Sağlıklı Bir İlişkinin 10 Unsuru Nelerdir?

İnsanlar, doğal olarak sosyal canlılardır, diğer insanlarla aralarında yakınlık ve sevgiyi içeren bir bağ vardır. İlişki kurmak için birini arıyor ya da biri ile aranızdaki ilişkiyi güçlendirmek istiyorsanız, güçlü ve sağlıklı bir ilişkinin işaretlerini bilmek işinize yarayabilir. Sağlıklı bir ilişkinin 10 işareti, iletişim, takdir etme ve değerini bilmenin yanı sıra, bağımsız değişkenler ve anlaşmazlıkları da kapsamaktadır.

Güven

Güven, bütün ilişkiler için çok önemli bir unsurdur. Sağlıklı bir ilişki için partnerlerin her biri, diğerine güven duymalıdır. Sevgilinizin doğruyu söyleyip söylemediğini merak etmek zorunda kalmamalısınız.

Saygı

Güçlü ilişkiler, karşılıklı saygı içermelidir. Partnerinizin asla sizi aşağılamaması, alay etmemesi ve sizinle ilgili aşağılayıcı sözler söylememesi gerekir. Sevgiliniz sizi, siz olduğunuz için sevdiği ve beğendiği zaman size saygı gösterecektir.

İletişim 

İletişim sağlıklı bir ilişkinin temelini oluşturur. Austin Texas Üniversitesi Rehberlik ve Ruh Sağlığı Merkezi çiftlere, birbirlerine zaman ayırmalarını tavsiye etmektedir, böylece sorunlar kontrolden çıkmadan önce bunlarla başa çıkabilirler.

Esneklik

Hayat sürekli değişmektedir ve sağlıklı ilişkiler bu gerçeğin farkındadırlar. Çiftler ilişkinin dinamikleri ve aşamalarındaki değişikliklerin yanı sıra, birbirlerinin iş, ev ve aile hayatında meydana gelen değişikliklere de uyum sağlayabilmek için esnek olmalılardır.

Ortak İlgi Alanları

Ortak ilgi alanları, çiftlerin birbirlerine bağlanmalarını ve boş zamanlarını birlikte geçirmelerini sağlar. Birçok çiftin spor, film, evcil hayvan, yemek, moda, seyahat, okuma veya sanat gibi ilgi alanları ortaktır. Çiftlerin birlikte yapmaktan zevk aldıkları en az bir tane etkinlik olması, birbirlerine daha yakın olmalarını sağlar ve streslerini atıp, ilişkinin zor zamanlarında yeniden bağlanmalarını sağlayan bir yoldur.

Yalnız Geçirilen Zaman

Birlikte zaman geçirilmesinin ilişkiyi güçlendirmesinin yanı sıra, kendinize zaman ayırmanız da bir o kadar önemlidir. Çiftler, birbirlerine âşık olmadan önce, farklı hayatlara sahip olduklarını hatırlamalılardır. Farklı ilgi alanlarının, birlikte olduktan sonra da unutulmayıp sürdürülmesi, bireylere ilişkilerinde mola verme fırsatı yaratır. Her iki birey de düzenli olarak bireysel ilgi alanları için tek başlarına zaman geçirmelilerdir.

Arkadaşlar ve Aile

Sağlıklı ilişkiler, arkadaşlarınızla ve ailenizle olan güçlü bağları da kapsamaktadır. Her ne kadar, âşık olmanın başlangıç aşamalarında, sevgilinizden başka kimseyi görmek istememe duygusu ağır bassa da, düzenli ziyaretlerle veya birlikte dışarı çıkarak diğer insanlarla olan ilişkilerinizi korumak da önemlidir. Sağlam ilişkiler, ilişkinizin dışındaki arkadaşlar ve aile olan bağınızdan güç alır, heyecanı sürekli tutar ve ilişkinin monotonlaşmasını engeller.

Karşılıklı Anlaşmak

Bireylerin birbiriyle anlaşması, ister işyerinde olsun, isterse eşinizle olsun ilişki için çok önemlidir. Her iki eş de gerektiğinde kendinden ödün vermeye istekli olmalıdır. En iyi ilişkilerde, her iki eş de eşit miktarda fedakârlık etmelidir, böylece her iki taraf da haksızlığa uğradığını ve görmezden gelindiğini hissetmez.

Tartışmalarda Adil Olmak

Bütün ilişkilerde sert tartışmaların yaşandığı bir zaman gelir, böyle zamanlarda hem kendi düşüncenizi söyleyip, hem de karşınızdaki kişinin bakış açısını dinlemeniz noktasında adil davranmanız önemlidir. Şiddetli bir tartışmalar sırasında, sakinleşmek için kendinize zaman vermek, ilişki terapisti ile konuşmak gibi teknikler böyle tartışmalarla başa çıkmanın sağlıklı yoludur.

Takdir Etmek ve Edilmek

Bir ilişkide takdir edilmek ve beğenilmek her iki taraf için de önemli bir unsurdur. Eşinizi övün ve iltifat edin, ilginizi göstermek için yaratıcı yollar kullanın. Eşlerden birinin dikkate alınmadığını veya takdir edilmediğini hissettiğinde ilişkide problemler baş gösterir. Bir ilişkide en önemli unsur, her iki tarafın sevildiklerini hissetmeleri ve her iki tarafın birbirine gereken ilgiyi göstermeleridir.