Salatalık Karaciğeri Temizler Mi?

Karaciğerinizi temizlemek iyi bir fikirdir, fakat bu sadece salatalık gibi belirli gidaları yemek kadar basit değildir. Eğer öyle olsaydı istediğiniz kadar alkol içip, siroz gibi hastalıkların etkilerinden basitçe diyetinizi dikkatle seçerek kaçınabilirdiniz. Vücudunuza girenler onu etkiler ve sihirli bir temizleyici yoktur. Salatalıklı temizleme diyeti kısa süreliğine yardımcı olabilir, fakat bu karaciğerinizi önemli bir şekilde temizlemez.

Salatalık Gerçekleri

Salatalık oldukça az kalori içerir, her altı ile sekiz dilim için sadece 5 kalori vardır. Eser miktarda vitamin A, vitamin C ve kalsiyum içerir. Vitamin A genelde kabukta bulunur, bunu bazı kişiler unutur. Kabuk aynı zamanda salatalıktaki lifin büyük miktarına sahiptir. Salatalıklar su içeriği bakımından oldukça zenginler, bu da size birçok atıştırmalık gıdaların içerdiği boş kaloriden çok daha uzun süre tokluk hissi verir. Salatalıklar glisemik indeksi açısından düşüktürler, bu da onların kaçınılmaz olarak kan şekeri seviyesinin düşmesi ile takip edilen insulin seviyesinde yükselmeye neden olmadıkları anlamına gelir.

Karaciğeri Temizleme

Temizleme, perhiz ve toksinlerden arınmak tarih boyunca dini ritüellerin bir parçası olmuştur. Günümüzde ise bu kavramlar sıklıkla yanlış anlaşılır ve alternative tıp ile kilo vermeye ilişkilendirilmiştir. Belirli diyetlerin veya formüllerin vücudunuzu temizleyeceğini iddia ettiği şekilde bir detoks mümkün değildir. Vücudunuz zaten sürekli kendi kendini temizler ve hiçbir yiyecek bu sürecin hızlanmasına etki edemez.

Karaciğer Gerçekleri

Karaciğer vücudunuzun en geniş organıdır ve birden fazla işlevi yerine getirir. Vasküler işlevlerinin yanı sıra, karaciğeriniz safrayı yapıp serbest bırakmasınına ek olarak proteinler, yağlar ve karbonhidratları yapar ve işler. İkinci fonksiyonu da vücudunuzda yediğiniz yağların işlemesine yardım eder. Böbreğinizle birlikte, karaciğeriniz sürekli toksinleri temizlemek için çalışır. Çips veya hazır yiyecekler yerine salatalık yemeniz, karaciğerinize işlemesi için daha az lipid üretirir, fakat karaciğerinizin toksin işleme yeteneğine doğrudan bir etkisi yoktur.

Faydaları

Salatalığın çoğunluğu sudan mevcuttur ve hiçbir doğal yağ içermezler. Vücuda yeteri kadar su girmesi önemlidir, çünkü su vücudun toksinleri dışarı taşımasına yardımcı olur. Kimyasal katkı maddeleri, trans yağ ve rafine nişastalarını içermeyen sağlıklı diyet yapmak hem karaciğerinizi hem de digger tüm organlarınızı işlerini yapmaları için destekler. Salatalık bir Sağlıklı beslenme planının parçası olabilir, fakat sadece salatalık yemek karaciğerinizi temizlemez.