Sağlıklı Saçlar İçin Hangi Vitaminleri Almalıyız?

Saçınızın sağlığını ve gücünü birçok farklı durum etkileyebilir. Bu savaşta saçlarınıza yardımcı olmak için, saçınızın güçlü ve sağlıklı olmasına sağlayan C, E, H vitaminlerini ve çinko içeren besinleri tüketmeye çalışmalısınız. Bu maddeler birçok farklı besinde mevcut olduğu için, bulmak ve tüketmek son derece kolaydır.

C vitamini (Askorbik Asit)

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve vücudunuzda depolanmaz. C vitamini antioksidan görevi görerek, saçlarınızı serbest radikallerin zararlarından korur. Serbest radikaller, vücudunuz yiyecekleri glikoza dönüştürdüğünde oluşan, kararsız bileşenlerdir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, düşük miktarda C vitamini alımı saçlarınızda kırıklara ve kuruluğa sebep olabilir. C vitamini brokoli, papaya, yeşil biber, ahududu, portakal, turp otu, karpuz, çilek ve lahana gibi birçok yiyecekte bulunur.

E Vitamini

E vitamini yağda çözünen vitaminlerdendir. Bu, vitaminin daha sonra kullanılmak üzere vücudunuzda saklanabileceği anlamına gelir. MedlinePlus’a göre, E vitamini de bir antioksidandır ve saçınızı serbest radikallerin neden olacağı hasarlardan korur. Natural News’e göre ise E vitamini saç derinizdeki dolaşımı düzenler ve saç büyümesine destek olarak, saç dökülmesini engeller. İyi E vitamini kaynakları arasında çekirdekler, bitkisel yağlar, mısır ve ayçekirdeği bulunur.

Çinko

Çinko, serbest radikalleri yok ederek saçınıza zarar vermelerini önleyen bir diğer antioksidandır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre yetersiz çinko alımı saç dökülmesine neden olabilir, bu yüzden çinkoyu günlük diyetiniz içine dâhil etmeniz gerekir. Çinko kırmızı et, bal kabağı, barbunya fasulyesi, tam tahıllar, peynir, mantar, kümes ürünleri, yengeç, yeşil fasulye ve istiridye gibi çeşitli yiyeceklerde bulunabilir.

H Vitamini (Biyotin)

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre H vitamini ya da “biyotin”, saçı güçlendirdiği için almanız gereken B grubu vitaminler arasında bulunmaktadır. H vitamini ayrıca, sağlıksız saç uygulamaları nedeniyle kırılan ya da incelen saçların iyileşmesine de yardımcı olur. H vitamini pişmiş yumurta, bira mayası, ceviz muz ve mantar gibi yiyeceklerde bulunur.