Romatizmal Nodüller Tedavi Edilebilir Mi?

Romatizma sonucu vücudunuzda oluşan şişliklerin büyük bölümü romatizmal nodüllerdir. Romatizma sadece eklem ağrısı yaratmaz, romatizmanın en sık rastlanan semptomlardan biri de vücudunuzda oluşan şişiklerdir.

Romatizmaya sahip olan kişilerden %25’inde cilt nodülleri oluşur. Bu nodüllerin küçükleri bezelye büyüklüğündeyken, büyükleri naftalin topu büyüklüğüne kadar erişir. Bu nodüller erkeklerde ve beyaz tenlilerde kadınlara ve daha koyu renkli tenlilere oranla daha fazla görülür. Ayrıca vücudunda romatoid faktör bulunan kişilerde bu tür nodüllerin gelişmesi daha sık rastlanan bir durumdur. (Romatoid faktörler vücuttaki iltihaplanmalara bağlı olarak oluşan antikorlardır).

Duke Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışan Durham Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalara göre bu nodüller genellikle göze çarpmaz ve belirli semptomlar göstermez. Ama yine de nodüller romatizmanın ilerlediği hastalarda daha sık görülür. Bu nodüller çok belirli semptomlar göstermese de vücutta oluştuğu yerlere göre hastalarda sorun yaratabilir.

Romatizmal Nodüllerle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Romatizma üzerine çalışan bilimadamları bu nodüller üzerinde uzun zamandır nedenlerini ve nasıl tedavi edilebileceğini bulmak için çalışıyorlar. Aslında iltihaplanmış dokular olan bu nodüller romatizma hastalarının yaşadıkları sıkıntıları artırdığı için öncelikle bu nodüllerin nerelerde çıktığının bilinmesi gerekir. Nodüllerin en sık oluştuğu yer cilt olmasına rağmen, nodüller vücudun birçok farklı yerinde de ortaya çıkabilirler. Nodüller akciğerlerde, kalpte ve tendonlarda da oluşabilir. Eğer vücudunuzda oluşan nodüllerin romatizmaya bağlı olarak oluştuğundan şüphe duyuyorsanız aşağıda bu nodülleri tanımak için bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Nodüller genelde romatizmanın ortaya çıkmasından bir süre sonra oluşurlar. Ama bu nodüller eklem problemleri yaşamaya başladıktan sonra da ortaya çıkabilir.

Nodüller genelde baskının hissedildiği bölgelerde ortaya çıkar. Bu bölgeler bilek, el, parmak, sırt, topuklardır. Nodüller bu bölgelerde yaşanan minör travmalar sonrasında ortaya çıkabilir.

Nodüller lastiksi ve sert ya da yumuşak ve süngersi bir his verir. Nodüllere dokunduğunuzda bir yerde takılmış hissi verebilir ya da bulunduğu bölgede geziniyor hissi verebilir.

Nodüller ciltle aynı renktedir. Nodüllerin boyutları değişebilir. Nodüller dört milimetre ile 4 santimetre arasında olabilir.

Romatizmal Nodülleri Tedavi Etmek

Nodüller genelde ağrı yapmaz ya da benzeri sorunlar yaratmaz. Bu nedenle çoğu zaman nodüllerin tedavi edilmesi gerekilmez. Hatta bazı uzmanlar bu nodüllere tedavi uygulanmasına karşı çıkıyorlar, çünkü bu tedaviler enfeksiyona veya nodülün tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir. Ama eğer nodüller size rahatsızlık veren yerlerdeyse acı ve ağrı verebilir. Örneğin ayağınızda oluşan nodüller ayakkabı giydiğinizde ayakkabınıza sürterek tahrişe ve kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca ayağınızın altındaki nodüller yürümeyi zorlaştırabilir ve size acı verebilir. Nodüllerin etrafrındaki deri açılabilir ve bunun sonucu olarak açık yaradan enfeksiyon kapabilirsiniz. Nodüller ayrıca sinirler üzerinde baskı oluşturabilir veya olduğu yere bağlı olarak eklemlerin hareket alanını sınırlayabilir.

Sık olarak romatizma tedeavisi için alınan hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar (disease-modifying antirheumatic drugs, DMARD) nodüllerinin küçülmesine yardımcı olabilir. Eğer vücudunuzdaki nodül büyük boyuttaysa doktorunuz ilaç enjekte ederek nodülü küçültebilir. Nodüllerin normal dışı büyüklükte olması durumunda ameliyat önerilebilir. Ameliyatlarla alınan modüller sinir ağrısı, açık yaralar ve hareket kabilyetini kaybetme gibi sorunlara da kesin çözüm yaratır.

Romatizma sadece eklemlerde ağrı yaratan bir hastalık değildir. Önemli bir orandaki romatizma hastalarında görülen romatizmal nodüller genelde zararlı olmasa da, bazı kişilerde anormal bir boyuta çıkarak ciddi sağlık problemleri yaratabiliyor. Bu nedenle romatizmaya bağlı nodüllere sahipseni ve bu nodüller çeşitli şekillerde sizi rahatsız ediyorsa bir doktora danışıp tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi almanızda fayda var.