Sahte Orgazm Nedir ? Kim Neden Yapar?

Sahte Orgazmı kim, neden ve nasıl yapar ? İşte sahte orgazm hakkındaki gerçekler.

Günümüz kültüründe sahte orgazm denince birçok insanın aklına “When Harry Met Sally” filminde Meg Ryan’ın Billy Crystal’a kadınların orgazm taklidi yapmada erkeklerden çok daha iyi olduğunu kanıtladığı restoran sahnesi gelir. Sahte orgazm kavramı cinsel suçluluk hissi ile paralellik gösterirken; birçok televizyon programı, film ve dizide bunun büyük bir sorun olduğu görmezden gelinip bu sanki eğlencelik bir durummuş gibi izleyiciye sunulmaktadır. Zaman zaman uzmanların sahte orgazm hakkında konuştuklarını ve bunun sadece bir kandırma değil, taraflardan birini aptal yerine koyarken diğerini tatminsiz bırakan çok ciddi bir durum olduğunu anlattıklarını görebilirsiniz.

Orgazm taklidini kim yapar?

İnsanlar genelde hep kadınların yaptığı orgazm taklitlerini konuşur. Bu konuda ciddi bir araştırma yapılmamış olsa da son zamanlarda erkekler de orgazm taklidi hakkında konuşur olmuş ve bu konu medyada yer almaya başlamıştır. Fıkra gibi bir gerçek olsa da binlerce erkek ve kadının cinsel hayatını anlattığı bir uzman olarak konuşuyorum: orgazm taklidi yapan hem erkek hem kadın çok sayıda insan bulunmakta.

Sahte orgazm ne kadar yaygın?

Orgazm taklidi yapan kadınları inceleyen bilimsel veriler çok kısıtlıdır. Orgazm taklidi yapan erkeklerin sayısı ve bu yönteme ne sıklıkla başvurduğu hakkında yapılan hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Kadınların ne sıklıkla orgazm taklidi yaptıklarını inceleyen araştırmalar da büyük farklılıklar göstermektedir:

•Heteroseksüel çiftler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kadınların %19’u orgazm taklidi yapmaktadır.

•Yapılan başka bir araştırmada, araştırmaya katılan Danimarkalı kadınların %68’i orgazm taklidi yaptıklarını itiraf etmişlerdir.

•Shere Hite’in dünyaca ünlü anketine katılan kadınların %34’ü orgazm taklidini şu anki ilişkisinde yaptığını, %19’u ise eskiden yapmakta olduğunu söylemiştir.

Kadınlar niçin orgazm taklidi yapar?

Kadınların orgazm taklidi yapmasının en önemli sebepleri partnerlerinin daha iyi hissetmesini sağlamak ve yorulduklarında seksi sonlandırmak istemeleridir. Kadınlar, erkeklerin seks sırasında kadınları orgazma ulaştırmadıkları sürece manevi tatmin yaşayamadıklarını düşünmektedirler. Böylece, cinsel ilişki kadın tatmin olana kadar ya da orgazm taklidi yapana kadar devam etmek zorunda olacaktır. Erkekler de orgazm taklidi yapmalarına bahane olarak aynı şeyi göstermektedirler. Erkekler, cinsellikle ilgili şehir efsanelerinde yer aldığı gibi, istedikleri zaman orgazm olamazlar ve bazen cinsel ilişkiyi sonlandırmak için orgazm taklidi yapabilirler.

İnsanların orgazm taklidi yapmalarının sebeplerinden bazıları yukarıda anlatılmıştır. Fakat, insanların partnerleriyle konuşup; “Yoruldum ve artık sekse devam etmek istemiyorum.” ya da “Böyle yapılmasından hoşlanmıyorum, hadi yeni bir şeyler deneyelim.” demek yerine orgazm taklidi yapıyor olmaları sizce de çok saçma değil mi? Bu soruyu cevaplamak pek kolay olmayacaktır; fakat hoşunuza gitsin ya da gitmesin, orgazm taklidi yapmak partnerinize yalan söylemekle eşdeğerdir ve amacınız sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmaksa orgazm taklidi yapmayı bir an önce bırakmanız gereklidir.

Gerçek orgazmı sahte orgazmdan ayırmak mümkün müdür?

Birçok insan partnerlerinin orgazm taklidi yapıp yapmadıklarını anladıklarını düşünmektedir; fakat yapılan araştırmalar bunun zıttını göstermektedir. Kadınların %19’unun orgazm taklidi yaptığını öngören bir araştırmada; orgazm taklidi yapan kadınların partnerlerinin sadece %16’sı eşlerinin orgazm taklidi yaptıklarını düşündüklerini söylemişlerdir. Kalp atışı, nefes alıp verme hızı, kasılmalar gibi tepkiler orgazm sırasında çok belirgin bir hal alsa da bu durumun herkesin üstünde yarattığı etki aynı değildir. Bazı insanlar orgazm sırasında sessizleşirken, bazıları çığlık atar; bazıları çok daha hızlı hareket etmeye başlarken, bazıları neredeyse hiç hareket etmez.

Cinsel ilişkiye giren çiftler üzerinde beyin taraması gerçekleştiren araştırmacılar, bir kadının orgazm taklidi yapıp yapmadığının beynindeki bölgesel aktiviteler sonucu anlaşılabildiğini öngörmüştür. Fakat bir diğer grup araştırmacı bu araştırmada birçok kusur bulmuştur. Hem ayrıca hangimizin yatak odasında MR-I cihazı var ki?

Bir insanın orgazm taklidi yapıp yapmadığını anlamanın en iyi yolu bunu o insana sormaktır. Size doğruyu söyleyip söylemediklerinden emin olamazsınız; fakat eşinizin yalanını ortaya çıkarmak için değil de bu konuda gerçekten ilgili olduğunuz için açık fikirlilikle eşinize yaklaşırsanız doğru cevap alma şansınız oldukça yükselecektir.

Orgazm taklidi yaptığımı eşime nasıl söylerim?

Bunun zor bir şey olduğunda şüphe yok. Orgazm taklidi yapmak, eşinizi kandırmaya eşdeğer ve bunu itiraf etmek de yalan söylediğinizi kabul etmek demek. Fakat, yalanın dereceleri bulunur ve orgazm taklidi yapmanın hayat memat meselesi olan bir yalan olmadığı da ortada. Ayrıca, bu durumu eşinize itiraf etmeniz için birçok geçerli sebebiniz var:

•İlişkide yalan söyleyen tek kişinin siz olmadığı ortaya çıkabilir ve dürüstlüğünüz takdir görerek ödüllendirilebilir.

•Cinsellikle ilgili bir konuşmaya başlamak pek de kolay değildir; fakat bu konuyu konuşmaya başlamanız ilişkinizde sorun teşkil eden ve uzun zamandır yok farz ettiğiniz birçok şeyi konuşmanıza yol açabilir.

•Eşinize orgazm taklidi yaptığınızı söylediğinizde, bunu neden yaptığınızı da anlatabilir ve böylece neleri değiştirmek istediğiniz ve nelerden hoşlandığınızla ilgili bir konuşma da yapabilirsiniz.

•Kendinizi ifşa etmek ve yalanınızı kabul etmek sizi güven ve sevgi dolu bir ilişkiye taşıyabilir ve eşinizin de size açılmasını sağlayabilir.

Bütün bunlar eşinize açılmanın olumlu sonuçları arasında yer alsa da, yalan söylediğini kabul etmek kolay bir şey değildir. Eğer yukarıda yazanlar sizin için yeterli olmadıysa sitemizde yer alan diğer cinsel başlıklarda aradığınızı bulabilirsiniz.