Sağlıklı Penis Nasıl Olur ?

Penis sağlığı deyince akla hemen sertleşme problemleri geliyor. İnanın daha fazlası da var. Penis sağlığı erkek sağlığının önemli bir parçası. Genelde sertleşebilmek, sert kalabilmek, boşalmak ve tekrar meni üretebilmekle alakalı. Penisteki hastalıkların altında yatan başka sağlık sorunları olabilir.

Ayrıca penisinizle ilgili bir problem sizi Stres, asosyallik, kendine güvensizlik gibi birçok yönden olumsuz etkileyecektir. Penis problemlerinin belirtilerini bilmek sizi bir adım öne taşır.

Etkileyen ne?

Penis sağlığını etkileyen birçok etken var. Bunlardan bazılarını düzeltmek veya değiştirmek mümkün. Bazılarıysa maalesef değiştirilemiyor.

Korunmasız seks: Korunmasız seks yapıyorsanız cinsel yolla bulaşan hastalıkları edinmeniz an meselesi demektir.

Saldırgan ya da akrobatik seks ya da mastürbasyon: Erekte haldeyken penisiniz aniden bükülürse bu incinme penis kırılmasına neden olabilir.

Kalp hastalıkları ve şeker: Şeker hastalığı ya da damar sertliği gibi kan akışını sınırlandıran sağlık sorunları sertleşme problemlerine neden olabilir.

Bazı ilaç ve tedaviler: Bazı ilaç ve tedaviler penis sağlığınızı etkileyebilir. Örneğin uzun süre antibiyotik kullanmak mantara neden olabilir. Prostat Kanseri tedavisi için prostat bezlerinin alınması kesik kesik idrar yapmaya ve sertleşme sorunlarına neden olabilir.

Sigara içmek: Sigara içmek sertleşme problemi riskini ikiye katlıyor.

Hormon seviyeleri: Hormon dengesizliği de ereksiyon sorunlarına yol açabilir.

Psikolojik problemler: Depresyon libidonun ortadan kaybolmasına neden olabilir. Sertleşme probleminiz varsa tekrar olma ihtimaline karşı kendinizi stres altında ve sinirli hissedebilirsiniz. Bu durumun sonu iktidarsızlığa kadar varabilir.

Nörolojik durumlar: Kalp krizi, felç, omurilik ya da sırt zedelenmesi gibi sorunlar beyinden gelen mesajların penise iletilmesini zorlaştırır. Bu da sertleşme sorunlarının kaynağını oluşturur.

Yaşlanma: Yaşlandıkça normal olarak testosteron seviyesi düşer. Bu düşüş sekse olan ilginin de azalmasına neden olur. Erekte olmak ve erekte olarak kalmak gitgide zorlaşır, boşalma gecikir. Boşaldıktan sonra tekrar sertleşmek için daha fazla zaman gerekir.

Piercing: Penis piercingi ciltte iltihaplanmaya ya da uzun süreli ereksiyona neden olabilir.

Yaygın penis problemleri

Sertleşme ve boşalma problemleri: Sertleşme problemleri Priapizm hastalığını, seks süresinde sert kalamamayı, acılı sertleşme durumunu kapsayabilir. Boşalamama, Geç Boşalma, Erken boşalma, meninin penis yerine idrar torbasına akması gibi problemler daha çok boşalma problemlerine girer.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Genital siğil, Bel soğukluğu, Klamidya, frengi, genital uçuk gibi sağlık sorunları. Genel olarak belirtileri ise ağrılı idrara çıkma, peniste ya da genital bölgede acı, yanma ve yaralar.

Sünnet derisiyle ilgili problemler: Sünnet olmamış erkeklerde sünnet derisinin penis başını engelleyecek şekilde daralması.

Diğer sağlık sorunları: Mantar peniste kırmızı döküntüye neden olur. Peyroni hastalığı kroniktir ve penisin içindeki dokuda yaraya neden olur. Penis kanseri ihtimali oldukça düşük bir rahatsızlık. Penisin herhangi bir yerinde kabarcık olarak ortaya çıkabilir. Daha sonra siğil şeklinde büyür.

Belirtiler

•    Peniste koyu morluklar
•    Boşalmada herhangi bir farklılık
•    Boşalma ya da idrar yapma sırasında kanama
•    Peniste ya da genital bölgede siğil, sivilce, kızarıklık
•    İdrar yaparken yanma hissi
•    Kendiliğinden boşalma

Bu belirtilerden sadece birini bile gördüyseniz vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Önlemler

Sorumluluğunuzu bilin: Kondom kullanın ya da hastalık taşımadığını bildiğiniz tek bir partneriniz olsun.

Aşı olun: 26 yaşından küçükseniz HPV (genital siğile karşı) aşısı olun.

Fiziksel olarak aktif olun: Fiziksel aktivite sertleşme problemlerini en aza indirir.

Hijyene önem verin: Sünnetli değilseniz, düzenli olarak penisinizi su ve sabunla yıkayın.

Akıl sağlığınıza önem verin: Depresyon ya da diğer akıl hastalıklarında profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Sigara içmeyin: Sigara içiyorsanız bırakın, bu konuda doktorunuzdan ya da çeşitli kuruluşlardan yardım isteyebilirsiniz. Uyuşturucu kullanmayın ve alkolü kararında tüketin.

Düzenli cinsel yaşamınız olsun: Düzenli seks hayatı sertleşme problemini ortadan kaldırabilir.

Bazı penis problemleri engellenemez. Düzenli olarak kontrole giderseniz bu sizi penise yerleşecek hastalıktan bir adım daha önde yapar. Penisinizle ilgili bir konuda doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Utangaçlığınızın sağlığınıza engel olmasına izin vermeyin.