Saça iyi gelen gıdalar neler?

Güzel ve bakımlı saçlar hemen her kadının hayali. Ancak ne yazık ki insanın her istediği öyle kolayca olmuyor. Siz de sağlıklı ve parlak saçlarınız olsun istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Örneğin saçınızı düzenli olarak yıkamalı, nemlendirici krem kullanmalı, ısıdan korumalı ve tabii ki saçlarınızı sağlıklı kılacak gıdalardan bol bol tüketmelisiniz. Şimdi gelin hangi gıdalar saçlarımıza iyi geliyormuş bakalım.

Saça iyi gelen gıdalar neler?

Yediklerimiz tüm sağlığımız üzerinde etkili. Bu nedenle sağlıklı beslendiğinden ve vücudumuzun tüm ihtiyaçlarının karşılandığına emin olmak lazım. Peki hangi gıdalar saçımıza iyi gelir? İşte yanıtlar:

Somon: Somon, sağlıklı beslenmek isteyenler için adeta ana besin maddesi gibi. İçindeki omega – 3, fosfor, demir,  B – 12 ve bazı asitler açısından en zengin kaynaklardan.  Hemen her soruna iyi geliyor. Alzheimer, kanser, kemik erimesi hatta saç dökülmesi bunlardan bazıları.  

Somon içindeki omega – 3 ve yağ asitleri sayesinde kafa derisinin sağlıklı olmasını sağlıyor. Bunlar eksik olduğunda kafa derisinde bozulma, kepeklenme oluşuyor. Aynı zamanda saçlar güçsüzleşiyor.

Koyu yeşil sebzeler: Ispanak, pazı ve brokoli gibi koyu yapraklı sebzeler saçlarımız için sağlık kaynağı. Saçlarımız kendi nemini ve dokusunu korumak için bir çeşit yağ üretiyor. Koyu yeşil yapraklı bitkilerin içinde bulunan A ve C vitaminleriyse bu yağın üretilebilmesinde önemli bir yere sahip. Bu nedenle yeşil yapraklı bitkiler saçlarımızda doğal saç kremi etkisi yaratıyor.

Baklagiller: Barbunya, mercimek ve fasulye gibi baklagiller bol protein, demir, çinko ve biyotin içerir. Bu maddeler de saçın daha az kırılmasını ve daha hızlı uzamasını sağlar. Bu nedenle haftada en az 3 öğün mutlaka baklagillerden tüketmeliyiz. 

Fındık: Kimileri kalın telli saçlar için çıldırabilir. Çünkü kalın telli saçların yıpranması da, dökülmesi de ince tellilere oranla çok daha zor. Bu nedenle yıllardır saç tellerini kalınlaştıracak formüller aranıp duruyor. Araştırmalar çok fazla sonuç vermedi ama Brezilyalılar bu işin sırrını çözmüş gibiler. Yıllardır da çok faydasını görmüşler. Ne mi yapmışlar? Tabii ki bol bol fındık yemişler. Çünkü fındığın içindeki alfa – linolenik asit, omega – 3, çinko gibi maddeler saç tellerini güçlendiriyor, kalınlaştırıyor hatta dökülmelerini önlüyor.

Tavuk: Tavuk ve hindi gibi hayvanların bol miktarda protein barındırdığını biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise proteinin saçlarımızı canlandırdığı. Protein eksikliği olan kişilerde saçlarda matlaşma, kırılma ve dökülme olabilir. Bu nedenle haftada en az 3 öğün tavuk veya hindi eti tüketmeliyiz.  

Saçınız hakkında bilmeniz gerekenler

Bir insanın ortala 120 bin saç teli var. Bu rakam kızıllarda biraz daha az, sarışınlardaysa biraz daha fazla. Yıllar içinde de saçlar çok büyük miktarda dökülür. Örneğin bir bebeğin başının 1 santimetrekaresinde yaklaşık olarak 1100 saç kökü varken, yaş 25’e geldiğinde bu sayı 500 – 600 arasına düşer. 

Örümcek ağının çok güçlü olduğunu biliyoruz. 1 cm’lik bir örümcek ağı tonlarca kiloyu kaldırabiliyor. Bu rakam çok ciddi. Ancak bizimde örümceklerden geri kalır yanımız yok. Şöyle açıklayalım: 1 tane saç teli yaklaşık olarak 100 gr. ağırlığı kaldırabiliyor. Toplam 1 cm kalınlıktaki saç telleriyse tonlarca olmasa da yüzlerce kilo kaldırabilecek güce sahip. 

Bir saç telinin ömrü yaklaşık 4 – 5 yıl. Yani 5 yılda bir başımızdaki tüm saçlar yenilenmiş oluyor. Dökülen saçların yerine yenisinin gelmesi en fazla 10 hafta sürüyor. Bu 5 yıl içinde saç teli bazı aşamalardan geçiyor. Bunlar:

Gelişme ve olgunluk dönemi (anagen dönem): Bu dönemde saç teliniz henüz bir bebek. Başınızın üzerinde kök salmış durumda. Yaklaşık 3 yıl boyunca uzayacak ve diğer tellerle birlikte hem başınızı sıcaktan, soğuktan koruyacak, hem de güzelliğinize güzellik katacak. 

Bu dönemde saçlarınız yeni çıktığından, yani genç olduğundan büyüme hızı en hızlı döneminde. Zamanla bu hız düşecek.

Duraklama dönemi (katagen dönem): Bu dönem yaklaşık 10 gün sürer. Duraklama döneminde büyüme çok yavaşlar. 

Zayıflama ve dökülme dönemi (telogen dönem): Bu dönem saçlarımızın emeklilik çağı gibi. Büyüme tamamen duruyor. Ancak bir yıl kadar daha dökülmüyor. Sonra bize veda ediyor.  Bu olay her gün başımızda en az 50 kere gerçekleşiyor. Bir insanın bir günde döktüğü saç sayısı 100. Bu rakam çok gibi görünmesin başınızda en az 100 bin tane saç teli daha var. 

Saçlarla ilgili ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum olarak