Saç Ekimi Sonrası Saçın Çıkma Aşamaları

Saç ekimi sonrası saçın tekrar çıkması, normal saç büyümesine son derece benzerdir. Bu durumun sebebi de, genellikle saç derisinin farklı bir bölgesinden alınan saçların, Saç Dökülmesi olan bölgelere aktarılmasıdır. Saç ekimi veya bir başka deyişle saç ekimi sonrasında genellikle belirli beş aşama gözlenir. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir.

Telojen

Saç ekimi sonrası yaşayacağınız ilk aşama genellikle telojen aşamasıdır. Saç büyümesinin bu aşamasında, nakledilen foliküller aslında saçı dökerler. Saç Restorasyonu ve Plastik Cerrahi Kuruluşu’na göre dökülme, çoğunlukla takip eden iki haftada meydana gelir. Bu durum genellikle, foliküllerin nakil ya da ekim sırasında baskı altında kalmasından kaynaklanır. Saçlar döküldükten sonra, bu aşamanın üç ve dördüncü ayları arasında artarlar.

Anajen

Saç ekimi sonrası yaşayacağınız bir sonraki aşama da anajen aşamasıdır. Saç büyümesinin bu aşamasında nakledilen foliküllerin saç üretmeye başlaması gerekir. Saç büyüme oranı kişiden kişiye değişmekle birlikte, Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, 1,25 santimetre gibi bir büyüme beklemelisiniz. Kozmetik cerrahınız ya da Saç nakli uzmanınız, bu aşamanın başlarında, istenen saç bütünlüğü için daha fazla ekim gerekip gerekmediğini size söyleyebilir. Nakledilen foliküller, kafanızın diğer bölgelerindeki saçlar gibi, iki ile altı yıl arasındaki bir süre boyunca büyüme aşamasında kalacaklardır.

Katajen

Saç ekimi sonrası yaşayacağınız üçüncü aşama, katajen aşamasıdır. Aslında bu, saç büyümesinin durduğu ve uyku haline döndüğü bir geçiş aşamasıdır. Katajen aşaması tüm saç büyüme aşamalarının en kısası olarak 2 hafta kadar sürer.

Telojen

Saç ekimi sonrası son aşama telojen aşamasıdır. Saç ekiminin ilk aşaması ile aynı adı taşımakla birlikte, bu kez durum biraz daha farklıdır. İlk telojen aşaması, sadece 2 hafta sürmüştü. Bu periyotta, saç düşmeden önce üç ya da dört hafta gibi bir süre bu aşamada kalacaktır, fakat anajen aşamasında olan başka bir saç yakın zamanda onun yerini alacaktır. Aslında dermataloglar aynı anda saçlarınızın sadece %10 gibi bir kısmının telojen aşamasında olduğunu öngörmektedir.