SALBUTAM SR 8 MG 14 KAPSÜL

ATC: R03CC02

BARKODU: 8699540171053

FİYATI: 6,03TL

ETKEN MADDE: Salbutamol – salbutamol

ÜRETİCİ: NOBEL ILAC SANAYI

Astımda selektif beta2 adrenoreseptör agonisti. Yetişkinde 3-4 x 2-4mg. 6-14 yaş arası 3-4x2mg. 2-6 yaş arası günde 3-4 kez0,1mg/kg. Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık. Etlkileşim; beta blokerler, MAO inhibitörleri, trisiklik antidepresanlar, diğer sempatomimetikler.

YAN ETKİLERİ

tremor, baş ağrısı, taşikardi, aşırı duyarlılık reaksiyonları.Prospektüs Bir Salbutam SR 8 mg Mikropellet Kapsül, 8 mg Salbutamol baza eşdeğer Salbutamol Sülfat içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Salbutamol bronşiyal düz kaslardaki ß2 reseptörler üzerinde selektif etkili ß- adrenerjik stimülan özelliğe sahip sempatomimetik bir amindir. ß1 adrenerjik reseptörler üzerinde ise etkisi az veya yoktur. Bu nedenle salbutamol bronşiyal düz kaslardaki ß2 adrenerjik reseptörler üzerine selektif etki gösterirken kalpteki ß1 adrenerjik reseptörlere çok daha az veya hiç etki göstermez.

Salbutamol oral olarak alındıktan sonra bronkodilatasyona neden olur. Ayrıca periferik damarlar üzerinde vazodilatör etki göstererek az miktarda diyastolik basıncı da düşürebilir. Reversibl hava yolu tıkanıklığı olan hastalarda salbutamolün hava yollarındaki rezistansı azalttığı, vital kapasiteyi artırdığı gösterilmiştir.

ENDİKASYONLAR

Salbutam SR Mikropellet Kapsül, reversibl obstrüktif akciğer hastalıklarında bronkodilatör olarak kullanılır. Salbutam SR Mikropellet Kapsül, bronşiyal astma, kronik Bronşit, pulmoner amfizem, kistik fibrozis gibi reversibl obstrüktif akciğer hastalıklarının tedavisinde bronkodilatör olarak kullanılır.

KONTR

ENDİKASYONLAR

İlacın içeriğindeki bileşiklerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde kullanılmamalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Erişkinler ve 12 yaşın üstündeki çocuklar: Önerilen günlük doz 12 saat ara ile günde 2 kez Salbutam SR 8 mg Mikropellet Kapsül�dür (16 mg). 3-12 yaş arasındaki çocuklar: Önerilen günlük doz 12 saat ara ile günde 2 kez Salbutam SR 4 mg Mikropellet Kapsül�dür (8 mg). (3-12 yaş grubunda Salbutam SR 4 mg Mikropellet Kapsül formu tercih edilmelidir.) Yaşlı hastalarda doz ayarlaması gerekmez.

PİYASADA MEVCUT FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ: Salbutam SR 4 mg Mikropellet Kapsül: 14 ve 56 kapsüllük blister ambalajlarda. Salbutam SR 8 mg Mikropellet Kapsül: 14 ve 56 kapsüllük blister ambalajlarda.