Saç Dökülmesi İçin Verilen İlaçlar ve Cerrahi Yöntemler

Bugünlerde, erkeklerin Saç Dökülmesi yaşaması utanç verici bir durum olmamakla birlikte, bu durumdaki birçok erkek saçlarını kazıyarak tamamen kel olmayı tercih etmektedir. Buna rağmen, hala erkeklerin büyük kısmı için saç dökülmesi, kişisel saygı ve özgüven açısından yıkıcı olmaktadır. Neyse ki, erkek saç dökülmesi için geçmişte olandan çok daha fazla tıbbi tedavi bulunmaktadır.

Devam etmeden önce, şunu söylemek gerekir ki, erkeklerde saç dökülmesini ortadan kaldıran bir tedavi bulunmamaktadır. Erkeklerin neredeyse yarısına yakını, vücudun aşırı dihidrotestosteron (DHT olarak bilinir) hormonu üretmesi sonucu, erkek tipi kellik yaşamaktadır. Genetik problemleri geri çevirmek için yapılacak çok şey olmamakla birlikte, dökülen saçları telafi etmek ve kayıp oranını azaltmak için uygulanabilecek seçenekler mevcuttur.

Saç Dökülmesi İçin Verilen İlaçlar

Propecia

Propecia (finasterid), vücudun testosteronu, DHT’ye dönüştürmesine engel olmaya yardımcı olan bir ilaçtır. Bu ilaç, kafanın üstünde ve ortasında olan kellik için etkili olmakla birlikte, şakaklarda oluşan kelliğe etki etmemektedir. Orta ve hafif düzeyde saç dökülmesi yaşayan erkekler ile yapılan 5 yıllık bir çalışma sonucunda, yarısına yakının saçlarının yeniden çıktığı, %42’sinin ise saç dökülmesinin durduğu gözlenmiştir. Yeniden kazanılan saçların devamlılığını sağlamak için Propecia’nın sürekli olarak kullanılması gerekir. Tedavinin kesilmesi halinde, çıkan saçların çoğu, bir yıl içinde geri kaybedilir.

Eğer doktorunuzla iyi bir ilişkiniz varsa, reçetenize Proscar (finasterid) yazmasını isteyebilirsiniz. Proscar, Propecia ile aynı ilaçtır fakat tabletleri 5mg dozlarında gelmektedir. Propecia’dan daha ucuzdur, ancak bu hapları beşe bölerek kullanmanız gerekebilir(bu işlem biraz zor olabilir). Eğer düşük bir bütçeniz varsa, bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Finasteridin düşük miktarlarının bile, anne karnındaki erkek bebeğe zarar verebileceği bilinmeli, eğer ev içerisinde hamile kadın varsa kullanımı ve saklanması konusunda dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce, olası yan etkiler ve komplikasyonlar ile ilgili olarak doktorunuza danışın.

Rogaine ve saç dökülmesi

Rogaine

Rogaine (minoxidil), kel olan bölgelere günde iki kez uygulanarak kullanılan bir krem ya da köpüktür. Propecia gibi, saç büyümesi sadece ürün kullanıldığı sürece etkili olmaktadır ve erkek tipi kellik sahibi kullanıcıların sadece %25’inde işe yaramaktadır.

 

Cerrahi Yöntemler

Doku Genişletme

Bu prosedürde, doku genişletici adında bir cihaz saç derisi altına yerleştirilir. Genişletici içinde bulunan küçük balonlar, birkaç aylık süre içinde periyodik olarak şişirilir. Bu cildin üçte bir oranında genişlemesini sağlar. Genişleyen cildin, kel olan bölgeler üzerine çekilmesi için bir ameliyat daha gerekmektedir.

Kaplama

Bu cerrahi müdahale kapsamında, saç derisinin arka ve yan bölgelerinden saçlı deriler, kel olan bölgelere nakledilir. Bu cerrahi müdahale gelişmiş olmasına rağmen, iyi bir Doktor bulmak ve tedaviye başlamadan önce daha önceki hastalarından referans almak son derece önemlidir. Bu cerrahi operasyonun dezavantajlarından biri, alınan saçlı derilerin olduğu kısımda, kısa saç kesimleri için tercih edebileceğiniz modelleri kısıtlayan yara izleri kalmasıdır.

Saç Derisi Daraltma

Bu, kafanızın üstü için yapılan yüz germe operasyonu gibi bir ameliyattır. Kel bölgenin bir kısmı çıkarılır ve saç derisinin yan kısımları çekilerek, o bölge kapatılır.

Kanat Ameliyatı

Saçlı derinin bir kısmı, orijinal kan kaynağından ayrılmadan kel olan bölgeye nakledilir. Bu durumda kanadın alındığı bölgedeki saçların altında, kısa saç kesimlerini imkânsız kılan yara izleri kalmaktadır.

Yukarıdaki operasyonların tamamı, kaybettiğiniz saçların bir kısmını geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Benim görüşüme göre, piyasadaki mevcut olan saç dökülmesini düzeltme yollarının hiçbiri, birçok erkek için maalesef ödenen paranın karşılığını verememektedir.