Saçkıran geçince saç tekrar çıkar mı?

Alopesi areate. Latince adının güzelliğine aldanmayın. Saçkıran bir tür kellik. Ama öyle yaşlılıkla azar azar dökülen saçlara pek benzemiyor. İnsanı bir anda şoka uğratıyor. Tamamen bir bağışıklık sistemi sorunu. Nedendir bilinmez bağışıklık sistemi saçı tanıyamıyor. İşte o an olan oluyor. Saçlar bir anda vücuttan dışarı atılıyor. Bazı kişilerde küçük bir küme saç kaybediliyor. Bazı ender durumlarda tüm saçlar ve beden tüyleri yok oluyor. İnsan bir anda saçsız, kaşsız, hatta kirpiksiz kalıyor.

Saçkıran tepkimesini genetik yapının başlattığına inanılıyor. Sorun önceden tahmin edilemiyor; bir anda geliyor, insan neye uğradığını şaşırıyor. Bazılarında saç büyüyor ve dökülmüyor. Bazı kişilerde de büyüyor ama yeniden dökülme riski var. Şanssız olanlardaysa saç bir daha asla çıkmıyor. Saçkıran kesinlikle kişiye özgü. Genelleme yok. Ama şunu söyleyebiliriz: saçkıran geçirdiyseniz saçınızın çıkma ihtimali hala var. Umutsuz olmayın.

Kim saçkıran olur?

Herkes olabilir. Ama yakın bir akrabasında olanlar daha büyük risk altında. Aile üyelerinde diyabet, lupus ya da tiroit gibi sorunlar olanlarda risk daha da yüksek.

İyileşir mi?

Saçkıranın çaresi yok. Ne tahmin ediliyor, ne önleniyor. Tedavi ediliyorsa, şansınız da yaver giderse  saçınız geri geliyor. Saç çıkarmaya yardımcı tedavi yöntemlerine bakalım.

Kortikosteroidler. Bağışıklık sistemiyle ilgili sorunları düzelten iltihap gidericiler. Kortikosteroidlerin doğrudan bölgeye enjekte edilen, ağızdan alınan ve krem şeklinde kullanılan birçok türü var.

Minoksidil losyon. Kafa derisine uygulanıyor. Saçların 2 – 3 ayda çıkmasını sağlıyor. Tam etkisi ancak 1 yıla yakın sürede anlaşılıyor. Düzenli kullanmak gerekiyor. Bir de hatırlatma: 16 yaşından küçüklere önerilmiyor.

Öneriler

Saçkıran birdenbire saçı ortadan kaldırıyor. Buna alışmanın kolay olmadığını biliyoruz. Tedavinin uzun sürdüğü de belli. İyi hissettirecek alternatiflere bakalım:

Yeterince saçınız varsa saçkıran olan bölgeyi diğer saçlarla saklamanız mümkün.

Şapka ya da bandana gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Stres atmak da saçkıran çözümlerinden. Saçkırana yakalanmadan önce ölüm, ameliyat, parasal sıkıntı, iş sorunları ya da aile sorunları yaşayanınız var mı? Stresin saçkıranı tetikleyebileceği iddiaları bilimsel olarak kanıtlanmadı ama kuşkular bu yönde. Siz yine de stresi azaltmaya çalışın. Kim bilir, belki de saçlar geri geliverir.

Aslında saçkıranın bedensel sağlığa pek zararı yok. Psikolojik etkisi çok daha büyük. Psikologla görüşmek ya da sizin gibi sorunlar yaşayan insanlarla tanışıp konuşmak çok iyi gelecek.

Belirtiler

•    Erkeklerde saçların azalması, alnın açılması, alında at nalı şeklinde kellik oluşması.
•    Kadınlarda da saç azalması saçkıran belirtisi; özellikletepe bölgesinde.
•    Çocuklarda ya da gençlerde aniden öbek öbek Saç Dökülmesi.
•    Vücuttaki tüm tüylerin dökülmesi. Bu nadir bir durum ama imkansız değil.
•    Özellikle çocuklarda görülen trikotilomani de saçkıran habercilerinden.
•    Ani kilo kaybı, kansızlık, stres, hamilelik gibi durumlar sonucu saçların aşırı derecede dökülmesi. Buna da telogen effluvium deniyor. 

Sizde ya da çocuğunuzda ani saç dökülmesi ya da aşırı saç dökülmesi varsa doktora görünerek bir an önce tedaviye başlamanız en iyisi.