Saçların Büyümesi İçin Gerekli Olan Vitaminler Hangileri?

C, A, H gibi vitaminler ve çinko içeren besinler, güçlü ve sağlıklı saçların büyümesi için gereklidir. Bu maddeleri yeterli miktarda almak için, diyetinizi daha güçlü saçlara sahip olmanızı sağlayacak besinleri içerecek şekilde, belirli yiyecekleri de kapsamayacak şekilde genişletmelisiniz.

C vitamini (Askorbik Asit)

C vitamini bir antioksidan olarak saçınızı serbest radikallerden, saçınızı daha kırılgan hale getirip, büyümesini önleyecek olan moleküllerden korumaya yardımcı olur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, C vitamininin yetersiz alınmasının saçlarda kuruluğa neden olacağını belirtmiştir. C vitamini; domates, böğürtlen, portakal, mango, turp, karpuz, çilek, kırmızı biber ve ıspanak gibi birçok besinde bulunur.

H Vitamini (Biyotin)

Sıklıkla biyotin olarak da anılan H vitamini, B grubu vitaminler arasında saçınız için en yararlı olanlardan biridir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre H vitamini, saçı güçlendirerek ve zayıf ya da kırık olan saçları onararak saç büyümesine yardımcı olur. H vitamini eksikliği, saç kaybına neden olabilir. H vitamini kaynağı olan yiyecekler arasında mantar, fındık ezmesi, bira mayası, muz, badem ve soya fasulyesi bulunur.

Çinko

Çinko da, saçı serbest radikallerden korumak için gerekli olan antioksidanlara sahip olduğu için önemli bir besindir. Maryland Üniversitesi Tıp merkezi, diyetinizde az miktarda çinko bulunması halinde saç kaybı yaşayabileceğinizi söylüyor. Çinko; tofu, kümes hayvanları, istiridye, yeşil fasulye, karides, tam tahıllar, ay çekirdeği, peynir, yengeç, kırmızı etler ve balkabağı gibi yiyeceklerde bulunur.

A Vitamini

A Vitamini, saçlarınızı serbest radikallerden korumak için gerekli olan bir diğer antioksidan vitamindir. A vitamini vücudunuzun, saç derinizi nemli tutarak saçlarınızın kurumasını önleyen ve saçlarınızı güçlendiren doğal bir yağ olan sebum üretmesi için gereklidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri internet sitesi olan Medline Plus’a göre, A vitamini kaynağı olan yiyecekler arasında böbrek, kış kabağı, peynir, tatlı patates, yumurta, havuç, balık yağı, kavun ve ıspanak bulunmaktadır.