Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir ?

Saç foliküllerinin, cerrahi müdahale ile saç derisinde yoğun oldukları bölgelerden alınarak, kel olan bölgelere aktarılması şeklinde gerçekleştirilen saç ekimi işlemi nispeten yeni bir tekniktir. Saç ekimi işlemi, erkek veya kadın tipi kelliğe çözüm olabildiği gibi, cerrahi müdahaleler, travmalar ya da yanıklar sonrasında oluşan saç kaybına da çözüm olmaktadır.

Saç derisinden çıkan saçların çoğu ikili ya da üçlü gruplar halindedir, %15’i dörtlü ya da beşli gruplar halindedir ve %15’i de tek olarak çıkmaktadır. Operatör, saçları bunlar gibi çeşitli folikül grupları şeklinde ekerek, saç derisinden çıkan normal görünümlü bir saç yapısını ortaya çıkarır.

Saç Ekimi Yöntemleri Neler ?

Saç ekme işlemi birkaç seansta uygulanır. Saç alınan bölgelerde oluşan küçük yaralar dikilir ve bu yaralar genellikle yedi ile on gün arasında iyileşirler. Alınan saçlar kel bölgeye küçük borulu iğneler ya da bıçaklar yardımı ile ekilir. Yetenekli ve tecrübeli bir operatör, kişinin kafasında diğer bölgelerdeki saçların ne şekilde büyüdüğüne uygun olacak şekilde, ektiği saçların açılarını ayarlar. Bu sayede saçlardaki büyüme daha doğal bir görünümde gerçekleşir. Bu yöntem FUT olarak bilinir ve eski bir tekniktir.

Bir diğer saç ekme yöntemi olan FUE, kurabiye kalıbı gibi küçük bir delgi ile saçların alınıp yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu yöntem pahalı olmakla birlikte, diğer saç ekim yöntemindeki yaraların ortaya çıkmasına neden olmaz. Foliküler birim çıkarma işlemi, ince saç derisi olan kişilere ya da küçük yaraları kolayca iyileşmeyip, daha büyük yaralara dönüşen kişilere uygulanabilir. Bu işlemde yapılacak ekim sırasında saç folikülleri hasar alabilirler.

Ekilen Saçlar Sonradan Dökülür Mü? 

Ekilen saçlar genellikle iki ya da üç hafta içerisinde dökülür. Bundan iki ya da üç ay sonrasında aynı bölgedeki saçlar yeniden büyümeye başlar.

Saç Ekimi Sonrasında Neler Beklenir ?

Saç ekimi işleminin sonrasında oluşacak rahatsızlık ya da ağrılar, Tylenol ya da vicodin gibi ağrı kesiciler yardımıyla kontrol edilebilir. Saç derisinde ya da alında iki günden yedi güne kadar bir süre içinde şişme olabilir. Eğer şişme ciddi boyutlara ulaşırsa gözlerde morarma gözlenebilir.

Herhangi bir cerrahi operasyonda olabildiği gibi, enfeksiyon ya da operasyon sonrası kanama ortaya çıkabilir. Bazen nakledilen saçlar büyümemekle birlikte, eğer Saç nakli uygun şekilde gerçekleştirildiyse saçların %90-100 gibi bir kısmının yaşayacağı iddia edilmektedir.