Saç dökülmesine çare var mı?

Saç Dökülmesi Anemi gibi başka bir sağlık sorunuyla ilişkiliyse başarılı geçen tedaviyle saçların daha fazla dökülmesine engel olmak mümkün. Bir örnek daha: kanser tedavisi sona erdiğinde saçlar tekrar uzamaya başlar.

Erkeklerde saç dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesine çare kabul edilen iki ilaç var. Biri finasterid. Diğeri minoksidil.

Finasterid
Finasterid testosteron hormonunun dihidrotestosterona dönüşmesini engelliyor. Dihidrotestosteron (DHT) saç köklerinin zayıflamasına neden oluyor. DHT’nin engellenmesi saç köklerinin normal boyutlarına dönmesini sağlıyor.
Finasterid alan erkelerin 3’te 2’sinde saçların yeniden çıktığı gözlenmiş. Geri kalanında yeni saç çıkmasa da saç dökülmesi durmuş. İlacın etkisini görmek için en az 4 ay beklemelisiniz. Tedaviye ara verirseniz dökülme kaldığı yerden devam edecektir, bilginize.
Tablet formunda tüketilen finasteridin yan etkileri henüz belli değil. 100 erkekten 2’sinde cinsel dürtü kaybı gözlemlenmiş.

Minoksidil
Kafanıza sürebileceğiniz bir merhemden bahsediyoruz. Ne şekilde etki ettiği henüz bilinmiyor. Araştırmalara göre minoksidil kullanan erkeklerin yarısında saç dökülmesi azalmış, %15’inde dökülen saçlar geri gelmiş. Minoksidil kullanan erkeklerin 3’te 1’inde ise hiçbir değişiklik yok.
Finasterid gibi minoksidilin de etkisinin tam olarak gözlenebilmesi için en az 4 ay kullanılması şart. Tedaviye ara verilirse dökülme kaldığı yerden devam ediyor. Tedaviyi bıraktıktan 2 ay sonra yeni çıkan saçlara bile veda etmek zorunda kalıyorsunuz. Yan etkileri ise hala kesin değil.

Kadınlarda saç dökülmesi

Minoksidil kullanan kadınların %25’inde tekrar saç çıkmış. Çoğunluk saç dökülmesini yavaşlattığı ya da durdurduğu için halinden memnun.

Saçkıran

Saçkıranın tam ve kesin çözümü yok. 10 durumdan 8’i tedaviye gerek kalmadan bir yıl içinde kendi kendine iyileşmiş. Dökülmeleriniz küçük alanlardaysa tetikte beklemek en iyisi. Tedavi seçeneklerine bakalım:

Steroid iğneleri. Saçkıranın ilerlememiş hali için ideal çözüm gibi görünüyor. Kelleşen bölgelere steroid çözeltisi enjekte ediliyor. Bağışıklık sistemi böylece saç köklerine müdahale etmekten vazgeçiyor. Saçlar tekrar uzuyor. Sabırlı olup 4 hafta kadar beklemek yeterli. Birkaç ayda bir iğne tekrarlanmalı. Tekrarlanmazsa saçkıran geri dönebilir.

Steroid hapları/kremleri. Saçkıranın tedavisinde etkililer. Saçlar tekrar çıkıyor ama etkinin uzun süreli olup olmadığı henüz bilinmiyor. Steroid tablet almayı bırakırsanız saçkıranın yineleme olasılığı yüksek.

Minoksidil losyon. Saçın tekrar çıkmasını istediğiniz bölgeye sürüyorsunuz. 2 – 3 ay içinde saçlar uzuyor. Tam etki için 1 yıl gerekiyor.

Bağışıklık tedavisi. Saç dökülmesi kafanın tamamında ya da büyük bölümündeyse bağışıklık tedavisi en etkili çözüm. Kelleşen bölgeye kimyasal bir çözelti uygulanıyor. Doz arttırılarak her hafta tekrarlanıyor. Yaklaşık 12 hafta sonra saçlar tekrar çıkıyor.

UV ışın tedavisi. Işın tedavisinin 2 ya da 3 seansı yeterli olabilir. Cilt UVA ışınlarına temas edince saç tekrar çıkmaya başlıyor. Tam anlamıyla iyileşmek için tedaviye 1 yıl devam etmek gerekebilir. Yan etkileri arasında mide bulantısı ve cilt kanseri var. Dolayısıyla çok önerilen bir tedavi yöntemi değil.

Dövme. Kaşlar birkaç saat içinde dövmeyle geri gelebilir. Sonuç genelde memnun edici.

Peruk. Sentetik peruklar epey ucuz. Sık sık değiştirilmezse kızarıklığa ve yanmaya neden olabilir. Gerçek saçtan yapılan peruklar sentetiklerden daha pahalı ama daha dayanıklı. 3 – 4 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Bakımı sentetiklere göre daha zor. Profesyonel yıkama ve bakım gerektiriyor.

Tamamlayıcı tedaviler. Aromaterapi, Akupunktur ve masaj saçkıran tedavisinde kullanılan yardımcı yöntemlerden. Etkilerini kanıtlayabilecek kesin bilgi henüz yok.