüksek dozda tüketildiğinde, bir gözetmenin de kullanıcının yanında bulunması şiddetle tavsiye edilir. İstenmeyen kazalara neden olması şu anda yarattığı tek sorun gibi gözükmektedir. Salvia etkisini gösterdiği anda kullanıcığın içtiği pipo yere düşebilir ve kullanıcı duruma müdahale edebilecek durumda olmadığı için çıkan yangına müdahale edemeyebilir. Salvia Divinorum kullanıcısı motor kontrolünün olmayışından dolayı kendi kendini yaralayabilir. Bu maddenin en iyi bilinen yan etkileri hafif baş ağrısı, bronşların tahriş olması, asabilik ve uykusuzluktur.

Salvia, araba kullanma kabiliyetini büyük ölçüde bozar. Çoğu insan, Salvia’yı kullanmalarından 3 saat geçtikten sonra araba kullanmanın daha güvenli olduğunu düşünmektedir. Sıvı Salvia içmek(Salvia özü) araba kullanma yeteneğini daha uzun süre, en azından 8 saate kadar etkiler.

Salvia Divinorum

Salvia Divinorum ve Akıl Hastalıkları

Borderline Kişilik Bozukluğu hastalığına sahip olan kişilerin durumları, Salvia’nın etkisi altındayken daha da kötüleşebilir. Salvia’nın klinik Depresyon hastası olan kişilerin depresyonunu arttırdığı belirtilmektedir, kişilerin önceden var olan depresyonlarını da nüksettirebilir. Böyle birinin intihar etme ihtimali vardır.

Salvia Divinorum’un potansiyel zararı, özellikle saf Salvinorin kullanıldığı zaman, uzun vadede beynin zarar görmesidir. Salvinorin, ketamin ve PCP ile bazı fenomolojik benzerliklere sahiptir ve bu tip uyuşturucular yüksek dozlarda alındığı zaman Olney lezyonları denilen beyin hasarına neden olur.

Salvia kalp atış hızının düşmesine, terlemenin artmasına, vücut ısısının değişmesine, Denge problemleri yaşanmasına, koordinasyon kaybına, üşümeye, kasların kontrolünün zayıflamasına ve kısa vadede motor kontrol üzerinde etkileri vardır. Salvia’nın etkileri tipik olarak kısa sürelidir.

Salvia’nın yan etkileri motor fonksiyonlar üzerindeki kontrol kaybı gibi ani fiziksel etkilerdir. Salvia Divinorum panik atakları tetikleyebilir. Şizofren olan ya da diğer psikotik hastalığı olan bireylerin (hastalığın belirtilerinde azalma olmuş olsa bile) hastalıklarını Salvia kullanmak nüksettirebilir ya da hastalıklarının daha şiddetli seyretmesine neden olabilir.

Salvia bir halüsinojendir ve kişinin ilerde geçmişe geri dönüşler yaşamasına neden olabilir. Salvia Divinorum’un yaygın yan etkileri, bulantı, Migren ve ağız kuruluğudur. Salvia Divinorum’un diğer yan etkileri, kontrol edilemeyen kahkaha, geçmiş anıların yeniden canlanması, hareket hissi, başka güçler tarafından kendine çekilme, kıvrılma hisleri, nesnelerle bütünleşmek, nesnelerle bir olmak hissi, aynı anda birden fazla yerde olma gibi gerçeklik kesişmeleridir.

Salvia Divinorum’un Dumanını İçe Çekmenin Yan Etkileri

Salvia’nın zararları akciğer kanserine ve diğer hastalıklara yakalanmak bakımından sigaranın zararlarına eş değerdedir.

Salvia Divinorum’un belirtilen diğer etkileri zamanda yolculuk hissi, diğer boyutlara seyahat etmek, mistik yaratıklarla karşılaşmak, ruh halinin iyileşmesi, sakinlik, duvarların ötesini görmek, sezgilerin artması, evren ya da doğa ile bağın yükselmesi, havada yükselme hissi, beden dışı deneyimler, rüyada kendi kontrol edebilmek, kendine güvenin artmasıdır.

Salvia’nın zararları, konsantrasyon güçlüğü, kendine güvenin azalması ve ruh halinin kötüleşmesidir. Salvia Divinorum kullanırken, bazen aşırı derecede terleme meydana gelir. Özellikle deneyimsiz kullanıcılarda ya da etkiler beklenmeyen şekilde güçlü olduğu zaman anksiyete, panik, uyum sağlayamama kolaylıkla ortaya çıkar. Bazen kullanıcı etrafına dikkat etmeden etrafta dolaşır ve kazalar meydana gelebilir. Başında kendisini gözeten biri yoksa, her ne kadar bu durum fazla uzun sürmese de, bu durum istemeden kendisine zarar verme ihtimalini arttırabilir. Ayrıca kullanıcı uyuşturucuyu aldığını hatırlamayabilir. Salvia’nın bu etkileri alınan doza göre değişiklik gösterir.