Saç Dökülmesi İçin Kalıcı Çözüm Var Mı ?

Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi (FDA), Saç Dökülmesi için, sadece iki tip cerrahi olmayan tedaviyi onaylamaktadır. Bu tedaviler olan minoksidil ve finasterid, genellikle dökülmeyi yavaşlatmakta etkili olmakla birlikte saçların yeniden oluşumuna çok az katkı sağlarlar. Eğer daha kalıcı bir çözüm istiyorsanız, cerrahi saç yenileme prosedürleri ile ilgilenmelisiniz.

Saç Dökülmesi Neden Oluyor ?

Uluslararası Saç Yenileme Cerrahisi Birliği’nin bir üyesi ve Saç nakli doktoru olan Dr. Victor Hasson, saç dökülmesinin sebebinin çoğunlukla Androjenik Alopesi olduğunu söylüyor. Androjenik alopesi durumu, dihidrotestosteron hormonunun saç foliküllerine tutunarak, onları kurutmasından kaynaklanıyor. Bu süreçte saçlar zayıflamaya başlıyorlar.

DHT molekülü

DHT molekülü

Saç Dökülmesi ve DHT Molekülü

Cerrahi saç nakli, saç dökülmesi için tek kalıcı çözümdür. Dr. Hasson’a göre, nakledilen foliküller DHT’ye karşı hassas olmadıkları için, asla zayıflamaz ya da dökülmezler. Bu foliküller daha önce DHT’nin saçları zayıflattığı bölgelere taşınmış olmalarına rağmen zayıflamamakta ve bu sayede de nakledilen saçlar kalıcı olmaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Yapılan Cerrahi Operasyon Nedir ?

Uluslararası Saç Yenileme Cerrahisi Birliği, saç naklinin nasıl işlediğini tanımlamıştır. Saçların zayıflamadığı bölgeler olan, kafanın yanları ya da arkasından alınan saçlar, saçların zayıfladığı bölgelere nakledilirler. Doğal olmayan bir görünüme neden olan eski saç ekimi yöntemlerinden farklı olarak, modern saç yenileme teknikleri ile birbirine yakın olan birçok saç birlikte nakledilebilir ve sonuçta doğal bir görünüm elde edilir.

Saç Ekimi İçin Hangi Cerrahi Teknikler Kullanılıyor ?

Yeni Saç Enstitüsü’nün raporuna göre, iki çeşit saç yenileme prosedürü vardır: foliküler birim nakli ve foliküler birim çıkarma. Foliküler birim nakli, aynı zamanda şerit nakli olarak da anılır ve nakil için saçların bir bölgeden şerit halinde çıkarılmasını içerir. Şeridin alındığı yer dikiş ile kapatılır ve o ardında ince bir yara izi bırakır. Saçların büyümesi için üç aya ihtiyaç vardır ve tam sonuçlar için bir yıl beklenmesi gerekir. Foliküler birim çıkarma ise tek bir şerit yerine bağımsız foliküllerin tek tek çıkarılması çeklinde gerçekleştirilir. Yeni Saç Enstitüsü’ne göre, foliküler birim çıkarma işlemi yara izi bırakmamakla birlikte, daha yavaş iyileşmektedir.

Saç nakli prosedürü, eğer becerileri yüksek, kalifiye bir Doktor bulursanız, saç dökülmesi için kalıcı ve fark edilemez bir tedavi sunmaktadır. Saç Nakli Ağı “Cerrahların becerileri ve teknikleri çok değişken olabiliyor, bu da saç naklinin sonuçlarını etkiliyor.” diyor. Cerrahınızı seçmeden önce, prosedür hakkında bilgilenmeniz, hastalara ve doktorlara danışmanız öneriliyor.