Rüyalar Kontrol Edilebilir Mi?

Rüyalar kontrol edilebilir ve rüyaların kontrolü gerçeği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Profesör Stephen LaBerge, Stanford Üniversitesinde ruhi ve fizyolojik hadiseleri incelerken rüya kontrolü hakkında bir araştırma yapmaya başladı. 1980 yılında Ph.D ünvanı alan bu LaBerge, “Lusid Rüya” diye tanımlanan evreye nasıl geçebileceği ile ilgili bazı teknikler geliştirdi. 1987 yılında da “The Lucidity Insititute” kurdu ve rüya kontrolünü hakkında araştırmalarını arttırdı.

Lusid Rüya Nedir?

Lusid Rüya herhangi bir rüya olup, kişi rüya gördüğünün farkındadır. Genellikle Lusid Rüya’ya iki şekilde başlanır: 

  1. Rüya normal bir şekilde başlar ve rüyayı gören kişi belli bir süre sonra rüyada olduğunu fark eder.
  2. Bazı teknikler uygulanarak, uyanıkken direk rüyaya geçiş yapılabilir. Yani kişi kendi isteğiyle direk rüya görmeye başlayabilir.

Saçmalık Değil, Gerçek!

Stephen LaBerge tarafından önerilen teknikler sayesinde rüya kontrolü mümkün. Örneğin, gün içeresinde sürekli kendinize “Rüyada mıyım?” diye soru sormaya adet edinirseniz, bir süre sonra bu soruyu rüya görürken de sormaya başlarsınız. Bu sayede rüyada olup olmadığınızın farkına varırsınız. 

Lusid rüya ve rüyanın bitmesi

Inception filminde rüyada olduğunu fark eden Ariadne (Ellen Page), paniklediği için tüm rüyası bozuluyordu. Benzer durum Lusid Rüya tekniklerini uygulayan kişilere de başlangıçta olmaktadır. Rüyada olduğunun farkına varan kişi büyük bir panik yaşayıp, rüyadan uyanmaktadır. Fakat bu tekniği geliştiren kişilerse tam tersine rüyanın tadını çıkarmaya bakarlar. Rüyalar onlar için çok eğlenceli olur.

Peki LaBerge Nasıl Kanıtladı?

1985 yılında LaBerge bir deney yaptı. Bu deneyde Lusid Rüya gören kişi için zaman algısının normal olması gerektiğini kanıtlamaya çalıştı. Normalde rüya gördüğümüzde, zaman algımız değişir. Yani gerçekte 5 dakika süren bir rüya, bize 1 saat gibi gelebilir. Ayrıca göz hareketlerimiz de hızlanır. Yani bize dışardan bakan bir kişi rüyada olduğumuzu anlayabilir.

LaBerge, rüya görürken rüyayı kontrol edebileceğini, deneyi izleyen kişilere bir şekilde kanıtlamalıydı. Bu yüzden aklına hemen göz hareketleri geldi. Eğer rüyada geçirdiği 10 saniyeyi bir şekilde sayıp, bunu göz hareketleri vasıtasıyla gözlem yapan kişiye bildirebilirse rüyayı kontrol ettiğini kanıtlamış olacaktı. LaBerge bunu “electrooculogram” (göz hareketlerini ölçen cihaz) ile kanıtladı ve çığır açtı.  

Totem ve Lusid Rüya

Rüya Mı Gerçek Mi?

Filmde Leonardo DiCaprio, rüya ile gerçekliği ayırt etmek için bir totem kullanıyordu. Lusid Rüya gören ve bu konuda uzmanlaşmış kişilerin de başına benzeri bir durumun geldiğini biliyor muydunuz???

  • yağmur

    Bunu arastirmaya yeni basldim cunku ben uzun zamandir ruyalarimi cok rahat bir şekilde yonetmeye basladim baska boyutlara gectigimi bile fark ettigim olur ama gucumu bildigim icin ruyama göre yada baska kapilardan baska yere gectigim ornek sevmedigim karanlik bir yerdeyim bu benim ruyam diyip oturdugum yerden el hareketlerimle ne istersem olusturum bi yere bi ev otel ben istersen kopru gemi hatta kipirdamadan otelin yerini degistrmek gibi sadece dusunce biri kilolu elimle dusunup inceltmek gibi bu olayda ucmak la baslayanlar onu yillar once kesffettim demisler onu yapali uzn zmn oldu ne zmn istersm ucarm tek sorun uyandugimda gerçek mi yoksa ruya mi gercek dusuncesi olmaya basladi . Birde gucumu kaybetmek icin korkularim ve dusunmeye baslamak yetiyor o zmn hic bisey yapamiyorm uyandirirm kendimi gerçek hayatta bilinc altimizi kontrl edememizn sebebi korkular ve fazla dusunmek hissetmek egolardir bunlar olmadiginda peki ? 🙂