Romatizmada D Vitamininin Önemi

Malesef ülkemizde D vitamini diğer Avrupa ülkelerine göre yeterli miktarda alınmıyor. D vitamini eksikliği vücutta birçok semptomun ortaya çıkmasına neden olur. Bu semptomlardan en sık rastlananı ise eklemlerde olşuan ağrılar. Her ne kadar D vitamini ile Romatizma arasındaki ilişki karmaşık olsa da D vitamini eksikliğinin daha yüksek romatizma riski ile bağlantılı olduğu bazı araştırmalarla kanıtlandı. Buna ilave olarak daha fazla D vitamini alımı romatizması olan kişilere yarar sağladığı bilinmektedir.

D Vitamini Kaynakları

Birçok kişi için en büyük D vitamini kaynağı güneştir. Güneşe çıktığımızda, güneşten gelen ultaviyole B ışınımları derimizdeki bazı kimyasalları aktive ederek vücudumuzda D vitamini üretilmesini sağlar. Ama bazı kişiler bundan tamamen mahrum kalırlar. 15 faktör ve üzerinde güneş koruyucu kullanan kişiler bu gelen ultraviyole B ışınımlarının tamamen bloke ederler ve bu nedenle bu kişilerde D vitamini üretimi olmaz. D vitanimi üretimini etkileyen bir başka bilinen faktör de cilt rengi ve yaştır. Zencilerin ve yaşlıların vücutlarında diğer kişilerin vücutlarına göre  daha az D vitamini üretilir. Bazı balık yağları dışında doğal olarak D vitamini içeren gıda sayısı azdır. Ama tabi ki bu gıdaların başında D vitamini açısından zengin olan süt gelir.

Romatizma ve D Vitamini: Yaraları Nelerdir?

D vitamini eksikliği birçok otoimmün durumlarını ortaya çıkarır. Bu otoimmün durumları, bağışıklık sisteminin vücuttaki dokuların aleyhine işleyip bu dokuları parçalama durumudur. Bunun sonucunda çıkan bazı hastalıklar Multiple Sklerosis, Tip 1 diyabet ve romatizmadır.

Iowa Kadın Sağlığı Enstitüsü 30,000 Menopoz sonrası dönemdeki kadının katıldığı detaylı bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmanın başında katılımcıların günlük vitamin D alınımları ölçüldü. 11 senelik takip dönemi sonucunda yüksek D vitamini alan katılımcılarda romatizma riskinin azaldığı görüldü. Her ne kadar bu araştırmada D vitaminin romatizmaya pozitif etkisi olduğu bulunsa da yapılan bazı başka araştırmalar bir etkisinin olmadığını ortaya çıkardı. Örneğin 186,000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada senelerde boyunca nasıl beslendikleri ile ilgili anketler yapılan katılımcılarda D vitamini alınımının romatizmaya bir yararının olmadığı bulundu.

Penn State Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar D vitamini alımı ile bağışıklık sisteminin pozitif olarak etkilendiğini gösterdi. Seneler boyunca hayvanlar üzerinde bu konuda araştırma yapan araştırmacılar gelişen bağışıklık sistemi ile birlikte romatizma riskinin de azaldığını buldu.

Yine Penn State Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre D vitamini vücudun bağışıklık sistemindeki bir bölümü bloke ederek iltihaplanma yaşanmasını engeller. Daha az iltihaplanma da daha az romatizma demektir.

D vitamini ayrıca kalsiyumla birlikte alındığında kemiklerinizin sağlığını artırarak ve kemiklerinizi güçlendirerek iskelet sisteminde önemli bir rol oynar. Romatizmaya sahip kişilerde görülen kemik kırılmaları ve çatlamaları bu şekilde önemli bir oranda azalır. Bu faktörlere bağlı olarak birçok Doktor romatizma hastalarına testlerin yapılmasını ve D vitamini alınımlarının seviyesinin belirlenmesi gerektiğini düşünüyor. Eğer romatizmanız varsa doktorunuz vücudunuzdaki D vitamini seviyesini belirleyebilir ve buna göre D vitamini içeren ilaçlar ya da gıdalar önerebilir. Genelde yetişkinlerin günde alması gereken D vitamini miktarı 200 ile 600 IU arasındadır. Fakat romatizma hastaları günde yaklaşık 1000 IU D vitamini almalılardır.

Eğer romatizmanız varsa doktorunuzla görüşün ve vücudunuzdaki D vitamini seviyesinin belirlenmesini talep edin. D vitamini eksikliği varsa doktorunuzun size önerdiği beslenme şeklini, alınabilecek gıda desteklerini öğrenin. Unutmayın ki yeterli D vitamini alımıyla romatizmal ağrılarınız bir ölçüde azalabilir.