Saç dökülmesi için Siberian Ginseng

Sibirya ginsengi ya da eleuthero, Çin ve Rusya gibi ülkelerde, yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. İsmine rağmen, Sibirya ginsengi, Panax ginsengi ailesinin gerçek bir üyesi değildir ve 2002 yılında Birleşik Devletler, etiketler üzerindeki “ginseng” ibaresini yasaklamıştır. Genellikle eleuthero olarak tanımlanmaktadır. Sibirya ginsengi, çoğu tıbbi durum için klinik olarak test edilmiştir, fakat Saç Dökülmesi onlardan biri değildir ve bu kullanımda işe yarayacağı ile ilgili kanıt yoktur.

Bitki

Rusya’da, Çin’de ve Japonya’da yetişen bitki, 3 ila 10 metre yüksekliğe ulaşabilmektedir. Bitkinin kökleri tıbbi amaçlarda kullanılır. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, östrojen ya da diğer steroid hormonlarına benzer davranabilen eleutherositler içerirler. Birincil kök ve bitki dalları, bitkinin üzerinde büyüyen ve yaz ayları boyunca meyve verecek olan sayısız diken ve çiçek barındırır. 

Saç Dökülmesi

Sibirya ginsengi bir saç dökülmesi tedavisi olarak klinik çalışmalara konu olmamıştır ve bu amaç için kullanılmasını destekleyecek hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Saç dökülmesini tedavi edebilme yeteneğininin onayının yokluğu, bazı bitkisel saç dökülmesi ürünlerine eklenmesine engel olmamıştır. Sibirya ginsengi saç kaybı ürünü olan Provillus’ta bulunan takviyelerden biridir fakat şirket, hormon dengesini sağlama ve enerji arttırma yeteneğini belirtmekten başka, saç dökülmesini tedavi etme yeteneğiyle ilgili hiçbir iddiada bulunmaz.

Kullanımları

Sibirya ginsengi bir dizi durum için kullanılmaktadır ve soğuk algınlığı ve grip, tip 2 herpes tedavisi (uçuk) ve zihinsel ve fiziksel performans arttırıcı olarak kullanılmak üzere klinik testlerden geçmiştir. Sibirya ginsengini diğer kullanımları, Alzheimer hastalığı, diyabet, Romatoid Artrit ve kemoterapinin etkilerini azaltmak için bir tedavi olarak kullanımını içerir. Amerika Kanser Derneği, Sibirya ginsenginin, Sovyetler Birliği ve Ukrayna’da yaşayanlara, Çernobil nükleer Reaktör kazası olayından sonra, radyasyon zehirlenmesinin etkilerini azaltmak için verildiğini belirtmiştir.

Kullanılabilir Formları/ Dozajı

Sibirya ginsengi, özütler, toz, kapsül ya da tablet ve kurutulmuş kökünden çay yapılarak kullanılabilir. Saç dökülmesi için kullanımı ile ilgili önerilen bir dozu yoktur. Diğer kullanımlarda standart dozlar günde 200 ila 400 mg özüt ve 500 ila 3000 mg kurutulmuş köktür. Sibirya ginsengi genellikle, devam etmeden önce 2-3 mola ile, süregelen üç aya kadar periyotlar halinde alınır.

Güvenlik

Sibirya ginsengi genellikle güvenli kabul edilir, fakat bildirilmiş bazı yan etkileri mevcuttur, bu belirtiler arasında, uykusuzluk ya da uyku hali, kusma, düzensiz kalp atışları ve baş ağrısı belirtilmiştir. Yüksek dozlarında, kan basıncında bir artış meydana gelebilir. Sibirya ginsenginin, sedatifler, kan incelticiler ve digoksin ile pozitif bir etkileşimi vardır, bu yüzden bitkiyi almadan önce bir doktorla konuşun. Sibirya ginsenginin, hamile olan ve emziren kadınlar üzerindeki etkisi çok az bilinmektedir ve bu kadınlara önerilmemektedir.