Saç Bakım Yağları Neler ?

Saç bakım yağları daha canlı, daha sağlıklı saçlara ve daha sağlıklı bir kafa derisine sahip olmanızı sağlar. Onlar sayesinde doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olan saç ve saç derisi kuruluğu engellenmiş olur, saç dökülmeleri azalır. Siz de saçınızın canlı görünmesini, sağlıklı olmasını ve daha kolay uzamasını istiyorsanız saç bakım yağları sayesinde tüm bunları gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle saçlarımızın duruşu, uzama hızı ve sağlıklı görünüp görünmediğini etkileyen faktörlere bakalım:

  • Saçımıza sürdüğümüz tüm ürünler onun sağlığıyla doğrudan ilişkili. Yani şampuan, saç kremi, jöle ya da aklınıza gelebilecek diğer tüm ürünler.
  • Yediklerimiz de nasıl beden sağlığımızı etkiliyorsa saç ve saç derimizin sağlığını da etkiliyor.
  • Saçımızın maruz kaldığı dış etkenleri de unutmamakta fayda var. Örneğin saç kurutma makineleri, fönler ya da sık sık klorlu havuza girmek onlara zarar veriyor.
  • Uyku düzenimiz saçımızın sağlığını etkiliyor.
  • Genetik faktörler de nasıl bir saç yapımız olacağını belirliyor.
  • Stres seviyesinin de saç sağlığı ile ilişkisi var.

Tüm bu faktörler saçımızın parlaklığından dökülmesine, kırılmasına ya da yavaş uzamasına kadar her şeyi etkiliyor. Dolayısıyla saç bakım yağlarını kullanmaya başlamadan önce bu faktörlerin sizi olumsuz etkileyip etkilemediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bunlardan biri ya da birkaçı sizde de varsa öncelikle onları ortadan kaldırmak için gereken önlemleri alabilirsiniz. Şimdi gelelim hangi bakım yağının hangi saç tipi için uygun olduğuna.

saç bakım yağları

Saç bakım yağları

Normal Saçlar İçin Saç Bakım Yağları

Normal saç olarak bahsedilen saç tipi ne kuru ne de yağlı olan saçtır. Boya, perma gibi herhangi bir müdahaleye maruz kalmamıştır ve kendi doğallığı ile parlar. Normal saçlara sahipseniz sizin için önerilen saç bakım yağları lavanta, biberiye, limon, sardunya, sedir ağacı, kekik ya da misk adaçayı yağlarından birisi olabilir.

Kuru Saçlar İçin Bakım Yağları

Kuru saçlar mat ve donuk görünümleriyle hem can sıkıcı olabiliyorlar hem de kolay dökülüyor ve uçlardan kolaylıkla kırılıyorlar. Kuru saçların daha canlı ve parlak görünmesi ve kırılma, dökülme sorunlarının azalması için saç bakım yağları kullanılması önem taşıyor. Eğer siz de kuru saçlara sahipseniz ve bu kuruluktan şikayetçiyseniz kullanmanız gereken saç bakım yağları; lavanta yağı, biberiye yağı, sandalağacı yağı ve sardunya yağı. Bir de saçınızda baz yağı olarak badem, susam, jojoba, kakao ve avokado yağlarını kullanabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakım Yağları

Ciltte üretilen fazla yağa sebum deniyor. Sebumun saç derisinde fazla salgılanması yoluyla saç yağlı ve fazla parlak bir görünüm alır. Ama yağlı saçlara sahipseniz de saç bakım yağları kullanarak saç derinizdeki yağ salgısını dengeleyebilir ve tamir edebilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha az yağlanır ve daha sağlıklı olurlar. Kullanabileceğiniz saç bakım yağları arasında şunlar var; lavanta yağı, biberiye yağı, limon yağı, nane yağı, selvi yağı. Baz olarak da susam ve jojoba yağlarını tercih edebilirsiniz.

Saçınızı Arındırmanız Mı Gerekiyor ?

Eğer saç bakım yağları kullanmadan önce saçınızı temizleyerek arındırmanız gerekiyorsa bunun için de bazı önerilerimiz olacak. Yağlarla saçınıza ve saç derinize bakım yapmadan önce temizleyici bir şampuanla yıkayabilir ya da temizleyici yağlar kullanabilirsiniz. Böylece saçınızda var olan klor, yağ ve kimyasalları yok etmiş olursunuz. Ardından baz olarak kullanılan yağlardan bir karışım yapabilir ve saçınız için kullanmak üzere hazırlayabilirsiniz. Hangi yağların saç derinizde en iyi etkiyi bıraktığını bulmak için deneme yanılma yöntemini kullanmalısınız. Böylelikle saçınız için en iyisini bulabilir ve daha sonra her seferinde onu kullanabilirsiniz.