Rotasyon Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Diyet yapmanın tek yolu, her gün aynı tarz besinlerle beslenmek değildir. Rotasyon diyeti, genellikle öğünlerde çeşitlilik esasına dayanan bir diyettir. Uygulamada iki çeşit rotasyon diyeti bulunur: biri besin alerjilerinin ve hassaslıkların engellenmesi amacıyla diğeri ise yetersiz beslenmenin yol açtığı metabolizma iflasının engellenmesi amacıyla kullanılır. Birkaç basit kurala bağlı kalarak hazırlayacağınız rotasyon diyeti, kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Besin alerjisi Rotasyon Diyeti

Adım 1

Sık tükettiğiniz besinleri biyolojik olarak birbiriyle ilgili ve çeşitli alerjenler içeren besin gruplarına bölün. Bazı gruplar inek sütü, buğday, mısır, baklagiller, kuruyemişler ve narenciyeler gibi sık karşılaşılan alerjenleri içermelidir. Besinlerin içerisinde az miktarda bulunan alerjenler vücudunuzun bu alerjenlere karşı direnç kazanmasını sağlayacaktır.  Örneğin mısırın içerisinde bulunan bir proteine karşı alerjiniz olabilir; bu protein, aynı zamanda işlenmiş mısır içeren birçok besinde de bulunabilir.

Adım 2

Her gün, sadece alerjik olduğunuz bir besin grubundan besinler tüketin. Örneğin: süte, mısıra ve buğday ürünlerine karşı alerjiniz varsa ilk gün süt ürünleri tüketin ama mısır ve buğday ürünleri tüketmeyin.  İkinci gün sadece mısır ve mısır içeren ürünler tüketin ve üçüncü günde de sadece buğday içeren ürünler tüketin. Beslenme düzeninizin geri kalanını da alerjik olmadığınız besinlerden oluşturun. Bu yöntem, vücudunuzun hassas olduğunuz besinlerle etkileşime girebilecek antikorlar üretmesini engeller.

Adım 3

Çok fazla hassas olduğunuz besin gruplarını daha az sıklıkla tüketin ya da hiç tüketmeyin. Örneğin, eğer mısıra karşı hafif bir hassasiyetiniz ve süte karşı ciddi bir alerjiniz varsa rotasyon diyetinize bir “süt günü” dahil etmemeyi tercih edebilirsiniz.

Adım 4

Besin alerjilerinizi ve hassaslıklarınızı daha etraflıca tedavi edebilmek ve bu alerjilerin altında yatan sebepleri öğrenebilmek için doktorunuza danışın. Bir rotasyon diyeti; bazı besinlere olan hassasiyeti incelemek adına birkaç haftalık bir süreyle ya da bu besinlere karşı oluşmuş hassasiyetin altında yatan sebep tedavi edilene kadar uzun süre boyunca uygulanabilir.

Metabolik Rotasyon Diyeti

Adım 1

Rotasyon diyetinizi ne kadar sürdüreceğinizi belirleyin. Rotasyon diyetlerinde genel olarak tercih edilen uzunluk dört gündür, üç gün boyunca düşük kalorili besinlerle beslenilir dördüncü günde de düzelme sağlanır. Rotasyon diyetinin daha etkili bir versiyonu, Doktor Martin Katahn tarafından tasarlanmıştır ve rotasyon dört hafta boyunca sürer ancak, bu diyetin, azimli ve disiplinli kişilerce ve doktor gözetiminde uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. 

Adım 2

Düşük kalori rotasyonu sırasında günlük kalori alımınızdaki azalmayı hesaplayın. Rotasyon diyetine yeni başlayanlar kendi aktivite seviyeleri ve kiloları için hesaplanan günlük kalori alım miktarının %70’i ila %80’i arasında kalori alabilir. Diyet yapma konusunda  daha tecrübeli bireylerse günlük kalori alımlarını, tavsiye edilen günlük kalori alım miktarlarının yarısına kadar düşürebilir. Bir doktor gözetiminde değilken asla 1000 kaloriden daha az kalori almayın çünkü günlük 1000’den az kalori almanın ciddi yan etkileri bulunur.

Adım 3

Düşük kalorili rotasyon günlerinde şeker, nişastalı karbonhidratlar, işlenmiş besinler, yağ ve alkol gibi şeyleri asla tüketmeyin. Beslenme düzeninizi, yağsız süt ürünleri, yağsız et, meyve, sebze, kuruyemiş, çekirdek, fasulye ve baklagiller gibi yiyecekler üzerine kurun. Her bir öğününüzü yağsız proteinler ve sebzeler ile çeşitlendirin. Doktor John Bernardi’ye göre porsiyonlarınızı küçülterek, aldığınız kalori miktarını da azaltabilirsiniz.

Adım 4

Düzelmenizi hızlandırmak için, egzersizlerden sonra 20 ile 30 gram arasında protein ve en az 40 gram kompleks karbonhidrat içeren bir öğün tüketin. Ayrıca, rotasyon diyeti sırasında aktivite seviyenizi de korumanız oldukça önemlidir.

Adım 5

Düzelme günlerinizde istediğiniz yemeği istediğiniz miktarda yiyebilirsiniz. Ancak, yine de, tükettiğiniz yiyecek miktarını fazla abartmamanızda fayda var. Rotasyon diyetini sağlıklı besinlerin etrafında kurmaya özen gösterin, yağlı ve şekerli besinlerden uzak durun.