Salvador Dali

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali
Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali
HakkındaSalvador Domingo Felipe Jacinto Dali
(11-05-1904)11-05-1904 (yaşı 116)
Figueres, İspanya
İkametFigueres, İspanya
MeslekRessam
Aktif Yıllar1904-1989
Burcuİkizler

Salvador Dali 11 Mayıs 1904’te İspanya – Figueres’de dünyaya gelmiştir. Annesi Felipa Domenech Ferrés tarafından sanatsal çalışmaları desteklenen Salvador Dalí, ailesiyle beraber sık sık kendisinden büyük olan ve kendi doğumundan önce ölen abisinin mezarını ziyarete gidiyordu. Dali, 1916’da Paris’e düzenli geziler yapan yerel bir sanatçı olan Ramon Pichot ailesiyle Cadaqués’e bir yaz gezisi yaptı ve babası, 1917’de Dali’nin kömür çizimlerini içeren bir sergi düzenledi.
Dali 1921’de annesini meme kanserinden kaybetti ve daha sonra annesinin ölümünü “hayatımda yaşadığım en büyük darbe oldu” sözleriyle dile getirmiş ve kendisini nasıl derinden etkilediğini açıklamıştır. Dali’nin annesi öldüğünde babası ölen eşinin kız kardeşiyle evlendi.
1922’de Madrid’deki Residencia de Estudiantes’e giden Salvador Dali, Güzel Sanatlar Okulu olan Academia de San Fernando’da eğitimine devam etti. Şık giyinme isteği ve eksantrik davranışları Salvador Dalí’nin dikkatleri üzerine çekmesine neden oldu. Öğrenci yurdunda kalırken Pepín Bello, Luis Buñuel ve Federico García Lorca ile arkadaş olan Salvador Dalí’nin çoğunlukla Kübizm sanat formunda yoğunlaştığı tabloları arkadaşları tarafından dikkat çekti. 1925’te Barselona’da ilk kişisel sergisini açtı ve 1926’da kendisini ve eserini inceleyecek kadar yetkili birinin olmadığını ifade eden usta sanatçı bu sözleri nedeniyle Sanat Koleji’nden ihraç edildi. 1926’da Ekmek Sepeti tablosunu üreten Salvador Dalí, aynı yıl Paris’e taşındı ve burada Pablo Picasso ile bir araya geldi. Dali’nin çalışmalarının çoğunda Picasso ve Joan Miró’nun ağır etkileri vardır.
1929’da Luis Buñuel ile beraber çektikleri Bir Endülüs Köpeği adlı kısa filmle sanat çevresini ikiye bölen Salvador Dali, yeniden Paris’e gitti ve burada ressam André Breton ve Paul Éluard ile tanıştı. Paul Éluard’ın eşi Gala Salvador Dali’nin ilk anda ilgisini çekti ve daha sonra ikili evliliğe dönüşecek olan bir birliktelik yaşamaya başladı.
1931’de en meşhur eseri olan Belleğin Azmi tablosunu yapan Salvador Dali, eserinde kumsal manzarası önünde eriyen cep saatlerini resmetmiştir. 1934’te kişisel sergisini açan Salvador Dali, yavaş yavaş sanat çevreleri tarafından tanınmaya başlamış, hatta 1936’da Londra Uluslararası Sürrealist Sergisi’nde konuşma yapması istenmiştir.
Salvador Dalí yaşamı boyunca yaptığı sanatsal çalışmalarla bilinmiş ve çoğu zaman bazı çevrelerle ters düşmesine rağmen eserleri kabul görmüştür.

Salvador Dali Sözleri

Tanrı’ya inanıyorum, ama inançlı değilim. Matematik ve bilim, bana Tanrı’nın olması gerektiğini anlatıyor, ama inanmıyorum.
Uyuşturucu kullanmıyorum, ben kendim uyuşturucuyum.
Altı yaşındayken aşçı olmak istedim, yedi yaşındayken Napolyon olmak isterdim. Hırsım o günlerden beri aynı şekilde artmaya devam ediyor.
Efendim iyi ressam olmak çok kolaydır. Sadece iki şartı vardır. Birincisi İspanyol olmanız gerekir. İkincisi adınızın Salvador Dali olması gerekir.

Salvador Dali Eserleri

Salvador Dali’nin en ünlü eserleri arasında şunlar bulunmaktadır;
Belleğin Azmi
Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (İç Savaş Öngörüsü)
Filler ve Kuğular
Aziz Antonius’un Baştan Çıkarılışı

Salvador Dali’nin Kişisel Hayatı

Salvador Dali ve Gala Dali (Elena Ivanovna Diakonova) 1929 yılında ilişki yaşamaya başlamış, birkaç yıl beraber yaşamış ve 1934’te evlenmişlerdir. Gala Dalí de eşi gibi bir sanatçıydı ve Salvador Dali eşinin kendisinin ilham kaynağı olduğunu söylerdi.
10 Haziran 1982 yılında eşi Gala’yı kaybetmesinin ardından yaşamak istemeyen Salvador Dali, 23 Ocak 1989’da kalp yetmezliği sonucunda hayatını kaybetmiştir.