Saç Ekiminin Tehlikeleri Neler ?

Kafanızdaki kel bölgeler ile başa çıkmanın en yaygın yöntemlerinden biri saç ekimidir. Saç ekimi, saçın yoğun olduğu bir bölgeden (kafanın yanları ya da arkası gibi), saçın bir kısmının saç derisi ile birlikte alınıp, kafanın kel olduğu ya da saçların seyrek olduğu bir bölgeye nakledilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Saç ekimi cerrahi bir operasyon olduğu için, risk taşıyan bazı unsurlar vardır.

Uyuşukluk

Saç ekiminin tehlikelerinden biri, cerrahi müdahaleden sonra bölgelerde hissizlik oluşmasıdır. Bu durum, saçın alındığı ya da nakledildiği bölgedeki sinirlerin hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Bazı durumlarda uyuşukluk geçici olabileceği gibi, bazı durumlarda kalıcıdır.

Saç Ekimi

Yara İzleri

Saç ekimi ameliyatı, yara izlerine neden olabilir. Eğer nakil başarılı olursa, yeni saçlar yara izlerinin çoğunu kapatırlar. Buna rağmen, eğer vücudunuz saç ekimini reddederse, kel kalan bölgelerde yara izleri görünür şekilde kalabilir. Yara izlerinin miktarı; operasyonun yapılma şekline, cildinizin hassaslığına ve ekimi gerçekleştiren cerrahın becerilerine bağlıdır.

Enfeksiyon

Saç ekimi kliniklerinin çoğu enfeksiyonlardan kaçınmak için gerekli adımları atmakla birlikte, bazen ciddi enfeksiyonlar (stafilokok gibi) ortaya çıkabilir. Enfeksiyondan kaçınmak için Doktor, operasyon gerçekleşmeden önce antibiyotik alınmasını önerebilir. Ayrıca, operasyon sonrası şişkinliği önlemek için antienflamatuar da reçete edebilir.

Alerjik Reaksiyon

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, saç ekimi prosedürü de, operasyonu gerçekleştirmek için kullanılan lokal anesteziye vücudun alerjik olarak tepki vermesi riskini taşır. Lokal anestezi aynı zamanda kardiyak ya da merkezi sinir sistemi ile ilgili problemler ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Reddetme

Bazen, operasyon başarılı görünür fakat vücut saç ekimini sonuna kadar reddeder. Bu durum fiziksel bir hasar yaratmamakla birlikte, sonuç alamamanıza ve yüklü miktarda paranızın boşa gitmesine neden olacaktır.