Saç ve tırnak büyümesi için keten tohumu

Keten tohumu yaygın olarak keten veya bezir olarak da bilinir. Doğu Akdeniz ve Hindistan’a özgü olarak keten tohumu hap veya ham formda tüketilir veya cilt, saç veya tırnakların topikal tedavisinde yağ, losyon veya merhem formunda kullanılır. Somon veya tuna gibi diğer omega-3 ve omega-6 açısından zengin gıdalarda da olduğu gibi, keten tohumunda bulunan yağ asitleri saç, cilt ve tırnaklar için çok faydalıdır. Ciddi medikal problemleri önceden ekarte etmek için cilt, deri veya tırnak semptomlarınızı doktorunuzla tartışınız.

Geçmiş

Keten tohumu, B vitamini, magnezyum, potasyum, lesitin, çinko ve protein gibi mikro gıdalar içerir. Besin zengini içeriğine ek olarak, sağlıklı bir cilt, saçlar ve tırnaklar için gerekli olan yağ asitlerine de sahiptir. Omega -3 ve omega -6 yağ asitleri bakımından zengin olması sayesinde keten tohumu, sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi sağlamak ve kan şekeri seviyesini stabilize ederek diyabetle savaşmak konusunda meşhurdur. Omega-6 vücudun normal gelişimini desteklemekle kalmaz, ADHD ve Artrit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. 

Saç

Diyette omega -3 yağ asidi eksikliği zayıf ve kırılgan saçlara sebep olabilir. Sikatrisyel alopesi, kafa derisinde iltihabın saç köklerinde yara izine neden olan bir durumdur ve sağlıklı saç büyümesini önler. Omega -3 ‘ün skatrisyel alopesi ile ilgili yan etkileri iyileştirebileceği antiinflamatuar bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır. Keten tohumu, terle birleşir ve kafa derisinin iltihabını azaltır. Ayrıca, Doğu Pennsylvania Psikiyatri Enstitüsü Moleküler Biyoloji Bölümü’ne göre, göze hoş gelmeyen pul ve kepek oluşumunu da hafifletebilir.

Tırnaklar

Tırnaktan oje çıkarmak ve sürekli uygulamak genellikle onları zayıf ve kırılgan hale getirerek, tırnaklarda bir kurutma etkisine sahiptir. Omega-3’ çe zengin keten tohumu, ya takviye formunda ya da topikal tedavi olarak, ihtiyaç duyduğu nemle onları besleyerek onarmaya yardımcı olur. Bu nemin emilimi, tırnakların güçlü ve sağlıklı büyümeye devam etmesini sağlar.

Uyarı

Düzenli olarak keten tohumu saça, cilde ve tırnağa uygulandığında, bilinen olumsuz etkisi, keten tohumunun aşırı tüketiminde vücuda yarardan çok zarar getirebilir. Keten tohumu genellikle yüksek lif içeriği nedeniyle müshil olarak kullanılıyor olsa da, eğer çok fazla yiyip, yeterince sıvı içmezseniz, bağırsaklarınızı tıkayabilir. Ek olarak, keten tohumunun yüksek miktarları, ağız yoluyla alınan bazı ilaçların etkinliğini azaltabilir çünkü yüksek lif içeriği, ilacın vücudunuza emilimini engeller. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, ortalama bir yetişkin, günde kabaca 1 ya da 2 grama denk gelen sadece bir yemek kaşığı keten tohumuna ihtiyaç duymaktadır.