Sakatlanmalara hangi yöntem uygulanmalı?

Yara veya sakatlık üstüne buz torbası ve ısıtma pedi uygulamak ortopedi dalının en sık kullanılan fizik tedavi seçeneklerindendir. Fakat, sakatlığınızına sıcak tedavi mi soğuk tedavi mi uygulanacağı durumdan duruma değişiklik göstermektedir. Ayrıca, soğuk ya da sıcak tedavinin ne kadar süre boyunca hasarlı bölgede kalması gerektiği de üzerinde durulması gereken ayrı bir konudur. Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bu soruları cevaplandıracağız. 

Buz Tedavisi

Buz tedavisi genellikle akut ağrılara uygulanır. Eğer çok yakın zamanda (son 48 saatte) bir sakatlık geçirdiyseniz; şişme ve kızarıklık gibi belirtiler varsa, buz tedavisi sizin için doğru seçenek olacaktır. Buz torbaları şişliklerin inmesine yardımcı olacaktır.

Buz torbaları özellikle bilek burkulmaları ve benzeri durumlarda sıklıkla kullanılır. Hasarlı bölgeye buz uygulamak, özellikle sakatlığın ilk 48 saatinde şişliklerin inmesine oldukça yardımcı olacaktır. Şişliklerin inmesiyse ağrının önemli seviyede azalmasına yardımcı olacaktır.

Buz tedavisi kronik durumlarda da rahatlatıcı olabilir. Örneğin, sporcuların vücutlarının belirli bölgelerini aşırı kullanmalarından kaynaklanan kronik ağrılarda sportif etkinlik sonrasında ağrıyan bölgeye buz uygulamak ağrıyı dindirmeye yardımcı olacaktır. Fakat, kronik ağrının olduğu bölgeye asla sportif etkinlik öncesi buz uygulaması yapılmamalıdır. 

Sıcak Tedavi

Sıcak tedavi, kronik durumlarda dokuları rahatlatmak ve gevşetmek; bölgedeki kan akışını arttırmak için kullanılır. Aşırı kullanıma bağlı kronik durumlarda sportif etkinlik öncesinde sıcak tedavi uygulamak faydalı olacaktır.

Sıcak tedavi akut ağrıların tedavisinde ya da sportif etkinlik sonrasında kullanılmamalı. Isıtma pedleri ya da sıcak ve ıslak havlular yardımıyla ağrının olduğu bölgedeki dokuları ısıtabilirsiniz. Sıcak tedavi uygularken, yanıklardan kaçınmak için kısa süreli ve ortalama sıcaklıkta ısıtıcılar kullanmaya özen göstermelisiniz. Isıtma pedlerini ya da sıcak havluları çok uzun süre boyunca uygulamamalı ya da uyurken ağrılı bölge üzerinde burakmamalısınız. 

Sıcak tedavi ne zaman uygulanmalı?

Sıcak tedaviyi, kronik sakatlıkları tetikleyecek sportif etkinliklere başlamadan önce kullanmalısınız. Sıcaklık, kas ve dokuların rahatlamasını ve gevşemesini sağlayacaktır.

Sıcak tedavi nasıl yapılır?

Isıtma pedleri ve sıcak havlular sıcak tedavi için çok uygundurlar. Bir kumaş parçası sıcak suyla ıslatılıp ağrılı bölgeye uygulanabilir. 

Sıcak tedavi ne kadar sürer?

Sıcak tedaviyi 20 dakikadan uzun bir süre boyunca uygulamamalısınız. Ayrıca, sıcak tedavi asla uyku esnasında kullanılmamalıdır. 

Soğuk tedavi ne zaman uygulanmalı?

Soğuk tedaviyi, bilek burkulmaları vb. gibi akut sakatlıklardan sonra ya da kronik bir sakatlığın nüksetmesi durumunda kullanmalısınız.

Soğuk tedavi ne kadar sürer? 

Soğuk tedaviyi 20 dakikadan uzun bir süre boyunca uygulamamalısınız. Uzun süre soğuk tedavi uygulamak kangrene dahi yol açabilir. Daha uzun süre buz uygulamak daha çok rahatlayacağınız anlamına gelmez.