Salatalık ve armut yiyerek kilo verilir mi?

Sağlıklı bir kilo; kanser, kalp problemleri ve şeker hastalığı gibi hastalıkların önlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Kilo vermek, birçok insanın bazı genetik kökenli hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve genel olarak insan sağlığına olumlu etkilerde bulunur. Öğünlerinize salatalık ve armut eklemek yağ ve kalori alımınızı kontrol altına almanıza yardımcı olur. Ek olarak, bu sebzelerin her ikisi de birçok vitamin ve mineral içerir. Fakat, kilo vermek için yeni bir beslenme planı geliştirmeden önce doktorunuzla konuşun.

Sağlıklı Kilo Verme

Her hafta yarım kilo vermek için, haftalık beslenme düzeninizden 3500 kalori eksiltmeniz gereklidir. Bu miktar da yaklaşık olarak günlük 500 kaloriye denk gelmektedir. ABD Hastalık Kontrol Merkezi, haftada 0,5-1 kg arasında kilo vermenizi tavsiye etmektedir. Kademeli olarak kilo vermek, verdiğiniz kiloların bir daha geri alınmaması açısından oldukça önemlidir. Salatalık ve armut gibi sebzeleri beslenme düzeninize eklemeniz, kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kalori İçeriği

Meyve ve sebze tüketimi, kilo vermek için oldukça uygun bir tercihtir çünkü birçok meyve ve sebze 100 kaloriden daha az enerji içerir. Meyve ve sebzeler lif bakımından da zengindir. Liflerin sindirimi oldukça uzun sürer bu yüzden, lifli yiyecekler sizi uzun bir süre boyunca tok tutar. Salatalık ve armut çok düşük kaloriye sahip yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerin diğer bir avantajıysa kolaylıkla hazırlanabilir ve ekonomik olmalarıdır. Yarım kase doğranmış salatalık sadece 8 kalori içerir. Ortalama boyutta bir armut ise sadece 103 kalori içerir. Hem salatalık hem de armut oldukça sağlıklı besinlerdir ve birçok yemeğin yapımında da kullanılabilirler. 

Kullanım Alanları

Dilimlenmiş salatalıklar ve armutlar genellikle tek başına yense de, bu besinler diğer yiyeceklerle de uyumlu bir ikili oluşturabilir. Bu durum, aynı yemeği yemekten bıkmanızı engeller. Aynı yemeği yemekten bıkmanız, diyetinizi hedefinize ulaşmadan yarım bırakmanıza yol açabilir. Dilimlenmiş salatalıkları sandviçlere, salatalara ve dürümlere eklemeyi deneyin. Ayrıca dilimlenmiş salatalıkların üzerine soya sosu ve susam tohumu dökerek bir meze elde edebilirsiniz. Dilimlenmiş salatalıklar ton balığı salatanıza ve tavuk salatanıza kıtırlık ve lezzet kazandırır. Armut dilimlerinizi de karışık salatanıza, tavuk salatanıza veya meyve salatanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca armutlarınızın üzerine bir miktar tarçın koyarak fırında pişirerek düşük kalorili bir tatlı elde edebilirsiniz.

Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Armut ve salatalık tüketmek, kilo vermenizi kolaylaştırmanın yanı sıra, C vitamini, potasyum ve lif gibi birçok besleyici bileşen içermektedir. Armut ve salatalığı diyetinizde bulunan bütün besin gruplarının yanına eklemeniz, beslenme ihtiyaçlarınızın ve açlığınızın giderildiğine ikna olmanızı sağlar. Armut ve salatalıkla birlikte tam tahıllar, yarım yağlı süt ve süt ürünleri, meyve, sebze ve protein içeren bir diyet uygulamanız sağlığınız için faydalı olacaktır. Egzersiz de sağlıklı bir kilo verme programının oldukça önemli bir parçasıdır. Her gün 30 dakika egzersiz yaparak kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.