Saç ektirmek için kullanılan yöntemler

Kalıcı Saç Dökülmesi için birçok çare var. İlaçlardan saç ektirmeye, spreylerden kafa derisi küçültmeye seçin, beğenin, alın. Saç ektirmek için kullanılan yöntemler neler? Saç dökülmesi milyonlarca insanın peşinde olan bir bela. Kadın erkek ayırt etmeden insanların kafasına takılıveriyor. En yaygını androjenik dökülme. Bütün aileyi sırayla elden geçirebilir.

Saç dökülmesine neden olan diğer durumlar

İlaçlar, vitamin ve mineraller. Tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, Depresyon ve gut tedavisinde kullanılan ilaçlar, kanserli hastalar için kemoterapi ve Radyoterapi tedavileri saç döken kimyasallardan. Demirin ve proteinin düşük seviyelerde olması ya da bazı vitaminlerin yüksek seviyelerde olması da saçların dökülmesine neden olabilir. Kadınlar için doğum kontrol hapları da tehdit niteliğinde.

Hastalıklar. Tiroit bozuklukları dahil ciddi enfeksiyonlar, grip ve saçkıran saç dökülmesine neden olan hastalıklardan.

Kadınlar çocuk doğurduklarında vücutlarındaki radikal değişimden dolayı saç kaybı yaşayabilirler. Kadınların ve çocukların başına gelebilecek diğer bir hastalık da trikotilomani. Saçların, kaşların hatta kirpiklerin bile dökülmesine neden olabilir.

Tedavisi var mı?

Erkeklerin saç dökülmesini engelleyecek iki güçlü ilaç var. Finasterit ve minoksidil.

Finasterit testosteron hormonunun dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesini engelliyor. DHT’nin oluşmaması saç köklerinin güçlenmesini sağlıyor. 

Minoksidil ise köpük ya da losyon olarak uygulanıyor. Her gün kafaya sürülüyor. Saç dökülmesini engellemede ve yeni saç çıkarmada epey etkili.

Kalıcı saç dökülmesi nakil, ekim ya da kafa derisi küçültme yöntemiyle de çözülebilir. Saç dökülmesinin türü, hastanın durumu ve isteği göz önünde bulundurularak hangi yöntemin daha etkili olacağına karar veriliyor. Çok ucuz işlemler değil, deneyimli ve ünlü bir cerrah bulmak da zor. Bu yüzden saç ekimine gitmeden önce aile hekiminizle durumun artılarını eksilerini konuşmanızda fayda var. 

Saç ektirmek için uygun aday

Saç dökülmesi olan erkekler

İnce saçlı kadınlar

Yaralar ya da yanık nedeniyle saçlarının bir kısmını kaybetmiş kişiler

Saç ektirmek için uygun olmayan aday

Yaygın saç dökülmesi olan kadınlar

Saç nakli yapılabilecek yeterli saçlı alanı olmayanlar

Yanık, yaralanma ya da radyasyondan kaynaklı saç derisinin üstü kalınlaşanlar

Saç nakli

Saç nakli ayakta tedavi. Lokal anestezi yapılıyor. Kafada çok saç bulunan bölgeden, genellikle ense taraflarından, bir miktar saç alınıyor. Hiç saç olmayan bölgeye ekiliyor.

Her seansta 50 tel saçın nakli mümkün. Saç ekimi sona erdikten sonra kafa temizleniyor ve sargıya alınıyor. Yeni saçlarınız 10 gün sonra güneş ışığıyla buluşuyor.

Saç nakli ne kadar sürüyor?

Tam anlamıyla saçlarınız dökülmeden önceki görüntünüze kavuşmak için birkaç seans gerekli. Her işlemden önce 9-12 ay arasında ara veriliyor.

Saç naklinin yan etkisi var mı?

Saç nakliyle beraber gelen rahatsızlıklar genellikle 1-3 hafta arasında ortadan kalkıyor. Yan etkileri şöyle:

Yanma

Saç alınan bölgede kabuklanma

Saç alınan bölgede his kaybı

Saç alınan bölgede kızarıklık

Kafa derisi küçültme

Saçsız bölgenin küçültülmesi. Saçlı bölgenin daha fazla yer tutabilmesi için saç derisinin gerginleştirilmesi. Saçsız bölgenin en azından yarısını ortadan kaldırmaya yardımcı. Kafanın arkasındaki ya da en tepedeki saç dökülmeleri için ideal. Ön taraftaki dökülmeler için çok tavsiye edilmiyor.

Lokal anestezi ile yapılıyor. Saçsız olan kafa derisi alınıyor. Geri kalan deri esnetilerek, iki uç ortada birleştiriliyor. Saç nakli sırasında da yapılabilen bir işlem.

Kafa derisi küçültmenin yan etkisi var mı?

İşlemden sonra saç nakline göre biraz fazla ağrı ya da acı duyulabilir. Baş ağrısı olabilir ancak Aspirin içermeyen ağrı kesicilerle geçirilir. Birkaç ay boyunca kafa derisinde hafif bir sıkılık hissedilebilir.