Salmonella nasıl bulaşır?

Annelerin “çiğ yeme karnın ağrır” uyarısı bilimsel gerçeklerle uyumlu. Salmonella’dan korunmanın en etkili yolu yiyecekleri iyi pişirmek. Peki salmonella nasıl bulaşır.

Salmonella bakterisi gıda zehirlenmesine yol açıyor. İnsanlarda ishalli hastalığa neden olan bu yaramazların birçok türü var. Salmonella Typhimurium ve Salmonella Enteritidis en yaygın olanları.

Salmonella Salmonella bakterisi evcil hayvanların bağırsaklarında yaşıyor. 

Salmonella özellikle kümes hayvanları ve domuzlarda yaygın. Su, toprak, böcekler, fabrika yüzeyleri, mutfak yüzeyleri, hayvan dışkıları, çiğ et ve çiğ deniz mahsullerinde de rastlanıyor. Çoğu zaman hayvan dışkısı bulaşmış yiyeceklerle yayılıyor. 

Salmonella belirtileri ne?

Salmonella bakterisi alan kişide 12 – 72 saat içinde ishal, ateş ve karında kramplar gelişebilir. Hastalık çoğunlukla 4 – 7 gün sürüyor ve genellikle tedavisiz geçiyor. Ancak bazen hastaneye yatırılmayı ve antibiyotik kullanmayı gerektirecek düzeyde ağırlaşıyor. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler risk grubunda. Başlıca belirtileri: Karın krampları, ishal, ateş, kusma, bulantı, baş ağrısı ve titreme.

Salmonelladan nasıl korunulur?

Ellerinizi yıkayın: Yiyecekleri hazırlamadan önce ellerinizi sabun ve ılık suyla iyice yıkayın. Evcil hayvanlarla temasın ardından da mutlaka ellerinizi yıkayın.

Salmonella nedenleri Salmonella çiğ yiyeceklerle bulaşıyor.   

İyi pişirin: Salmonella ısıya duyarlı. 70 °C’nin üzerinde yaşama şansı yok.

Çiğ yumurtadan kaçının: Mayonez, kurabiye unu gibi çiğ yumurta içeren yiyeceklerden kaçının.

Çapraz bulaşmayı önleyin: Sebzeleri, pişmiş ya da hazır yiyecekler, pişmemiş yiyecek ve çiğ yumurtadan ayrı tutun. Çiğ yiyecekleri hazırladıktan sonra ellerinizi ve kullandığınız mutfak malzemelerini iyice yıkayın.

Gıdalara dikkat edin: Çiğ ya da az pişmiş tavuk, et, yumurta ya da pastörize olmayan sütten üretilen yiyecek ve içeceklerden kaçının.

Bol suyla yıkayın: Sebzeleri ve meyveleri akan suyun altında yıkamanız daha uygun .