Ronda Rousey

Ronda Rousey
Ronda Rousey
HakkındaRonda Rousey
(01-02-1987)01-02-1987 (yaşı 33)
Riverside, Kaliforniya, ABD
İkametLos Angeles, Kaliforniya, ABD
MeslekDövüş Sanatçısı
Aktif Yıllar2011-
BurcuBalık
Boyu170 cm
Kilosu61 kg

Ronda Rousey 1 Şubat 1987’de California – Riverside’de doğmuş olan dövüş sanatları uzmanı, atlet ve oyuncudur. Annesi AnnMaria De Mars, Dünya Judo Şampiyonasını kazanan ilk ABD vatandaşıydı ve babası Ron Rousey ise bir askerdi.
Babası geçirdiği bir trafik kazası sonucunda yaralandı ve felçli kalacağını öğrendiğinde intihar etti. Annesi ise daha sonra bir uzay mühendisi ile yeniden evlendi. Yaşanan bu olaylar sırasında sadece 8 yaşında olan Ronda Rousey, durumdan çok etkilendi ve bu onun okul yaşantısında sorunlar yaşamasına neden oldu. Annesi kızını ikna ederek judo’ya başlamasında ön ayak oldu ve ilk antrenörü olarak ünlü dövüşçüyü çok zorladı.
15 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat takımına seçilen Ronda Rousey, 16 yaşında liseden ayrıldı. 17 yaşındayken Atina’daki 2004 Olimpiyat Oyunlarında yarışmaya hak kazandı ve en genç judoka oldu.
2004 Olimpiyatlarında madalya kazanamadı, ancak Macaristan Budapeşte’deki Dünya Genç Judo Şampiyonasında ve aynı yıl Pan American Judo Şampiyonasında altın madalya kazandı.
2006’da İngiltere’de gerçekleşen Birmingham World Cup’da yarıştı ve Pan American Judo Championship unvanını savundu. Aynı yılın ardından, Junior Dünya Şampiyonasında bronz madalya kazanmaya devam ederek, bugüne kadar iki Junior World madalya kazanmış ilk ABD sporcusu oldu.
2007 Dünya Judo Şampiyonasında gümüş madalya kazanan Ronda Rousey, Çin’deki 2008 Olimpiyat Oyunlarına katıldı. 2008 Olimpiyatları’ndan sonra judo’dan emekli olan Ronda Rousey, başlangıçta ne yapacağından emin değildi ve bir barmen olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Glendale Dövüş Kulübüne katıldı ve Ağustos 2010’da karma dövüş sanatlarında amatör olarak başlangıç yaptı. Amatör MMA yarışmasında mükemmel bir 3-0 rekoru kıran ünlü dövüş sanatları uzmanı, Ağustos 2011’de Nevada Las Vegas’ta Sarah D’Alelio’ya karşı yarıştı ve D’Alelio’yu ilk turun erken dakikalarında yendi. Ancak itiraz edilmesi nedeniyle yeni bir dövüş ayarlandı. 3 Mart 2012’de Columbus, Ohio’da gerçekleşen dövüşte Rousey, yeni StrikeForce Women’s Bantamweight Şampiyonu olmak için ilk turda rakibini yendi.
Güzel ve göz kamaştıran Ronda Rousey, The Expendables 3 (2014), Furious 7 (2015) ve Entourage (2015) gibi filmlerde oyunculuk yaptı ve kariyerine yeni bir meslek daha ekledi. Ronda Rousey’in önümüzdeki yıllarda gösterime girmesi beklenen bir film anlaşması daha bulunuyor.

Ronda Rousey Filmleri

Ronda Rousey’in rol aldığı tüm filmler ve karakter isimleri şu şekildedir;
Entourage (2015) – Ronda
Hızlı ve Öfkeli 7 (2015) – Kara
Cehennem Melekleri 3 (2014) – Luna
American Judoka (2009) – Ronda Rousey

Ronda Rousey’in Aldığı Ödüller

Ronda Rousey 2007’de Dünya Judo Şampiyonasında Gümüş Madalya, Pan Amerikan Oyunlarında Altın Madalya ve Judo’da Pan Amerikan Şampiyonasında Bronz Madalya kazanmıştır.
2014’te üç Güreş Gözlemci Bültenleri ödülü-En İyi Box Office Çizimi, En Üstün Savaşçı ve MMA En Değerli Savaşçısı kazandı.

Ronda Rousey’in Kişisel Hayatı

Ronda Rousey MMA (Karma Dövüş Sanatları) dövüşçülerinden olan Brendan Schaub, Timothy DiGorrio ve Travis Browne da dahil olmak üzere birkaç erkekle ilişki yaşamıştır. Ronda Rousey’in adı şimdilerde herhangi biri ile anılmamaktadır.