Rush Limbaugh

Rush Limbaugh
Rush Limbaugh
HakkındaRush Limbaugh
(12-01-1951)12-01-1951 (yaşı 68)
Cape Girardeau, Missouri, ABD
İkametPalm Beach, Florida, ABD
MeslekSunucu
Aktif Yıllar1967-
BurcuKova

Rush Limbaugh 12 Ocak 1951’de Missouri – Cape Girardeau’de doğmuş olan Amerikalı radyo talk show sunucusu, siyasi yorumcu ve yazardır. 8 yaşındayken radyoda kariyer yapmaya karar veren Rush Limbaugh, babası bu düşüncesine karşı olsa da oğlu için bir oyuncak radyosu olan Remco Caravelle’yi satın aldı.
Profesyonel radyo kariyeri 1967’de hala lisedeyken başladı. Rusty Sharpe adını kullandı ve yerel istasyon KGMO için bir DJ olarak çalıştı. Daha sonra Southeast Missouri Eyalet Üniversitesi’ne giren ancak radyo alanında kariyer yapmak için 1971’de orta öğrenimini bırakan sevilen radyocu, Pennsylvania’ya taşındı ve WIXZ’de en iyi 40 müzik DJ’inden biri oldu.
1973’te, Pittsburgh radyo istasyonu KQV’ye geçen Rush Limbaugh, bir yıl içinde işten atıldı ve kendisinin radyo için yeterince iyi olmadığı, bu nedenle satış kariyerini düşünmesi gerektiği cevabını aldı. Sonraki on yıl boyunca şansını çeşitli diğer radyo istasyonlarında deneyen Ünlü Ünlü, radyo kariyerinde yeterince iyi olmadığı düşünüldüğü için istediği yere gelemedi. 1979’da Kansas City Royals’de promosyon direktörü olarak çalışmaya başladı ve 1984 yılında, Sacramento’daki KFBK’da bir talk show sunucusu olarak işe alındığında, radyo kariyeri yapmayı yeniden düşündü. Ünlü radyo sunucusu Sacramento’nun en iyi radyo sunucusu ilan edildikten sonra, Limbaugh ulusal radyo programı kariyerine başlamak için New York’a taşındı.
Federal İletişim Komisyonu yürürlükten kaldırıldıktan sonra, Fairness Doktrini kuralı 1987’de geçti ve bu da Limbaugh’nun politik olarak muhafazakar radyo programları yapmasının önünü açtı. Rush Limbaugh güçlü ideolojileriyle gün geçtikçe daha ünlü olmaya başladı.
Amerikan siyasetiyle ilgili tüm iddialı görüşleri, The Rush Limbaugh Show’un 1988’de ABC Radio tarafından en yüksek not alan Amerikan talk show programı olmasına yardım etti. Bu gösteri 20 yıl geçmesine rağmen hala sürmektedir.
Kariyerini eğlence dalında çeşitlendiren Limbaugh, 1992-96 yılları arasında Roger Ailesi tarafından üretilen bir programda yarım saatlik bir televizyon şovu yaptı ve televizyon kariyeri de böylece başlamış oldu. Rush Limbaugh’un yaptığı program radyo programının bir uzantısıydı.
Rush Limbaugh, Premiere Radio Networks ile 2008’de 2016 yılına kadar sürecek yılda 400 milyon dolarlık rekor kıran bir sözleşme imzaladı. 2003’te NFL futbolcusu Donovan McNabb’ın ile alakalı ırkçı yorumlarda bulunmasının ardından istifa etmesi istenen ünlü radyocu , ESPN ile kısa bir süre futbol yorumcusu olarak çalıştı.
2010’da Limbaugh Broadway müzikalinin bir parodisi olan Rush Limbaugh: The Musical’ı üretti. Aynı yıl, 2010 Miss America yarışmasında jüri olarak ekranlara geldi.

Rush Limbaugh’un Aldığı Ödüller

Rush Limbaugh Radyo dalındaki kariyeri ile Marconi Radyo Ödülü, William F. Buckley, Medya Mükemmellik Ödülü, CPAC’ın Anayasa Koruması Savcısı Ödülü, Ulusal Radyo Şöhretler Listesi ve Ünlü Mizahlar Odası Ödülü gibi birçok prestijli ödülün sahibi olmuştur.

Rush Limbaugh’un Kişisel Hayatı

Rush Limbaugh dört kez evlenmiştir. İlk evliliği Roxy Maxine McNeely ile 1977-1980 yıllarıda, diğer evlilikleri ise Michelle Sixta ile 1983-1990 yıllarında, Marta Fitzgerald ile 1994-2004 yıllarında ve Kathryn Rogers ile 2010 yılında olmuştur. Rush Limbaugh’un hiç çocuğu yoktur.