Sağlıklı Diş Beyazlatma Nasıl Olur?

Hemen herkes güzelliğin ve sağlıklı yaşamın sembolü olarak görülen bembeyaz bir gülümsemeye sahip olmak ister. Bazı kaynaklara göre, 2000 yılı ile 2005 yılı arasındaki Diş Beyazlatma tedavilerinin popülerliğinin %300 den fazla artmasının sebeplerinden yalnızca bir tanesi budur. Şu sıralar bir Holywood yıldızı gibi görünmenizi sağlayacak çok çeşitli profesyonel ve eczanelerde satılan diş beyazlatıcı ürün bulunmaktadır.

Nedenler

Çoğu diş lekesi dişin dış kısmında meydana gelir ve genellikle kahve, çay, sigara içmekten ya da çok fazla makarna sosu yemekten kaynaklanır. Diğer lekeler ise, dişin içyapısını etkiler ve yok edilmeleri çok daha zordur. Bu tür lekeler genellikle tetracycline gibi ilaçlardan veya sinir ya da kan damarı zedelenmesi, diş gelişimi sırasında çok fazla flor alınımıyla ortaya çıkan flor zehirlenmesi gibi durumlardan kaynaklanmaktadırlar. Bazı lekeler ise dişin hem içi yapısını hem de dış yapısını etkileyen yaşlanma gibi faktörlere bağlıdır. İnsanlar yaşlandıkça diş minesinin dış kısmı yavaş yavaş zayıflar ve dişin altındaki sarı tabakanın ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Diş beyazlatıcı tipleri

Diş hekimiz kendi ofisinde diş etinize koruyucu bir jel uygulayarak ve daha sonra beyazlatma etkisini artırabilmek için lazer tedavisi kullanarak dişlerinizin beyazlatılmasını sağlayabilir. Ayrıca, diş hekimleri dişlerinizin rengini değiştirmek ve dişlerinize yeni bir şekil kazandırabilmek için birleştirme adı verilen bir yöntem de uygulayabilir. Bu yöntem bir reçine karışımı ile yapılmaktadır. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan setler diş beyazlatıcı macunlardan ve hidrojen peroksit ya da karbamit peroksit içeren temizleme malzemelerinden oluşmaktadırlar. Her durumda her yöntem işe yaramayacaktır. Bu nedenle sizin durumunuz için en uygun olan tedavini yöntemini belirleyebilmek için diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

Yapılan araştırmalara göre, diş beyazlatma operasyonu yaptıranların %75 kadarı acılı diş hassasiyeti problemi ile karşılaşır. Bunun nedeni beyazlatma için kullanılan karbamit ve hidrojen peroksit ürünlerinin diş minesine, dentinine ve dişlerdeki sinirlere temasından kaynaklanmaktadır. Günde iki defa hassasiyeti azaltacak bir diş macununu operasyondan önce, operasyon boyunca ve operasyondan sonra kullanmak acınızı bir miktarda olsa azaltacaktır.

Zaman aralığı

Beyazlatıcı tablalar yardımıyla yapılan diş beyazlatma operasyonu normal olarak 3 gün ile 6 hafta arasında etkisini gösterecektir.  Ancak, nikotin kaplı dişlerin temizlenmesi 1 aydan 3 aya kadar ve tetracycline kaplı dişlerin temizlenmesi 2 aydan 6 aya kadar gecelik tedavi gerektirebilir. Diş hekimi tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemleri ile dişlerinizin hat safhada beyazlatılabilmesi için tedaviye ortalama 3 seans boyunca devam etmeniz gerekmektedir. Bu operasyonlar diş hassasiyetinin azalmasını beklemek gerektiği durumlarda genellikle birer haftalık aralarla uygulanır.

Diş beyazlatma ücretler

Evde uygulanan diş beyazlatıcı setler 20 TL ile 600 TL arasında değişmektedir. Birleştirme adı verilen yöntemin bedeli ise diş başına 500 TL ile 1200 TL arasındadır. Porselen kaplamalar diş başına 1000 TL ile 1500 TL arasında ücretlendirilir. Diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel diş beyazlatma tedavilerinin maliyeti ise 400 TL ile 1200 TL arasındadır.