Saçlarım neden dökülüyor?

Hemen herkesin saçı dökülüyor ama geçici çözümlere odaklanmaktan asıl soruna bakamıyoruz bile. Saçları yere serilmesine yol açan ne? Saç çıkarmayı vadeden tedaviler gerçek mi? Saç Dökülmesi önlenebilir mi? Ebeveynlerin saçı dökükse bizimki de dökülecek mi? Bunca soruya yeterince yanıt olmayınca meydanı efsanelerin tutması son derece doğal.

Soruna kesin çözüm bulamadık diye her söylenene teslim olmamız gerekmiyor. Kıymeti kendinden menkul efsaneler saç dökülmesini nasıl açıklıyorlar bakalım:

Saç dökülmesi anneden geçer. Saç dökülmesi aile mirası. Ancak suçu sadece anne tarafınıza atmayın. Saç dökülmesinden sorumlu genler her iki taraftan da gelebilir.

Sık boşalma saç döker. Sık boşalmayla saç dökülmesi arasında henüz bağ bulunamadı. “Ne kadar seks yaparsanız o kadar az saçınız dökülür” efsanesi de havada bekleyişini sürdürüyor.

Ellerinizi soğuk suyla yıkamak saç dökülmesini önler. Her sabah ellerinizi soğuk suyla yıkamak kan akışını hızlandırır, bu doğru. Ancak maalesef saç dökülmesine çözüm değil.

Her gün saçlarınızın dökülmesi kelleşeceğiniz anlamına gelir. Erkekseniz ve her gün saçlarınız tutam tutam avucunuza geliyorsa üzülmeyin. Günde 100 tele kadar saç dökülmesi normal. Bu kel kalacağınız anlamına gelmiyor. Dökülen saçların yerine muhtemelen yenisi çıkacak.

30’lu yaşların başında saç dökülmesi normal değil. Yaşlandıkça kafanızdaki saç kökü sayısı da azalacak. Bu çok doğal. Yaşlandıkça saçlarınız seyrekleşecek.

Saç bakım ürünleri saçlarımı döker. Saçlarınızın dökülmesine neden olan suçlu saç bakım ürünleri değil. İstediğiniz kadar jöle sürebilirsiniz.

Amuda kalkın saçlarınız dökülmesin. Kafanızın üstünde dikilmek kafanıza kan akışını hızlandırır ama dokuların yenilenmesini sağlamaz. Kan dolaşımının saç dökülmesine etkisi yok.

Sürekli şapka takmak saçları döker. Şapkanız çok sıkı değilse saçlarınıza çok baskı yapmaz. 24 saat boyunca da taksanız fark etmez. Şapka saç dökmez. Saçlarınızın havası biraz sönebilir o kadar.

Saç fırçalamak ya da kafaya masaj yapmak saç dökülmesini engeller. Kan dolaşımının saç dökülmesine olumlu ya da olumsuz etkisi yok. Ancak çok fazla fırçalarsanız kafanızın yaralanmasına ve saç dökülmesine neden olabilirsiniz.

Sürekli yapılı saç çabuk dökülür. Saçları yaptırmak saça çok baskı uygular. Fön saçlarınızın dökülmesine neden olabilir.

Saçları kesmek daha güçlü uzamalarını sağlar. Saçlarınızı kestirdikten sonra daha kalın olduklarını hissetmeniz doğal. Çünkü saçlar diplere doğru kalınlaşır. Ancak saç kesimi ne kadınlarda ne de erkeklerde saç dökülmesini engellemez.

Fön makinasıyla kurutmak saçları dökmez. Fön makinası saçlara zarar verebilir. Çok sıcak saçları kurutabilir, hatta yakabilir. Dolayısıyla saçlarınız dökülebilir. Ancak yerine yeni saç çıkar. Fön kalıcı saç dökülmesine neden olmaz.

Peruklar saçların daha fazla dökülmesine neden olur. Saç nefes almaz. Saçın sadece kökleri canlıdır; kökler de oksijeni kafadaki kandan sağlar. Peruk ya da takma saç çok sıkıysa saçlara zarar verebilir.

Saçı çok yıkamak dökülmesine neden olur. Şampuan zaten kopmuş olan saçların düşmesine yardımcı olur.

Güneşte çok kalmak saçları döker. Saç dökülmesi folikül seviyesinde gerçekleşir. Saçınız kökleri güneş ışığından korur.

Saç boyaları saçları döker. Saç boyalarının çoğu doğru hazırlanmazsa saça zarar verebilecek kimyasallar içerir. Ancak yine de saç dökülmesine neden olmaz.

Rejim saçları döker. Dengeli beslenme genel olarak sağlığınız için önemli. Ancak saç dökülmesini engelleyecek ya da saçları daha sağlıklı yapacak özel bir besin hala keşfedilmedi.

Stres saçları döker. Stresli zamanlarda; ameliyattan önce ya da kaza sırasında saç üretimi geçici olarak durabilir. Üzgünüz ama erkeklerdeki saç dökülmesinin nedeni stres değil.

Hormonsal sorunlar saçları döker. Tiroit bezleriyle ilgili problemler saç dökülmesine neden olabilir. Kadınlar hamilelikten sonra da kısa bir dönem saç dökülmesi yaşayabilir.

Steroidlerin saça zararı yok. Steroidler saçların dökülmesine neden olabilir. Araştırmalar steroidlerin erkeklerde saç dökülmesine neden olan hormonu arttırdığını gösteriyor.