Saçlar neden kurur, kırılır?

Bazı günler aynada gördüğümüz kişiyi hiç beğenmeyiz. Saçları birbirine karışmış, yıpranmış ve düğüm düğüm olmuş bu insanı görmek bile istemeyiz. Ancak yapacak bir şey yok. Çözüm yine sizin elinizde. Nasıl mı? İşte yanıtı.

Kuru ve yıpranmış saçların pek çok nedeni olabilir. Boya, sık yıkamak, uzun süre ısıya maruz kalmak ya da doğru saç ürünlerini kullanmamak bunlardan yalnızca birkaçı. Tüm bunların çözümü yine sizin eliniz demiştik. Hadi şimdi kuru ve yıpranmış saçlara neler iyi geliyormuş hep birlikte öğrenelim.

Doğru nemlendiriciyi bulun. Marketlerin saç bakım ürünleri reyonuna girdik mi aklımız başımızdan gidiyor. Renk renk şişeler, etkileyici etiketler kafamızı karıştırıyor. Bu nedenle hangi saç kreminin bizim için en doğrusu olduğuna bir türlü karar veremiyoruz. Sonra hiç de ihtiyacımız olmayan bir tanesini alıp gidiyoruz. Bu şekilde de ilk hatamızı yapmış oluyoruz. Sonuçta yıpranmış saçımıza gerekli nemi kazandıramayan bir nemlendirici saç kremiyle hem zaman hem de para kaybetmiş oluyoruz. İşte bu noktada doğru karar verebilirseniz, saçlarınızı çalı süpürgesi gibi olmaktan kurtarabilirsiniz. Bunun için öncelikle etiketleri doğru okumalı ve mutlaka kuru saçlara özel, bol nemlendirici özellikte bir saç kremi seçmelisiniz. İçeriğinde argan, shea veya zeytinyağı olan ayrıca sorbitol, gliserin gibi maddeleri de barındıran bir saç kremi sizin için en uygunu olacaktır. Tabii bir de mineral yağ ve petrol ürünü içeren şampuanlardan da uzak durmalısınız. 

Isıdan uzak durmalı mı? Isı pürüzsüz ve güzel bir saç elde etmenin en iyi yolu. Ancak bunun için kullanılan saç kurutucuları, düzleştirici ve maşalar saça çok fazla ısı verirse zararlı olurlar. Bu tıpkı bir ütünün kıyafetlerimize yaptığı etkiyle aynı. Düşünün çok kırışık bir kumaş parçasını çok sıcak bir ütüyle uzun süre ütülüyorsunuz. Evet kırışıklıklar açılır. Hatta çok da güzel görünür. Ancak kumaş nasıl da zarar görür, yanar gider. İşte saçımıza da benzer şeyler oluyor. Zarar görüyor daha da cansızlaşıyor. Bunun için de yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunlardan ilki saçlarınız nemliyken saç şekillendirici kullanmak. Bu şekilde saçınızın nem kaybetmesini az da olsa önlemiş olursunuz. 

Isının yıpratıcı etkisinden kurtulmanın bir diğer yolu da ısıdan koruyucu saç ürünleri kullanmak. Bu ürünler saç telinin çevresini sarar ve ısının yıpratıcı etkisini azaltır. Siz de ısı yüzünden yıpranmış, cansız saçlar istemiyorsanız bu ürünlerden kullanabilirsiniz.

Hava durumunu dikkate alın. Hangi saç tipine sahip olursanız olun dışarıdaki havanın saçlarınızı etkileyeceğinden emin olabilirsiniz.  Örneğin aşırı sıcak ve güneşli bir günde sahile gidiyorsanız, mutlaka saçlarınızın güneş ve sıcağın etkilerinden koruyacak bir saç bakım ürününü yanınıza alın. Bu şekilde zaten kuru olan saçlarınızın iyice yıpranmasını önleyebilirsiniz.

Kestirmeden uzamaz. Saçlar aslında içi boş ince tüpler. Köklerden alınan maddeler en uca kadar giderek saçın beslenmesini sağlıyor. Bu nedenle saç uçları köklere oranla çok daha kolay yıpranıyor. Yıpranmış saçın da geri dönüşü ne yazık ki pek yok. Yapabileceğiniz tek şey uçlarından kestirmek. Aylarca el bebek gül bebek baktığınız, zorla uzattığınız saçlarınızı kestirmenin zor olduğunu biliyoruz. Ancak unutmayın ki düzenli olarak kesilen saç hem çok daha sağlıklı olur, hem de daha hızlı uzar. Bu nedenle kuru ve yıpranmış saç uçlarınız varsa, bırakın inadı ve kestirin o püskül gibi olmuş saçları.

Kimyasallardan uzak durun. Kuaförlere girdiğinizde aldığınız o ağır koku var ya. İşte o bin bir çeşit kimyasalın karışımının kokusu. İçinde kükürt, hatta amonyak bile var. Düşünün bu maddeler saçınıza neler yapar. Perma, boya, röfle, açma. Bunların hepsi saçlara çeşitli kimyasalların sürüldüğü işlemler. Bir kere yaptırmak bile saçınızın tüm nemini, yumuşaklığını alıp götürmeye yeter. Bu nedenle bu tür kimyasal uygulamalara girmeden önce mutlaka iyi düşünün.

Şampuanlardan uzak durun. Sık sık saç yıkamak saçınızın yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle saçınızı ancak gerektiği kadar yıkayın. Çünkü şampuanların içinde bulunan petrol bazlı maddeler saçınızın nem dengesini bozar. Dolayısıyla saçlarınız kurur, yıpranır ve cansızlaşır.

Kuru saçlar hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum olarak