Romatoid artrit nasıl tedavi edilir?

Romatoid Artrit nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı henüz kesin değil. Elinizden şimdilik ancak belirtileri hafifletmek ve hastalığın seyrini yavaşlatmak geliyor.

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin eklemlerimizi saran kılıfa saldırmasıyla gelişen bir sağlık sorunu. Saldırıya uğrayan kılıfsa kalınlaşıyor ve şişiyor. Bu nedenle eklemler zarar görüyor ve nihayetinde sertleşiyor. En son noktada el ve ayak parmaklarınızı oynatamaz hale gelebiliyorsunuz.

Romatoid artrit genellikle kadınlarda görülen bir sağlık sorunu. 40 – 60 yaş arasında bir kadınsanız romatoid artrit ile yüzleşebilirsiniz. Bu durumun nedeni kesin olarak bilinmiyor. Aslına bakarsanız romatoid artrit’in asıl nedeni de hala gizemini koruyor. Konu hakkında yapılan araştırmalar genetik yatkınlığın belirleyici olduğu yönünde. Aynı zamanda çevresel faktörler ve çeşitli hastalıkların da romatoid artrite neden olduğu görüşünü savunan bir grup bilim insanı var. Romatoid artritin nedeni her ne olursa olsun yaşam kalitesini düşüren bir sağlık sorunu. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmeli.

Romatoid artrit nasıl tedavi edilir?

Romatoid artrit tedavisi ne yazık ki yok. Tedavideki asıl amaç eklem hasarını ve semptomların şiddetini en aza indirmek. Bunun için kullanılan ilaçlar, ameliyatlar ve bazı özel cihazlar var. Şimdi bunlara yakından bakalım:

İlaçlar: Romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçların hemen hepsinin ciddi yan etkileri vardır. Romatoid artrit tedavisine başlanırken bu ilaçlar arasından en az yan etkili olanlar tercih edilir. Hastalığın seyri ilerledikçe daha güçlü ilaçlara geçilir ya da farklı ilaçlarla kombinasyon yapılır. Şimdi romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçlara ayrıntılı bakalım:

Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar: Bu tür ilaçlar ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltabilir. Genellikle ibuprofen ve naproksen bazlıdırlar. Ancak reçete edilirse alınabilen ilaçlardır. Bunun nedeni de daha önce söylediğimiz gibi çok fazla yan etkisinin olması. Bu yan etkilerden başlıcaları: kulak çınlaması, midede tahriş, kalp sorunları, karaciğer ve böbrek hasarı.

Steroidler: Prednizon gibi kortikosteroid bazlı ilaçlar eklemlerdeki ağrı, iltihap ve eklem hasarını önlemede etkilidir.  Doktorlar bu ilaçları genellikle akut semptomları hafifletmek için yazar. En bilinen yan etkileriyse katarakt, kiloda artış ve diyabet.

Hastalığı modifiye eden antiromatizmal ilaçlar: Bu tür ilaçlarsa romatoid artritin ilerlemesini önlemeye yöneliktir. Bu şekilde eklemlerin zarar görmesi ve diğer dokulara yayılması da yavaşlar. Genellikle metotreksat, leflunomid, hidroksiklorokin, sulfasalazin  ve minosiklin bazlıdırlar. Yan etkileriyse kişiden kişiye değişir. Ancak genellikle karaciğer hasarı, kemik iliği baskılanması ve ağır karaciğer enfeksiyonlarına neden olur.

İmmunosuppressants: Bu ilaçlarsa kontrolden çıkmış bağışıklık sistemini düzenlemek için kullanılır. Genellikle azatioprin, siklosporin ve siklofosfamid bazlıdırlar. Tek yan etkisi enfeksiyon riskini ve duyarlılığı arttırması.

TNF-alfa inhibitörleri: Ağrı, şişlik, ateş ve sabah tutukluğunu azaltmaya yönelik kullanılırlar. Genellikle etanersept, infliksimab, adalimumab, golimumab ve certolizumab bazlı olurlar. Çok ciddi enfeksiyonalara, konjestif kalp yetmezliğine ve bazı kanserlere neden olur. Bu nedenle Doktor kontrolünde titizlikle kullanılmalıdır.

Romatoid artrit cerrahisi: İlaçlar romatoid artrit tedavisinde başarısız olursa bu durumda ameliyat seçeneği gündeme gelebilir. Cerrahi müdahaleyle eklemlerin işleyişi büyük oranda normale döner. Ayrıca ağrı ve deformasyonların ciddi oranda yok olur. Ameliyatta eklem replasmanı ( metal ya da plastik protez takımı) ve tendon onarımı yapılır. Ayrıca bazı durumlarda eklem yeniden şekillendirilebilir.

Diğer tedaviler: Doktorunuz eklemlerinizi yumuşatmak için bir dizi yardımcı egzersiz hareketleri verebilir. Ayrıca fizik tedavi uzmanları size yardımcı olabilir. Ağrılarınızı hafifletmede yardımcı olmak için özel üretilmiş cihazlar da belirtilerin hafifletilmesinde etkilidir. Tüm bunların dışında baston kullanmak da işinize yarayabilir.

Romatoid artrit tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için doktorunuza danışın.