Saç Nakli Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1950’lerde, dermatolog Dr. Norman Orentreich, yanık kurbanı olan bir kişinin saç derisi üzerinde cilt naklini denedi. Doktor, operasyon sonrasında hastanın nakledilen bölgede bulunan saç foliküllerinin de sağlıklı bir şekilde saç oluşumunu mümkün kıldığını görmesi şaşırtıcı bir durum olmuştu. Onun yenilikçi adımı, saç nakli prosedürünün başlangıcı oldu. Dünyanın dört bir yanından doktorlar, onun tekniğini öğrenmek, hatta kendilerine saç nakli yaptırmak için ziyaretine gittiler.

Dr. Norman Orentreich

Dr. Norman Orentreich

Başlangıçta Saç Nakli

İlk saç nakli operasyonunun zamanında, doktorların yapabildiği en iyi şey, saçları küçük kümeler ya da tabakalar halinde, oyuncak bebek saçı gibi nakletmekti. Bu durumda, hasta yeniden kelleşme sürecine girene kadar her şey iyi oluyordu; kelleşme başlayınca ekim yapılan bölgelerin etrafındaki saçlar dökülüyordu. Sonuç olarak kel olan bölgenin bazı kısımlarında küçük öbekler hallinde saçlar kalıyordu.

Saç Nakli Tekniklerinin Gelişimi

1980’lerin sonunda, Texas-San Antonio’dan bir doktor, saç folikülü birimlerini nakletmek için güçlü bir mikroskop kullandı. Saç folikülü birimleri genellikle, bir ile dört arası saçı bir arada tutan, lale soğanı kesesi benzeri yapılardır. Her bir saç bu keseler içinde birlikte büyür. Bunun sonucu olarak, foliküler saç nakli ekimi denen Saç Nakli Operasyonu eğer yetkin bir doktor tarafından yapılırsa, hastanın saç nakli yaptırdığı neredeyse fark edilmesi imkansız hale gelir.

Saç Nakli Yaptırmadan Önce

Saç endüstrisi, ilk satıştan beri, yılan yağları dolandırıcılığı için çok uygun bir platform olmuştur. Piyasada saçı yenilemek için işe yaramayan birçok sahte yöntem mevcuttur. Saç nakli operasyonları beceri, tecrübe, eğitim ve hatta sanatsal yetenek gerektirmektedir. Yanlış sonuçlanan saç nakli prosedürleri ile ilgili sayısız korku hikâyesi bulunmaktadır. Saç nakli cerrahisi için özel bir eğitim, kanunlar tarafından zorunlu tutulmamıştır. Kozmetik cerrahi ticari bir sektördür ve saç nakli klinikleri sizi genellikle bir doktor yerine satış elemanı ile karşılarlar. Akıllı bir şekilde, düşünerek hareket edin ve mutlaka araştırmanızı yapın.

Saç Nakli İçin Kime Gitmeli ?

Uluslararası Saç Yenileme Derneği (IAHRS), modern saç nakli ile ilgili bilgilenmeye başlamak için en iyi yerdir. Bu dernek, son derece spesifik olan sektördeki ihtiyaçların bilincinde, seçkin bir kurumdur. Bu gruptaki doktorlar için kalite standartları daha yüksektir. Türkiye’de bu derneğe üye merkezler de var. Kendisi de bir zamanlar saç dökülmesinden mustarip olduğu için, psikolojiyi ve durumu anlıyor; desteğe, güvenilirliğe ve yardımcı olabilecek bilgilere duyulan ihtiyacı da biliyor. Şimdilerde tamamen saçla dolu olan kafası ve bu sektörde yıllardır edindiği tecrübeleri ile kendisini bir sektör danışmanı haline getirmiştir.