Romatoid artrit nedir ?

Bağışıklık sisteminin asıl görevi bizi korumak. Ancak bu sistemde işler karışırsa pek çok hastalık oluşuyor. Bunlardan biri de romatoid Artrit. Peki Romatoid artrit nedir ?

Bağışıklık sistemi insanı dışarıdan gelen mikroplara karşı koruyor. Ancak bazı durumlarda bu sistem karışıyor ve düşman olarak kendine vücut hücrelerini seçiyor. Bu duruma otoimmün bozukluk deniyor.

Romatoid artrit de otoimmün bozukluk nedeniyle gelişen hastalıklardan biri. Bağışıklık sistemi el ve ayak kemiklerine saldırıyor. Osteoartirit gibi kemiklerde zaman içinde aşınma ve yıpranmaya neden olmak yerine ağrılı şişliklere neden oluyor. Ayrıca yüksek ateş ve yorgunluk yapıyor.

Romatoid artrit kadınlarda daha yaygın bir sağlık sorunu. Özellikle 40 – 60 yaş arası ortaya çıkıyor. Tedavisiyse semptomların kontrol altına alınması ve eklem hasarının önlenmesine yoğunlaşıyor.

Romatoid Artrit Belirtileri Neler ?

Belirti ve semptomları şunlar olabilir:

  • Eklemlerde sıcaklık ve şişme
  • Özellikle sabahları eklem sertleşmesi
  • Kollarda oluşan nodül
  • Yorgunluk
  • Ateş
  • Kilo kaybı

Bu hastalıközellikle el ve ayak parmakları eklemlerini etkiler demiştik. Özellikle başlangıç aşamasında küçük eklemleri etkileme eğilimindedir. Sorun ilerledikçe belirtiler dizler, ayak bilekleri, dirsek, kalça ve omuza kadar yayılabilir. Çoğu durumda semptomlar simetrik olarak aynı eklemlerde ortaya çıkar. Örneğin bir elinizin serçe parmağında sertleşme ve ısı artışı varsa diğerinde de hızla gelişir.

Romatoid Artrit

Romatoid Artrit

Romatoid Artrit Neden Olur ?

Eklemlerimizin çevresinde bir tür astar bulunur. Bu astar kemik ve kıkırdaklarımızın hareket sırasında aşınmasını ve zarar görmesini önler. Ancak bağışıklık sistemimizin bu astara savaş açarsa astar kalınlaşır ve romatoid artrit gelişir. Aynı zamanda kıkırdak ve kemikler de zarar görür.

Romatoid artrit henüz gizemini koruyan bir sağlık sorunu. Yani nedeni bilinmiyor. Ancak bilim adamları genetik bir sorunun asıl suçlu olduğunda hem fikir. Ancak çevresel faktörlerin de tetikleyici olabildiği görüşü yaygın. Ayrıca bazı virüs ve bakteriler de romatoid artrit nedeni olabiliyor.

Kimler Risk Altındadır ?

Riski arttıran faktörler şunlar:

Cinsiyet. Kadınların erkeklere oranla daha fazla risk altında olduğunu biliyoruz.

Yaş. Romatoid artrit her yaşta görülebilir. Ancak en fazla 40 – 60 yaş arasında ortaya çıkar.

Aile geçmişi. Ailesinde romatoid artrit olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazla.

Sigara. Sigara kullanan kişilerde riski daha fazla. Ancak sigara kullanmayı bırakanlarda risk normal seviyelere düşüyor.

Romatoid Artrit Yol Açtığı Problemler

Romatoid artrit yanına başka sağlık sorunlarını da çağırmayı çok sever. Özellikle osteoporoz, Karpal Tünel Sendromu, kalp sorunları ve akciğer hastalıkları bunlardan en yaygınları. Şimdi bakalım neden bu hastalıklar daha yaygınmış.

Osteoporoz: Romatoid artrit tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kemikleri zayıflatır ve daha kırılgan bir hale getirebilir. Bu nedenle osteoporoz riskini arttırabilir.

Karpal tünel sendromu: Romatoid artrit bilekleri etkilemeye başladıysa el ve ayak parmaklarına giden sinirlerde sıkışmaya neden olur. Bu sebeple de karpal tünel sendromu gelişebilir.

Kalp sorunları: Romatoid artrit kalbi saran kesenin iltihaplanmasına neden olabilir. Ayrıca arterlerin sertleşmesinde de etkili olabilir.

Akciğer hastalıkları: Romatoid artrit sorunu yaşayan insanlarda iltihap riski görece yüksektir. Bu iltihaplanma da Nefes Darlığına ve akciğer dokularının zarar görmesine neden olabilir.

Romatoid Artrit Teşhisi Nasıl Konur ?

Bu hastalığın pek çok hastalıkla benzer belirtiler gösterdiğinden teşhis edilmesi zor olabilir. Tanı koymak içinse özel herhangi bir test yoktur. Fiziksel muayene sırasında doktorunuz eklemlerdeki şişlik, kızarıklık ve sıcaklığa bakarak tanı koymaya çalışır. Ayrıca refleks ve kas gücünü de kontrol eder. Bunun dışında kan testi ve bazı görüntüleme tekniklerinden de faydalanabilir. Bu hastalığın tedavisi için ayrıca bakınız.