Sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz?

Araştırma çok bulgu tek: sağlıklı beslen = diyabete yakalanma, kansere dur de, kalbini koru. Peki sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz?

Sağlık ve zindelik için neler yememiz gerektiğine dair bir sürü bilgi, bir sürü de öneri var. Sürekli gazete sayfalarında, internet sitelerinde karşımıza çıkıyor: “Şu yiyecek sağlığınıza çok zararlı, şunları yerseniz süper sağlıklı olursunuz.”  Tüm bu kalabalık kafamızı karıştırıyor, hangisine inansak bilemiyoruz. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmalarına göre günde 400 gram meyve ve sebze yemeliyiz. Bunlar bizi kalp krizinden, kanserlerden, obeziteden, diyabetten koruyormuş. Peki bunların arkasında herhangi bir kanıt var mı? Yeni yapılan çalışmalar ne diyor?

Yeni yapılan araştırmalar

Son araştırmalar sağlık ve beslenme ilişkisi konusunda çok daha kesin kanıtlar sunuyor. İyi beslenme sağlığınızla ilgili çok önemli noktalarda size yardımcı. 

Meyve ve sebze yemek kalp sorunlarını önlüyor. Bir araştırmaya göre günde 5 porsiyon meyve sebze ile beslenmek kalp krizini önlemede etkili. 

Az yağlı beslenme alışkanlığı geliştirmek az kolesterol demek. Ayrıca kalp sorunları olanlarda Kalp krizi ve inme riskini de azaltıyor. Ama sağlıklı insanlar üzerindeki etkisi henüz bilinmiyormuş. 

Sağlıklı kilonuzu korumak, fazla alkolden uzak durmak, çok fazla kırmızı et yememek ve bir miktar egzersiz kanserden korunmanın en iyi en doğal yolu. Yani kanseri önlemek için öyle sihirli diyetlere, süper yiyeceklere ihtiyacınız yok. 

Herkes sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirse, düzenli egzersiz yapsa ve kilosunu korusa 3 kanser vakasından biri önlenebilirmiş.

Akdeniz diyeti sağlıklı beslenmenin en iyi yollarından biri gibi görünüyor. Bu diyetle beslenirseniz hem daha uzun yaşarsınız hem de kalp krizi ve kanserden korunursunuz. Akdeniz diyeti doymuş yağlar yerine zeytinyağını öneriyor. Meyve, sebze, balık, tavuk da Akdeniz diyetinin olmazsa olmazları. 

İnandırıcı mı?

Beslenme ve sağlık ilişkisi konusunda çok fikir var. En iyisi kanıta dayalı bilimden şaşmamak. Beslenme araştırmaları sayılamayacak kadar çeşitliyse de anafikir tek: sağlıklı beslenmeyle sağlıklı yaşam kesinlikle bağlantılı.