Röntgenle radyolojinin ne ilgisi var?

Radyolojinin yöntemleri kendine özgü. En bilineni röntgen: İçinde ne var? Peki ya röntgenle radyolojinin ne ilgisi var?

Sağlık sorunlarının tanı ve tedavi sürecinde radyoloji kritik önemde. Ortopediden onkolojiye radyolojinin girmediği, uygulanmadığı yer yok. 

radyoloji Radyoloji iç hastalıkların tanı ve tedavisinde kritik önemde.

Teşhis radyolojisi: Diyelim bir sorununuz var. Doktorunuz bazı belirtilerden şüpheleniyor.  O zaman teşhis radyolojisi devreye giriyor. Röntgen, MR gibi görüntüleme teknolojileriyle sorunu kesin olarak belirliyor. Bunun bir de sadece beyinle alakalı olanı var. Ona da nöroradyoloji deniyor. 

Girişimsel radyoloji: Yine röntgen, MR, tomografi vb. yöntemler kullanılıyor. Ama bu kez sadece sorunu teşhis etmekle yetinilmiyor. Radyoloji tedavide de kullanılıyor. Yetkin uzman gözetiminde uygulanan tedavi prosedürleri minimum düzeyde riskli. Yani radyolojinin zararlı etkileri en aza indiriliyor. 

Kalp krizinde kullanılan anjiyoplasti yöntemi tıkanan damarları açmaya yarıyor. Bu en bilindik girişimci radyoloji yollarından. 

Radyolojinin kullandığı yöntemlerden en yaygını röntgen. Eklemlerin çevresindeki dokuların ve kemiklerin görüntüsünü almaya yarıyor. Bu teknolojide çok küçük miktarlarda radyasyon kullanılıyor.  

Röntgen makinesi vücudunuza radyoaktif ışınlar gönderiyor. Yumuşak veya sert dokulardan geçen ışın röntgen filminde aydınlık, karanlık izler bırakıyor. Kemikler ve diğer yoğun alanlar açık gri, radyasyonu emmeyen alanlar koyu gri görünüyor. Böylece kemik kırıklarını, doku hasarlarını görebiliyoruz. 

Tüm test 10 – 15 dakikadan fazla sürmüyor. Rahatsız hissetmenizi gerektirecek bir durum da olmuyor, rahat olun. 

Röntgen için nasıl hazırlanırım?

Özel bir hazırlık gerekmiyor. Ama hamileyseniz durum başka. Çünkü radyasyon bebeğe zarar verebilir.  Bu yüzden röntgen hamilelere önerilmiyor.  

Röntgenden önce üzerinizdeki tüm metal takı ve saatleri çıkarmalısınız. Röntgeni çekilecek bölgenizdeki giysilerinizi de. Bunlar yerine size özel giysiler verebilirler. Film çekimini bozmayacak nitelikte kaba kesimli önlüklere benziyorlar.