Safra kesesi ve hipoglisemik diyet

Safra kesesi, karaciğerin hemen altında yer alan ve safra salgılayan bir organdır. Salgılanan safra, sindirime yardımcı olur. Safra keselerinde sorun olan insanların, ataklara sebep olabilecek yemeklerden kaçınmaları gerekmektedir. 

Hipoglisemi, kan şekerinin düşmesi durumudur. Hipoglisemi bulunan insanların, kan şekerlerini sabit tutmak için belirli diyetleri uygulaması gereklidir.

Safra Kesesi Hastalıkları

Çeşitli hastalıklar, safra kesesi sağlığını etkileyebilir. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi, safra kesesi iltihabı (kolesistitis) ve safra kesesinde taş oluşumunu (kolelitiasis) safra kesesi hastalıklarına örnek olarak vermektedir. Safra kesesi taşları, safra sıvısının içerdiği sert parçacıklardan meydana gelir. Safra kesesi taşlarının yol açtığı bir sorun yoktur. Fakat, taşlardan bir tanesinin safra akışını engelleyecek bir şekilde konumlanması; mide bulantısı, kusma, iştah kaybı ve midenin sağ üst kısmında ağrı gibi belirtilere sebep olur. Çok fazla ağrıya sebep olması durumunda, safra kesesi ameliyatla alınabilir. Safra kesesini aldıran insanların, yaşamlarını hiçbir sorun yaşamadan sürdürdüğü bilinmektedir.   

Safra Kesesi Diyeti

Kitchen Table Medicine yazarı, Dr. Nicole Sundene, çeşitli yemeklerin safra kesesi ataklarına yol açabileceğini söylemektedir ve safra kesesiyle ilgili sorun yaşayan insanların fazla kaloriden ve yağlı yiyeceklerden uzak durmasını tavsiye etmektedir. Beyaz ekmek, makarna ve şeker gibi rafine edilmiş gıdalardan da uzak durmanız gerekmektedir. Kırmızı eti mümkün olduğunca azaltarak, bitkisel proteinlere ve yağsız etlere yönelmelisiniz. Genel sağlığınıza da faydalı olması açısından lifli yiyecekleri de tercih edebilirsiniz. Ayrıca, unutmamak gerekir ki bazı besin alerjileri de safra kesesi problemlerine yol açabilmektedir.

Hipoglisemi Diyeti

Belirlenmiş bir hipoglisemi diyeti olmasa da doktorunuz hipoglisemi durumunda beslenme şeklinizi değiştirmenizi isteyecektir. Kan şekerinizi sabit bir seviyede tutmak için düzenli beslenmeniz ve sık ve az yemek yemeniz oldukça önemlidir. Şekerden ve alkolden de uzak durmalısınız. Beyaz un ve kafeinin de hipoglisemi hastalarına pek iyi geldiğini söyleyemeyiz. Hipoglisemi Destekleme Vakfı, hipoglisemi hastalarına yağsız et, sebze-meyve ve tam tahılları bol bol tüketmelerini tavsiye etmektedir. 

Safra Kesesi Sağlığı ve Hipoglisemi Üzerine Tavsiyeler

Safra kesesi problemleri yaşıyorsanız ya da hipoglisemi hastasıysanız, bir beslenme planı oluşturması için doktorunuza danışmalısınız. Uygulanması kolay olan bu Diyetler, sağlığınızı korumanız açısından önemlidir. Hem hipoglisemi hem de safra kesesi ile ilgili sorun yaşamanız durumunda kırmızı etten, yağlı besinlerden ve şekerden mümkün olduğunca kaçının. Her iki durumda da yağsız et, sebze ve tam tahılları tüketmeniz gerekecektir. Bitki bazlı proteinler, örneğin baklagiller, ve lif bakımından zengin bir beslenme planıyla genel sağlığınızı iyileştirmeniz mümkün olacaktır.