Saç ve Yüz İçin En İyi Güzellik Önerileri

İyi bir cilde sahip olmak için çok çaba sarf etmeye gerek yoktur, ama görünüşünüzü büyük ölçüde değiştirebilir. Dergiler ve kozmetik şirketleri size en iyi şekilde görünebilmek arzusuyla bir marka oluştururlar. Tüm tavsiyeler ve ürünler arasından doğal güzelliğinizi en iyi ortaya çıkaracak ürünü belirlemek zor olabilir. Sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olabilmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: 

Cilt Tipleri

Mayo Clinic sağlıklı cilt tiplerinin bir listesini yayımladı. Mayo Clinic’e göre iyi bir cilt bakımı yaşlanma belirtilerini geciktirir ve pek çok cilt problemini önler. Nazik cildinizi güneşten korumak, sigarayı bırakmak, iyi beslenmek, stresten uzak durmak, nazik temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanmak, sıcak sudan uzak durmak, cildiniz kuruyken cildinizi ovalamamak sağlıklı bir cilde sahip olmak için önemlidir. Cildinizin hassas bir yapıda olduğunun farkında olmanız ve cildinize nazik davranmanız, cildinizin yıllarca sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Akne için Öneriler

Akne genellikle ergenlik çağındakilerde görülür, ama yetişkinlerde de görülebilir. TeensHealth, cildinizi temiz tutmanız ve cildinizle temastan kaçınmanız konusunda sizi uyarıyor. Sivilcelerinizle oynamayın. İltihaplar oluşabilir, hatta iz kalabilir. Akne oluşumuna katkısı daha az olan komedojenik özellik göstermeyen (gözenekleri tıkamayan) makyaj ürünlerini tercih edin ve uyumadan önce makyajınızı temizleyin. Cildinizi günde en fazla iki kez yıkayın ve cildinizi ovalamayın. Akne oluşumunun tekrarlanmaması için benzoyl peroxide içeren bir losyon kullanın ya da bir dermatoloğa danışın.

Saç Tipleri

Haziran 2010 da Self dergisi okuyucuların saçlarıyla ilgi en başta gelen sıkıntıları ile ilgili bir makale yayımladı. En fazla şikayet edilen dört sorun: sabah kalkınca saçların dağınık olması, sıkıcı bir saç şekli, yağlı saçlar, kuru saçlar ve saçların kırılması. Self, dağınık saçlar için şekillendirme ürünlerinize su eklemenizi önermektedir. Saç şeklinizden sıkıldıysanız farklı bir şekilde bağlamayı ya da fön çekmeyi deneyin. Saçlarınızdaki aşırı yağı emmesi için kuru şampuan spreyi uygulayabilirsiniz ve yağlı saçlarınıza krem kullanma kısmını geçebilirsiniz. Kuru saçlar için yağ bazlı serum kullanın, saçlarınızı günlük olarak yıkamayın, saçlarınıza fön çekmeyin ve ütü yapmayın.

Beslenme ve Güzellik

Söylenildiği gibi güzellik içerden gelir. Elle’de son zamanlarda yayımlanan bir makaleye göre, düzgün beslenmek cilt ve saçın durumunu iyileştirir. Antioksidan bakımından zengin olan orman meyvelerini tüketin, omega 3 içeren somon, E vitamini bakımından zengin olan ay çekirdeği tüketin. Tam tahıl cildi zararlardan koruyan ve akne oluşumunu önleyen çinko ve selenyum içerir. Narenciye cildin sıkılaşmasını ve esnekliğini sağlayan kolajenin üretilmesine yardımcı olan C vitamini içerir. Ispanak çinko, selenyum, C, E ve A Vitamini kaynağıdır. Yeni hücrelerin üretilmesini sağlayarak saç ve cilt sorunlarını iyileştirir.