Saç boyası güvenli mi?

Hepimiz saçlarımızı boyatıyoruz. Hele yaş ilerledi mi bir de beyazlar gün ışığına çıkmaya başladı mı boyadan başka çözüm kalmıyor. Sonunda kuru, cansız, mat ve tel tel ayrılan saçlarımız isyana kalkıyor. Başkalarına güzel görünelim, kendimizi daha iyi hissedelim derken bir bakıyoruz saçlarımız eski neşesini kaybetmiş. Bu durum için alınacak birkaç önlem var. Saçlarımızı boyamadan önce ya da boyarken alınabilecek önlemlerle saçlarımızın hasar görmesini nasıl önlermişiz bakalım.

Saçlarınızı boyamadan önce almanız gereken önlemler

Saç boyasının kafanızda gerekenden uzun süre kalmasına izin vermeyin.

Saçınızı boyadıktan sonra kafanızı suyla çalkalayın.

Saçınızı boyarken eldiven giyin.

Saç boyası kutusundaki talimatlara uyun.

Farklı saç boyalarını birbiriyle karıştırmayın.

Saçınızı boyamadan önce alerjik reaksiyonlara karşı test yaptırın. Birçok saç boyası bu testin yapılmasını önerir. Bu testi saçınızı her boyamanızda yapmanız önemli. Ayrıca saçınızı kuaförünüz boyuyorsa da bu testi her seferinde yapması şart. Bu test için bir miktar saç boyasını kulağınızın arkasına sürün ve 2 gün boyunca yıkamayın. Herhangi bir alerji belirtisi göstermiyorsanız (kaşınma, yanma, kızarıklık gibi) saç boyanızın alerji yapmayacağına güvenmeye başlayabilirsiniz. Bu belirtilerden en az birini gösterdiyseniz alerjik olmayanını bulana kadar başka markalar ve başka renkler denemelisiniz.

Kaşlarınızı ve kirpiklerinizi asla boyamayın. Göz etrafına uygulayacağınız boyaya alerjik reaksiyon göstermeniz göz bölgesinde enfeksiyona neden olabilir. Bu durum göze zarar verebilir hatta kör olmanıza neden olabilir. Saç boyasını kazayla gözünüze kaçırmak da kalıcı hasara neden olabilir. Bu yüzden dikkatli olun.

Saç boyaları güvenli mi?

Saç renginizi değiştirmek başlı başına zor bir karar. Üsteli bazı araştırmalar da saç boyasıyla bazı kanserler arasında bir bağ bulmuşken. Ancak üzülmeyin ortada kesin bir durum yok hiçbir bağ bulamayan araştırmalar da var. Bu risklere bir de çoğu saç boyası ürününün marketlerde satışa sunulmadan önce güvenlik testine tabi tutulmadığı gerçeğini de ekleyince beyazlarınızla barışmak daha sağlıklı bir çözüm olabilir. Bir çözüm daha var o da saç boyalarının güvenli olup olmadığına deneyerek karar vermek.

2008 yılında Uluslararası Kanser Araştırmaları Enstitüsü kuaförlerin kanser olma riskinin daha fazla olduğunu açıkladı. Bunun nedeni kuaförlerin bazı kimyasallara daha sık maruz kalıyor olması. Eldiven giyerek bu risk önlenebilir. Ayrıca ekleyelim kişinin kendi saçını boyamasının kanserle bağlantısını gösteren bir kanıt henüz bulunamadı.

Yine de saç boyasından vazgeçemiyorsanız ama kanser olmaktan da korkuyorsanız, daha hafif boyaları (gölge, röfle gibi) tercih etmelisiniz. Bu türden saç boyaları daha koyu boyalara göre kanser riskini düşürebilir. Çünkü daha az kimyasala maruz kalmış olursunuz.

Saç boyaları ilk çıktıkları günden bu yana içeriklerinde değişimler olmuş. İlk çıktıklarında içerdiği madde katranken, bu maddenin çoğu kişinin üzerinde alerjik etkisi olması üzerine günümüzde petrol maddesi kullanılıyor. Ayrıca saç boyası üreticileri kansere neden olduğu belli olan maddeleri saç boyasında kullanmamaya başlamış. Ancak bu kimyasalların yerini alan yeni kimyasallar da aynı etkiyi yapıyor. Yani yeni maddeler yerlerine geldikleri eski zararlı maddelerden farksız. Uzmanlar kanser riskinin daha az saç boyası kullanımıyla azaltılacağını savunuyor. Saçlarınız iyice beyazlamadan saçlarınızı boyamamak da etkili bir çözüm olabilir.

Saç boyasındaki kurşun asetat zararlı mı?

Kurşun asetat saç boyasına rengini veren bir madde. Uygulama talimatlarına eksiksiz uyduğunuz sürece güvenli olarak kullanabilirsiniz.

Saç boyaları hamile kadınlar için uygun mu?

Hamilelik sırasında saç boyalarının güvenli olup olmadığıyla alakalı kesin bilgimiz yok. Ancak bilinen şu ki saç boyası uygulandığında çok az bir miktarı vücudunuza işliyor. Yani bebeğinize çok az miktarda kimyasalın ulaşma riski var. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan deneylerden biliyoruz ki saç boyasının bebek üzerinde herhangi bir etkisi yok.

Ancak saçınızı boyamak için ilk 12 haftanın geçmesini beklemeniz bebeğinizin zararlı maddelerden daha az etkilenmesine yardımcı olmanızı sağlar. Saçınızı kendiniz boyuyorsanız eldiven giydiğinizden, havadar bir odada durduğunuzdan ve boyayı saçınızda az beklettiğinizden emin olmalısınız.

Uzmanlarımız kafanıza takılan her türlü soruyu cevaplamaya hazırlar.